פרשנות || ערבב את הטיח, יהודה

במקום להעביר מסר בפייסבוק, ראש הממשלה היה יכול לנהוג אחרת - למשל לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולדרוש ממנו להשיק חקירה. הרי, לדבריו, אין לו מה להסתיר ובמה להתבייש

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

בנימין נתניהו שיגר לקראת כניסת השבת מסר ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד יהודה וינשטיין. נתניהו לא טילפן ולא שלח פתק. הוא פירסם את ציפייתו מווינשטיין ברבים: ערבב את הטיח, יהודה, ומרח אותו על חומת הבקבוקים שסביב בית משפחת נתניהו.

ראש הממשלה היה יכול לנהוג אחרת. למנוע מהיועץ, חולץ הפקקים הקבוע מהבקבוקים שבתוכם חי הזוג נתניהו, השתהות נוספת, בטרם ינחה את ראש אגף החקירות והמודיעין מני יצחקי - לא להתבלבל עם מני נפתלי, מנהל מעון רה״מ לשעבר - לפתוח בחקירה פלילית, באמצעות יחידת להב 433 (מקור רשמי בבירה מכחיש שמסתתרות כאן המלים "למען החזרת בקבוקים - ארבעה קולה, שלושה יין, שלושה מים"). אל חשש: זאת לא תהיה בדיקה פולשנית, עם חשודה המובלת בידי בלשים וצלמים לשחזר את הפשע במרכז קליטת הבקבוקים ("שיחזור המיחזור").

סניף תאגיד המיחזור אלה בירושלים, אליו הושבו הבקבוקים ממעון רה"מצילום: אמיל סלמן

לנתניהו הרי אין מה להסתיר ובמה להתבייש. רעייתו שרה מכרה בקבוקים ופחיות לא-לה, ולאחר ארבע שנים התעשתה, ביוזמתה הפתאומית, והתעקשה להחזיר 4,000 שקלים לאוצר המדינה. במקום צל״ש, נטפלים אליה. והוא, החתום יחד איתה על ההמחאה, חוצץ בינה לבין גילוי האמת שתיטיב איתה, כי מעורבותו מפריעה ליועץ לחקור את שרה.

על כן היה צפוי שנתניהו, בהמשך לאותה יוזמה ברוכה להחזרה - אם גם חלקית - של הכסף שהשתלשל לכיס המשפחתי, גם יפנה ליועץ ויבקש ממנו, ידרוש ואף יתבע, להשיק חקירה. ככל שתקדים להיפתח, תקדים להסתיים. איזו תועלת תצמח לנתניהו מהישארות החשד באוויר? אם וינשטיין יפעל לפי ההשערה שנתניהו מעדיף שהחקירה לא תבוא לעולם, מצבו הציבורי של הזוג ישתפר? הם לא ייפלו מן הפחית אל הפחת?

שרה נתניהו שלחה את עובדי המדינה להיות שותפים שלא בטובתם למעשה לדבר עבירה לכאורה - לא היתה להם יכולת לדעת מה היא עושה בכסף. פעילות זו התבצעה גם בתקופות אירועים ביטחוניים (כולל מבצע ״עמוד ענן״) ובחירות לכנסת. היא נפסקה רק לאחר הרכבת הממשלה הנוכחית והוסתרה בידי נתניהו מהציבור. אילו התוודה עליה נתניהו אז, למחרת בחירות ולא לקראתן, היתה הפרשה נותרת זכרון עמום, רובד נוסף במוזרויות הזוג. במקום להשפיל עיניו ולהודות הן בחטא והן במאמץ להסתירו, הוא מנסה להסיח את הדעת ולהתלונן על פרסום העובדות. יתכן שהוא מאמין שיש עדיין ישראלי אחד שאינו מבחין בין פדיון שבויים לפדיון בקבוקים.

ככל שהטיח יעורבב ויימרח, וינשטיין ייאלץ לחקור, כי לא רק שרה נתניהו מעורבת בפרשה, אלא גם עובדי מדינה בדרג בינוני ומעלה. האם חשב משרד ראש הממשלה יוסי איצקוביץ אישר לנתניהו לשלם 4,000 שקלים בלבד בלי דיווח לממונה עליו, החשבת הכללית מיכל עבאדי-בוינג׳ו? אם היא אישרה לאיצקוביץ לבצע פעולה חריגה זו, על סמך איזה אומדן, ומתי - אם בכלל - דיווחה על כך לשר האוצר יאיר לפיד, או לקודמו יובל שטייניץ? והאם היועצת המשפטית הוותיקה מדי של משרד רה״מ, שלומית פרגו-ברנע, הסכימה למרקחת זו והיתה שותפה להסתרתה, או הסתייגה ממנה ודיווחה הלאה, ליועץ המשפטי לממשלה?

חקירה מוכרחה להיות, ולכן לא ברור מדוע נתניהו מצפה שווינשטיין יתלכלך בטיח למען מי שנוהג כמי שזורק על עצמו בקבוק תבערה ודורש שכר בקבוק ריקהבוקר החל וינשטיין את שנתו השישית והאחרונה בתפקידו; הוא אמור לפרוש ב-31 בינואר 2016. הוא מכיר את בני הזוג נתניהו מאז 1999, כאשר ייצג אותם כסנגור בפרשת מוביל הציוד והמתנות, אבנר עמדי, וחילץ אותם מהסבך, לא בפעם האחרונה. לא נאה שנתניהו יחזיר לו רעה תחת טובה.

ואגב מיחזור, כשנתניהו ינוח לרגע מהפזמון השחוק של ״מכפישים את רעייתי/מתנכלים לשלטוני״ ויחדל מבניית דחלילים אימתניים של ״גורמים רבי עוצמה/מובילים בתקשורת הישראלית״ - שלדונים אדלסונים למתקיימים מפדיון בקבוקים - יתברר לו שסיפור שרה ובקבוקיה יצא לאוויר העולם לא לפני חודשיים ולא לפני שנתיים, אלא רק שלשום, בעשר ועשרים בערב, כאשר משרד רה״מ אישר את דבר המחאת ההחזר. האישור, בתוך שעות מהגשת שאלות, שיקף דוברות מקצועית והוגנת בנסיבות מאתגרות, אמנם עם נגיעות מובנות ונסבלות של שירות עצמי. העניין כולו היה עובדתי, באישור מכון התקנים נתניהו, ועכשיו, בנפרד, חופשי כל ישראלי לשאול את עצמו עד כמה הוא עורג לעוד ארבע שנות בקבוקים עם שרה ובעלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ