לפיד הציג תוכנית למלחמה בשחיתות ותקף את נתניהו

"רה"מ הופך את ביתו לארמון של קיסרות מנותקת ונהנתנית", אמר. למרות שבתוכנית מודגשת הגברת השקיפות, יו"ר יש עתיד הצביע בעבר נגד הצעת חוק להחלת שקיפות בוועדת השרים לחקיקה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

יו״ר מפלגת ״יש עתיד״, יאיר לפיד, הציג הבוקר (שני) תוכנית למלחמה בשחיתות שלדבריו תהווה תנאי להצטרפות מפלגתו לכל ממשלה עתידית. לפיד הציג את התוכנית, שגובשה בשיתוף אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה, מחוץ לכלא מעשיהו.

הוא אמר כי ״'יש עתיד' היא המפלגה היחידה שאף אחד מראשיה לא נעצר, נחקר, נחשד, בחר בזכות השתיקה, הורשע או ישב בכלא. אני לא מאמין שאני אומר את זה בתור הישג. זה צריך להיות הסטנדרט. אבל אנחנו חיים במציאות שבה שומרי הסף שותקים כשראש הממשלה מתחבא מאחורי אשתו והופך את בית ראש הממשלה לארמון של קיסרות מנותקת ונהנתנית”.

התוכנית כוללת תשעה סעיפים מרכזיים ובהם: חקיקת מגבלות על אישי ציבור נחקרים, נאשמים ומורשעים: אדם אשר הורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל להתמודד לעולם לכל משרה ציבורית; המלצות ועדת שמגר לכללי אתיקה יאומצו ויוחלו על כל נושא משרה ציבורית; יוטל איסור על נבחר ציבור לשמור על זכות השתיקה בחקירה; וקביעת גזירת עונשי מינימום כבדים בחוק העונשין על אישי ציבור ועובדי ציבור אשר עברו עבירות של שחיתות שלטונית. 

לפיד לצדם של הח"כים פנינה תמנו-שטה (מימין) מיקי לוי ויעל גרמן, מחוץ לכלא מעשיהו, היוםצילום: ללא קרדיט

עוד מציעה "יש עתיד" כי עבירת הפרת אמונים תוגדר בחקיקה. ההגדרה תכלול: פעולות שלטוניות המבוצעות תוך ניגוד עניינים; קבלת טובות הנאה; מרמה ציבורית והטעיה מכוונת של עובד ציבור או הסתרת מידע ממנו כדי להשפיע על שיקול דעתו והחלטותיו; שימוש פסול במידע פנימי לשם קידום ענין אישי; פעולה, או הימנעות מפעולה, בניגוד לאינטרס הציבורי. 

עוד מוצע להקציב תקציבים ייעודיים שקופים במקום כספים קואליציוניים ובכך לבטל את הכספים הקואליציוניים ולגבש נהלים הדורשים שקיפות מלאה והקצאה לפי קריטריונים קבועים וברורים. כמו כן, החלת איסור העברת תקציבים לגופים לא מפוקחים ולא שקופים.

ב"יש עתיד" מבקשים עוד להסדיר את פעילותם של שדלנים בכנסת ובממשלה: הגברת אכיפת וחומרת הכללים בתחום השדלנות; הגבלת מרחב הפעילות המותר לשדלנים, ומניעת כניסתם למשרדי הממשלה; הרחבת חובת הגילוי הנאות המוטלת על שדלנים ועל חברי הכנסת בקשר עימם; ואיסור שימוש בשדלנים על גופים ציבוריים.

נדבך נוסף הוא הגברת השימוש במכרזים פומביים למשרות ולרכש ממשלתי על ידי חקיקת חוק יסוד: שירות הציבור, אשר יבטיח שוויון הזדמנויות בהתמודדות במכרזים ממשלתיים על משרות בכירות במגזר הציבורי ויגביר את שקיפותם. צמצום חד של הקריטריונים המקנים פטור מחובת המכרזים בהתקשרויות רכש ושירותים ממשלתיות. 

יש לציין כי למרות שבתוכנית החדשה מודגשת הגברת השקיפות השלטונית כאחד מהיעדים, כשר אוצר לפיד עצמו הצביע נגד הצעת חוק להחלת שקיפות על הצבעות השרים בוועדת השרים לחקיקה. גם שר הרווחה לשעבר ממפלגתו של לפיד, מאיר כהן, התנגד באותה הצבעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ