הליכוד על ארגוני השמאל: "פעולה עבריינית שתכליתה קניית בחירות"

במסיבת עיתונאים בה הבטיחו במפלגה לחשוף פרטים על "פרשת עמותות השמאל", קשר עוה"ד שמרון בין חברים במחנה הציוני לפעילות ארגון "קול אחד", אולם לא הציג "אקדח מעשן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הליכוד כינס בצהריים (ראשון) מסיבת עיתונאים בתל אביב, שבה הבטיח לחשוף לטענתו "פרטים על פרשת עמותות השמאל 2015 - פרשת V15" בהשתתפות ח"כ מירי רגב, סגן השר אופיר אקוניס, סגנית השר ח"כ ציפי חוטובלי, ח"כ יריב לוין ועו"ד דוד שמרון. הליכוד טוען שנעשה על ידי "מפלגת העבודה והשמאל ניסיון לקנות שלטון בכסף... מיליוני דולרים שמקורם באנשי שמאל מחו"ל מוזרמים כעת לממן את הקמפיין להפלת בנימין נתניהו והליכוד". בארגון v15 דחו את הטענות.

בליכוד הבטיחו להציג אקדח מעשן במסיבת העיתונאים, שיקשור את המחנה הציוני באופן ברור לקמפיין של v15. עו"ד דוד שמרון, פרקליטו של ראש הממשלה, ביקש להוכיח קשר מובהק בין המפלגה לארגון, שמשמעו עבירה פלילית על חוק מימון מלגות, האוסר על מפלגה לקבל תרומות ממקורות שאינם ישראליים ובהיקפים המאפיינים את הקמפיין שמנהל הארגון. עם זאת, הקורים שטווה שימרון היו חלקיים בלבד.

>> "אנחנו מכחלון שמאלה": ביקור במטה הארגון המדובר V15 >> מה אמר דיסקין בכנס היסוד >>> בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

הליכוד עתר לוועדת הבחירות נגד "ניצחון 2015 - V15", בעקבות הפרסום ב"הארץ" על הצטרפות V15 לארגון "קול אחד" One Voice ושכירת ג'רמי בירד, מנהל מטה השטח של קמפיין אובמה ב-2012. בליכוד מבקשים לקבל צו מניעה לפסילת מסע הבחירות של הארגון, המבקש להביא למהפך בשלטון בישראל. העתירה מופנית גם כלפי פרויקט שישים ואחת, המחנה הציוני, מרצ, ארגון מולד, קול אחד ויועץ הארגון אייל ארד.

עו"ד שמרון אמר במסיבת העיתונאים כי "שני החוקים, חוק מימון מפלגות וחוק בחירות (דרכי תעמולה) נעברו ברגל גסה על ידי מפלגת העבודה והתנועה שרצות יחד תחת הכותרת המחנה הציוני, על ידי מרצ ועל ידי שורה של גופים וארגונים בהם ארגון ניצחון 2015". לטענתו, הארגון "מגייס כספים ומבצע פעילות תיאום ארגוני וביצוע תעמולה כהגדרתה על ידי מבקר המדינה גולדברג שכיהן בעת פרשת עמותות ברק. v15 מעודד אנשים להצביע נגד הליכוד, כלומר מבצע תעמולה אסורה".

שמרון הסביר את הקשר בין הארגונים למחנה הציוני ואמר כי "שניים מהמועמדים לכנסת הם מראשי 'קול אחד', יואל חסון ודני עטר. שניהם מועמדי המחנה הציוני לכנסת והם מראשי קול אחד שמממנת את v15. יש כאן זיקה פוליטית מובהקת. אנחנו רואים כאן פעולה עבריינית שתכליתה קניית בחירות בכסף שאין להשתמש בו". 

אלא שחסון הכחיש את הטענות בתוקף: לדבריו, הוא מעולם לא היה חבר בהנהלת קול אחד, אלא נטל חלק - עוד בימיו כחבר ליכוד - בפעילות שקול אחד היה שותף לה. לדבריו, גם השר גלעד ארדן והח"כ לשעבר מיכאל רצון מהליכוד נטלו חלק בעבר בפעילויות של קול אחד.

עוד אמר שמרון כי "במועצה המייעצת של קול אחד נמצאים בנוסף שלושה ח"כים ולא מהזוטרים ביותר של מפלגת העבודה: אפרים סנה, שהיה בזמנו מועמד לכהן כיור העבודה ואף כיהן כשר; קולט אביטל, מועמדת לנשיאות, לא אדם שולי ובלתי מוכר; והרב מיכאל מלכיאור". עם זאת, עורך הדין לא הציג זיקה בין פעילותם הנוכחית להתנהלות מטה הבחירות של המחנה הציוני.

ח"כ רגב במסיבת העיתונאים של הליכוד, היוםצילום: מוטי מילרוד

על הטענה לפיה הליכוד הציף את פרשת העמותות בתגובה לחשיפת פרשת הבקבוקים, אמר שמרון: "העתירה הוגשה בשבוע שעבר לפני שפרשת הבקבוקים עלתה למקום בו היא מצויה כעת. יש כאן עניין מהותי ואמיתי של מנהיגים שיש להם יומרה להנהיג את ישראל. האם הם יכולים לעשות את הדבר הזה באור אסור, שהוא פלילי".

במסיבת העיתונאים הוצג סרטון שהפיק מטה הבחירות של הליכוד נגד המהלך. הסרטון מציג את הקמפיין של v15. קולו של יועץ הקמפיין של הליכוד, השדרן דידי הררי, נשמע רועם ברקע: "בואו נתרגם לכם את זה משמאלנית: רק לא ביבי!". אחר כך הוא מוסיף, "הם מוכנים לעשות הכול, אפילו לעבור על החוק, בשביל רק לא ביבי שלהם. ובוז'י שותק". 

סגנית השר ציפי חוטובלי אמרה במסיבת העיתונאים: "הדרישה שלנו מוועדת הבחירות היא פשוטה: אנחנו רוצים צו מניעה שיפסיק את הפעילות הזאת ורוצים שקיפות. מי האנשים שתורמים לקמפיין הזה, כדי לדעת ששלטון מחליפים רק באמצעים לגיטימיים". בהתייחס לעיתון "ישראל היום" אמרה חוטובולי: "החוקים מרשים לכל אדם שהוא בעל הון להיות בעל כלי תקשורת. כשמדובר במימון מפלגות יש כללים מאוד ברורים. אני לא מצליחה להבין איך עיתונאי או איש תקשורת חושב שיש פסול בכך שתהיה כאן כמה שיותר תקשורת". לדבריה, במקרה של ישראל היום, הזיקות מונחות על השולחן, בעוד שבמקרה המחנה הציוני מסתירים את הזיקות שבין הקמפיין למפלגה. 

ח"כ מירי רגב אמרה במסיבת העיתונאים כי "בוז'י שתק בפרשת העמותות. אני מזמינה אותו היום להגיע למשטרה - מני יצחקי (ראש אגף החקירות) ממתין לו - כדי לחשוף את פרשת העמותות הראשונה. בוז'י אמר לפני כמה ימים שהוא מתנצל. אם הוא מהווה דוגמה אישית, אנא ממך - סע לרמלה ותצהיר מה קרה בפרשת העמותות הראשונה. הוא לא רוצה לבוא. הוא מתנצל, אבל עושה אותו דבר בפרשת העמותות השנייה". סגן השר אופיר אקוניס "חשף" תמונה של הרצוג עומד לצד יו"ר ארגון קול אחד ותהה: "איך אפשר להגיד 'לא ידעתי, לא שמעתי, לא ראיתי'? שתיקה!". 

יו"ר מפלגת העבודה והמועמד לראשות הממשלה, ח"כ יצחק הרצוג, התייחס בכנס פעילים של המחנה הציוני למסיבת העיתונאים של הליכוד, ואמר כי מדובר "בשקר אחד גדול". לדברי הרצוג, מסיבת העיתונאים היתה "מבישה, ללא עובדות, ללא שום ביסוסים. הליכוד מפחד לאבד את השלטון אחרי שש שנים. מה לעשות, בישראל יש דמוקרטיה".

ארגון V15 מסר בתגובה כי "הזוג נתניהו והליכוד צברו כל כך הרבה בקבוקים ממוחזרים עד כדי כך שהם משוכנעים שהם יוציאו מהם שדים דמיוניים שלא קיימים במציאות.
פעילי V15 ימשיכו לכבוש את הצמתים והרחוב, והם ימשיכו למחזר ולדמיין".

מהמחנה הציוני נמסר: "ישראל היום, אדלסון, פרשת הבקבוקים, הנרות הריחניים, הבריכה בקיסריה, פרשת עמדי, פרשת בר און-חברון, ביבי טורס, פרשת מקלט המס באי ג'רזי, פרשת המיטה המעופפת".

בארגון מולד טענו בתגובה כי "הטענות ההיסטריות של מירי רגב ואופיר אקוניס כלפי פרויקט 'שישים ואחת' שקריות לחלוטין, ולכן לא הוצגה כל ראיה שמסוגלת לתמוך בהן. בניגוד למה שנטען, 'שישים ואחת' בכלל לא הוקם לרגל הבחירות. למעשה, בדיקה קצרצרה בפייסבוק היתה מגלה שהתחלנו לפעול לפני יותר משנתיים. בנוסף, אנחנו לא כפופים להוראות של אף מפלגה או קמפיין בחירות, אלא פועלים להנגשה ולהפצה של מידע על המציאות הפוליטית בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ