נפסל לשידור סרטון תעמולה של הרב רונצקי מהבית היהודי, בו נראים קציני צבא מדברים בשבחו

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית הוציא צו מניעה שאוסר לפרסם את הסרטון, כיוון שהחוק אוסר שימוש בצה"ל. הבית היהודי: הסרטון נערך לצורך הפריימריז וכבר הוסר מהרשת

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, הוציא אתמול (ראשון) צו מניעה האוסר על הבית היהודי ועל הרב הצבאי לשעבר אביחי רונצקי, המתמודד במקום 13 ברשימת המפלגה לכנסת, להמשיך לפרסם סרטון תעמולה בו נראים קציני צבא בכירים בעבר ובהווה מדברים בשבחו של רונצקי.

>> כמה מנדטים מקבלת הבית היהודי? כל הסקרים >> בחירות 2015: כל הדיווחים והפרשנויות

השופט ג'ובראן קבע כי חוק הבחירות אוסר שימוש בצה"ל באופן העשוי ליצור רושם שהוא מזוהה עם מפלגה מסוימת וכי סרטון זה, שכותרתו "מכניסים את הרב רונצקי לכנסת", יוצר מצג כזה.

רונצקי בכינוס בירושלים ב-2011צילום: אמיל סלמן

החלטת השופט ג'ובראן התקבלה בעקבות עתירה שהגיש קצין הבחירות בצה"ל, אל"מ אפי רוזן. רוזן טען כי קצינים המופיעים בסרטון התלוננו בפניו כי נעשה שימוש בדברי שבח שאמרו למצלמות בעת שירותו הצבאי של רונצקי לצורכי תעמולת בחירות שלא בידיעתם או בהסכמתם. בין הקצינים שצולמו בסרט, חלקם מופיעים בטשטוש פניהם: מפקדי שייטת 13 בעבר ובהווה, מפקד בה"ד 1 לשעבר וכן קצין חינוך ראשי לשעבר, תא"ל (במיל') אלי שרמייסטר.

הבית היהודי טענה בתגובה לעתירה, שהסרטון נערך לצורך הבחירות הפנימיות במפלגה ואין לה קשר אליו, וכי הסרטון הוסר מאתר יוטיוב בעקבות העתירה. תגובת הרב רונצקי, השוהה על פי הנכתב בהחלטה בחו"ל, לא התקבלה עד להחלטה בעתירה.

השופט ג'ובראן קבע כי אין זה משנה שהסרטון נערך לצורך הבחירות המקדימות בתוך המפלגה וקבע כי מאחר שהוא הוסר רק שלשום, הרי שלפחות מאז ועד עתה נעשתה בו תעמולה תוך שימוש אסור בצה"ל.

עוד קבע ג'ובראן כי אין זה ראוי לעשות שימוש בהתבטאויותיהם של אנשים, חלקם משרתים עוד כקצינים בצה"ל, לצורכי תעמולת בחירות שלא בידיעתם וכתב: "אני בטוח שהרב רונצקי תרם רבות למדינה במהלך שירותו בצה"ל אולם אין בכך כדי לשנות מן העובדה שהסרטון אסור בהתאם לסעיף 2ב(ב) לחוק הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ