נתניהו: לא ארכיב ממשלה עם הרצוג ולבני, תהום אידיאולוגית פעורה בינינו

רה"מ התייחס לחשש שהביע יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מכך שינסה להרכיב ממשלה בלי מפלגתו: "הבית היהודי יישבו בממשלת ליכוד רחבה שאקים", כתב בטוויטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר הערב (ראשון) דרך חשבון הטוויטר שלו כי לא ירכיב ממשלה עם המחנה הציוני ומפלגות השמאל, בשל ההבדלים האידיאולוגיים בין מפלגתו לרשימות הללו. "תהום פעורה בינינו", הסביר נתניהו. 

בהמשך אותו ציוץ התייחס נתניהו לדברים שאמר יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, בראיון לחדשות ערוץ 2 הערב, לפיהם הוא חושש שנתניהו לא יפנה אליו בעת הרכבת הממשלה לכשייבחר. כפי שקרה, לדבריו, בעבר.

"השאלה היא אם רוצים ממשלה של השמאל עם נתניהו או ממשלה שלי עם נתניהו", אמר בנט. "נתניהו הוא ראש הממשלה הבא. כולם יודעים. מה שיקרה, אם יכניסו את לבני פנימה, היא לא מוכנה לשבת איתנו. זה או ציפי או אנחנו". נתניהו צייץ בתגובה: "הבית היהודי יישבו בממשלת ליכוד רחבה שאקים".

בציוץ ששלח דקה לאחר מכן, סייג ראש הממשלה: "אך אם הליכוד לא יהיה מספיק גדול - אין שום ביטחון שהרכבת הממשלה תוטל עלי. יתכן שתקום ממשלת שמאל. הבחירה הפעם היא ליכוד גדול, או ממשלת שמאל".

יש לציין כי גם לפני הבחירות הקודמות, נתניהו טען בשיחה עם כמה משרי הליכוד, כי ללבני לא תהיה כל נגיעה לתחום המדיני או למגעים מדיניים אפשריים עם הפלסטינים. בסופו של עניין, יו"ר התנועה הופקדה על המגעים המדיניים בין ישראל לרשות הפלסטינית. 

אין זאת הפעם הראשונה שבה נתניהו מבהיר שלא יוכל לשתף פעולה עם המחנה הציוני בקואליציה הבאה. מיד לאחר הפריימריז במפלגת העבודה, לפני שבועות אחדים, מתח נתניהו ביקורת תקיפה על הרכב הרשימה שבחרה והבהיר, "אין מפגש בין התפיסה הלאומית והאחראית של הליכוד בראשותי, לבין הרשימה השמאלית של ציפי ובוז'י, שעכשיו מתברר שהיא רשימה שמאלנית קיצונית". אחר כך מנה נתניהו את שורת ההתבטאויות של חברי הרשימה, כפי שצוטטו במקביל בקמפיינים של הליכוד והבית היהודי ואמר, "מפלגת העבודה בחרה רשימת שמאל קיצוני ואנטי ציוני. תהום פעורה בין הליכוד בראשותי לבין העבודה".

בתוך כך הליכוד אישר היום את תקציב הבחירות של המפלגה - 32 מיליון שקלים, לעומת 27.5 מיליוני שקלים שהם תקציב הבחירות של המחנה הציוני. בכיר בליכוד, המעורה בעבודת מטה הבחירות, אמר ל"הארץ" שראש הממשלה פועל כעת כדי לאסוף כמה שיותר מנדטים מתוך גוש הימין לטובת הליכוד, על חשבון הבית היהודי וישראל ביתנו. "נתניהו אמר לנו במפורש, 'אני צריך ליכוד חזק מאוד'. בהרבה נושאים נתניהו מגמגם, אבל בנושא הזה הוא חד משמעי. הוא רוצה את כל הקולות אליו. הליכוד נבנה בימים האחרונים מהתרסקות מפלגות הימין: העובדה שישראל ביתנו נמצאת קרוב לאחוז החסימה משחקת לטובתו של נתניהו. גם הפיצול בש"ס העביר קולות לליכוד. רשימתו של כחלון, שבתחילת הדרך נחשבה לאיום משמעותי, לא מצליחה להתרומם. הרבה מאוד קולות שכחלון בנה עליהם העדיפו להישאר בסופו של דבר בליכוד".

גם יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר הערב "לא נשב בממשלת שמאל", במסר מפורש המרחיק את המחנה הציוני מהרכבת הממשלה הבאה. דרעי אמר את הדברים בראיון לרדיו החרדי "קול חי", ובימים הקרובים, כך אומרים אנשיו, הוא צפוי להיות מפורש אף יותר בתמיכתו בנתניהו. הסיבה: היחלשותה של ש"ס בסקרים (בסקר ערוץ 10 שפורסם הערב המפלגה קיבלה רק שישה מנדטים, כמעט מחצית מכוחה כיום), והתחזקות מפלגת הימין החרדית "יחד" בראשות ח"כ אלי ישי. עם זאת, בראיון אחר שהעניק הערב, לאתר וואלה, הסביר דרעי כי אין לו התנגדות עקרונית לשבת בשמאל, אלא שליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג אין אפשרות להקים ממשלה.

בשבוע שעבר אמר יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, כי מפלגתו "לעולם לא תשב בממשלת שמאל". בריאיון לאתר Ynet אמר ליברמן, "מה שצריך להיות ברור (הוא) שישראל ביתנו לעולם לא תהיה שותפה לממשלת שמאל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ