פרשנות || שפירא ממשיך לברוח מעימות עם נתניהו

מבקר המדינה שפירא אינו עשוי מאותו חומר של קודמיו. החלטתו לגלגל אל וינשטיין את החומרים מהפרשיות בבית משפחת נתניהו היא אחיזת עיניים והתחמקות מהשליחות שהוטלה עליו

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

הכרזתו של מבקר המדינה אמש, לפיה הודיע ליועץ המשפטי לממשלה על "חשש למעשה פלילי" במעון ראש הממשלה, היא יריית סרק.

כאשר מבקר המדינה לשעבר, שופט בית המשפט העליון אליעזר גולדברג, הבין שבמשרד לאיכות הסביבה בעידן צחי הנגבי התקיימה תעשיית מינויים פוליטיים של חברי מרכז ליכוד ומקורביהם, הוא לא היסס לצלול לתוך נבכי הפרשה הזו, לחקור עשרות עדים, לתפוס מאות מסמכים ולהוציא דו״ח עב כרס, חמור וחריף, שבו כתב כי ״הנגבי רמס את החוק ברגל גסה״. האמירה החד משמעית היא שהובילה להחלטה של היועץ המשפטי, מני מזוז, לפתוח נגד הנגבי בחקירה פלילית שהסתיימה בהרשעה במתן עדות שקר.

כאשר גולדברג קיבל מידע שקמפיין הבחירות של אריאל שרון ממומן באמצעות חברות קש שאליהן זרמו מיליונים מעבר לים, הוא חקר במרץ והסיק מסקנות נחרצות שבסופן נפתחה חקירה פלילית, שהסתיימה בהרשעתו של עומרי שרון. גולדברג לא הסתתר מאחורי התירוץ ששרון ג׳וניור הוא אינה ״אישיות מבוקרת״ אלא רק הבן-של שהתגייס לקמפיין הבחירות של האב האהוב.

וינשטיין ושפירא, במאי שנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

כאשר מחליפו של גולדברג, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, קיבל מידע על ניגודי עניינים של אהוד אולמרט במשרד התמ״ת ועל מינויים פוליטיים, שנראו על פניהם כתפורים למידות אנשי שלומנו, הוא לא רץ ליועץ המשפטי וביקש ממנו לשחרר אותו מחובת התפקיד ומעול הבדיקה בתירוץ כי בתלונות שקיבל או בתחקירים העיתונאיים שקרא מקופל חשש למעשים פליליים. לינדנשטראוס חקר את הממצאים עד תום ולא נמלט מחובתו מלחתום על השורה התחתונה המרה, זו שסיבכה אותו בעימות מרעיש עם ראש הממשלה ואנשי שלומו בשלטון ובתקשורת.

אלא שמבקר המדינה הנוכחי, יוסף שפירא, אינו עשוי מאותו חומר של קודמיו. ההחלטה שלו אתמול לגלגל ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, את החומרים שאסף הנוגעים לשרה נתניהו ומיחזור הבקבוקים, רהיטי הגן הנודדים ועוד כמה ספיחים שקיבל מאב הבית המפוטר מני נפתלי, היא תעתוע ואחיזת עיניים.

בטיעונים של המבקר, שבהם נימק את העברת החומר ליועץ: החשש לפלילים והנגיעה לאישיות הלא מבוקרת שרה נתניהו, המשיך שפירא לשעוט במסלול הבריחה שלו מעימות עם נתניהו ולחמוק מהשליחות שהוטלה עליו. כך הוא נהג מהרגע שבו נודע לו כי מני נפתלי עומד למסור לו מידע נגד הממלכה. הוא ברח מהסיפור הזה כמו מאש במקום להסתער עליו לחקור אותו עד תום ולקבוע ממצאים עובדתיים נחרצים על המתרחש במעון הרשמי ברחוב בלפור 1. במקום המובן מאליו הוא העיף את העדויות הרגישות ליועץ המשפטי וינשטיין, בידיעה שגם בלשכת היועץ המשפטי לממשלה לא יושב אדם השש לקרב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ