ח"כ שלח ענה לשאלות הגולשים: מול ביבי, נעדיף להמליץ על הרצוג להרכבת הממשלה

החיבור האינטרסנטי עם בנט, החרם על "הארץ" ולמה לא יחזור לפרשן את מכבי? לקראת הבחירות אירח "הארץ" את ראש סיעת יש עתיד, שהשיב לשאלות שלכם

"הארץ" מארח // שאלות ותשובות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" מארח // שאלות ותשובות

חבר הכנסת עפר שלח, ראש סיעת יש עתיד והמועמד במקום השישי ברשימתה, התארח היום (רביעי) במערכת "הארץ" במפגש השלישי בסדרה שבה אתם מוזמנים להפנות לפוליטיקאים שאלות על כל מה שרציתם לדעת לפני ההצבעה בקלפי בסוגיות הקשורות למשא ומתן הקואליציוני העתידי, עמדות המפלגה בנושאים מדיניים וחברתיים וכל שאלה אחרת שעולה על דעתכם.

>>> כמה כוח יהיה ליש עתיד בכנסת הבאה? כל הסקרים >>> מי המועמדים של לפיד לכנסת? >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

שלח נבחר לראשונה לכנסת האחרונה ושימש חבר בוועדות החוץ והביטחון, הכנסת והכספים. היה עיתונאי וסופר בעברו. בתפקידו האחרון בתחום התקשורת היה מגיש טלוויזיה ופרשן בערוץ 10 ובערוץ הספורט. שלח הוא יליד 1960, מתגורר במושב גינתון ואב לשניים.

עפר שלח מתארח במערכת "הארץ", היוםצילום: דודו בכר

גבי שואל/ת: למה לפיד מחרים את הארץ ודה מרקר ומה אתה חושב על זה בתור עיתונאי לשעבר?

לא מתעסק במערכות היחסים של לפיד עם העיתונות. אני אפילו לא יודע. אני מתייחס לכל עיתונאי ולכל עיתון על פי עבודתם ואינני מחרים לא עיתונאי אחד ולא עיתון אחד.

LDR שואל: מה דעתך על שרי יש עתיד שהעבירו כסף רב לידיעות אחרונות (עיתון הבית של לפיד) בתמורה לסיקור אוהד של פעילות משרדיהם? האין המעשה הזה מבטא שחיתות וסיאוב של קשרי הון שלטון עיתון?

למיטב ידיעתי מדובר בהחלטה של משרד החינוך לשיתוף פעולה עם "ידיעות אחרונות" במסגרת מה שמקובל בין משרדים ממשלתיים לעיתונים. אני לא בקיא בפרטים, אבל הדברים הללו אושרו כיאות גם על ידי היועצים המשפטיים של המשרד. משרדי ממשלה עושים שיתופי פעולה של תוכן מערכתי עם גופי תקשורת. אני לא יודע על זה יותר מדי.

יעלי שואלת: מה דעתך על הסיפור שנחשף על שי פירון? בזמן שאין בישראל מספיק סייעות בגנים והצפיפות בכיתה של הילדה שלי עולה על 37 ילדים בכיתה, יש לכם מספיק כסף להעביר לבית ספר של תורם למפלגה שלכם?

שמעתי את תגובתו של שי והוא אמר במפורש שלא עבר שום סכום. הנושא נבדק, היועץ המשפטי של המשרד הביע דעתו והוחלט שלא להעביר כסף.

אלי שואל: היום בדיעבד, אתם מתחרטים על החיבור עם בנט? הרי היה ברור שהאינטרסים שלו סותרים לשלכם. האם תשבו איתו שוב?

ביננו לבין הבית היהודי היתה שותפות אינטרסים מסוימת בעת הרכבת הממשלה. מעולם לא כיניתי אותה ברית וכשנשאלתי על כך בזמן אמת אמרתי שברית זה מונח של גן ילדים ולא של פוליטיקה. חילוקי הדעות הברורים מאוד בינינו לבין הבית היהודי אכן צפו במהלך פעולתה של הממשלה, ושם נהגנו על פי השקפת עולמנו וכוחנו הפוליטי. בכל מקרה, בעת הרכבת הממשלה לא היתה אפשרית שום ממשלה חלופית שבמסגרתה יכולנו לממש את הבטחותינו לבוחר. נראה לי מגוחך שמפלגות שעוד אינן יודעות את כוחן ביום שאחרי הבחירות מודיעות כבר עם מי יישבו ולא יישבו, איזה תפקידים הן ייקחו.

אמנון לוי שואל: במקרה של תיקו או קרבה בין הרצוג ולבני לנתניהו, על מי תמליצו לנשיא? מי עדיף בעיניכם? תסכימו לשבת בממשלה עם מרצ?

אנחנו חוזרים ואומרים שנעשה הכל כדי שהקואליציה עם נתניהו, הימין הקיצוני והחרדים לא תהיה בשלטון לאחר הבחירות - ומזה ברור על מי נעדיף להמליץ בסיטואציה פוליטית כמו זו שמתוארת. וכמובן שאיננו מחרימים את מרצ כמו שאיננו מחרימים אף מפלגה. 

בוחר פוטנציאלי שואל: מה ההבדל ביניכם לבין כחלון? למה בסוף לא התאחדתם איתם?

יש הבדלים גדולים ביננו לבין כחלון, בעיקר ברוחב סדר היום שאנו מציעים וגם ברקורד של מה שהשגנו בתקופה שישבנו בממשלה. יאיר לפיד הלך למשה כחלון פעמיים והציג לו סקרים שלפיהם הליכה משותפת שלנו תייצר גוש העשוי להכריע את הבחירות. בפעם השנייה הלכנו אליו למרות שאחרי הפעם הראשונה יצאו אנשיו של כחלון בהכרזות שלפיד נואש ומחפש חבל הצלה - זה היה חלק מאותה מדיניות שלפיה נעשה הכל כדי שנתניהו והקואליציה שלו עם הימין הקיצוני והחרדים לא תהיה בשלטון. לצערנו, הדבר לא צלח.

בין חברי הכנסת של יש עתיד יש אנשים שמשכרותם הקודמת קטנה מהפנסיה התקציבית של מספר 2 בכולנו, יואב גלנט. אבל אני לא חושב שפוליטיקה זו תחרות של "מי מרוויח פחות", אלא תחרות מי עושה יותר. ובתחרות הזו אנחנו בולטים גם מעל לכל המפלגות בכנסת הנוכחית וגם מעל לרקורד העשייה הפוליטי של משה כחלון בתפקידיו כפרלמנטר ושר הרווחה. את הסלולר איש לא ייקח ממנו ובצדק.

חובב ינאי שואל: מדוע הקמפיין נגד השחיתות שיזמה יש עתיד כולל התייחסות לכספים הקואליציוניים - כספים שיש עתיד עצמה העבירה במיליארדים בשנתיים שאחזה במשרד האוצר? האם לא מדובר בזלזול בציבור הבוחרים?

הודענו שחבילת החקיקה שהצגנו בנושא השחיתות - כמו למשל שמי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון יורחק מתפקידים ציבוריים לכל חייו, איסור על כספים קואליציוניים ושאר תנאים לשקיפות וטוהר מידות - תהיה מבחינתנו תנאי לכניסה לממשלה הבאה.

הכספים הקואליציוניים הם מציאות במדינת ישראל מיום הקמתה, ופגשנו אותה כשנכנסנו לפוליטיקה ולממשלה. בתקציב 2015 גרם שר האוצר לפיד לכך שלראשונה הכספים האלה - שנבעו מהסכמים של גופים אחרים עם חלק ממפלגות הקואליציה - הוקראו בישיבת הממשלה, אושרו על ידה ונמצאים היום באינטרנט חשופים לעיניי כל. זה לא קרה מעולם בפוליטיקה הישראלית.

ציונית ולא מתביישת שואלת: אמרתם שבכנסת הבאה תבקשו להלאים את קק"ל, למה לא עשיתם את זה בממשלה הקודמת?

תקציב 2014-2013, הראשון של לפיד כשר האוצר והדבר הראשון איתו נאלץ להתמודד עם כניסתו למשרד, היה תקציב משברי שהצורך המיידי בו היה לסגור גרעון של 40 מיליארד שקלים. לתקציב הראשון שאותו עיצב מבעוד זמן, תקציב 2015, הוצמד חוק שנועד להכניס את קק"ל תחת פיקוח המדינה ולהעביר את רוב הכנסותיה לתוך תקציב המדינה. החוק הזה טורפד על ידי נתניהו, ישראל ביתנו והבית היהודי, ולכן נציג בכנסת הבאה את החוק להלאמת קק"ל.

LDR שואל: מה דעתך על התנגדותו של לפיד לחלוקת ירושלים גם במחיר של אי הגעה להסדר עם הפלסטינים? האם אתה סבור שאפשר להגיע להסדר ללא חלוקת ירושלים? ואיך דבריו של לפיד מסתדרים עם חששו מפני מציאות של מדינה אחת דו לאומית מהירדן לים התיכון?

אני סבור ששאלות התוכן של ההסדר יידונו כשנגיע סוף סוף למצב שבו הן עולות ברצינות על השולחן. כדי שזה יקרה חייבים להפסיק לדון עם עצמנו בסוגיות תיאורטיות ולהתחיל ברצינות ובדחיפות בתהליך היחיד שעשוי להציל את האפשרות להסדר עם הפלסטינים: תהליך אזורי בשיתוף מדינות ערב המתונות ובחסות בינלאומית. את זה דרשנו מיד לאחר מבצע "צוק איתן" ונחזור ונדרוש מיד לאחר הבחירות.

דוד שואל: אתה בטוח שאתה במפלגה הנכונה? לא יודע, עשית רושם של מישהו יותר רציני. איך הסתדרת עם החיבור של יש עתיד והבית היהודי? איך אתה מצליח להישאר עם בדיחות והקוריוזים כמו תוכנית מע"מ אפס? איך אתה משלים עם חוק גיוס שהוא לפחות חצי כסת"ח ואיפשרת המשך שירות מקוצר לישיבות ההסדר? בכלל, את מי שירתתם בממשלה הקודמת חוץ מעשירון עליון ומתנחלים (וכן, אני יודע שקצת כסף עבר סוף סוף לניצולי שואה, אבל בשביל זה לא היה צריך קרוב לעשרים מנדטים).

בעיני כל ההגדרות האלה של מפלגות ימין, שמאל, מרכז הן הבל לחלוטין. המצע המדיני של יש עתיד - אותו אני ניסחתי יחד עם חלק מחבריי - ברור לי ונהיר לי ואני מסכים איתו הרבה יותר מאשר ההמהומים של המחנה הציוני, על כך שאם הרצוג ייבחר לראשות הממשלה הוא ימצא פלסטינים לדבר איתם. מהסיבה הזו ואחרות אני בטוח שאני במפלגה האחרונה.

רונית שואלת: שלח, הייתם חברים בממשלה שרמסה את הדמוקרטיה ברגל גסה. אתה מוכן להסביר מה היו הצידוקים שנתת לעצמך להישאר בממשלה הזאת? למה אתה באופן אישי לא קמת ועזבת? האם חברות אישית עם ראש המפלגה שלך מצדיקה את רמיסת כל האידיאולוגיות, המוסר וערכי היסוד שלך? מה תעשו בממשלה הבאה עם נתניהו? תמשיכו לתת יד להמשך המהלכים האלה? האם אני כשמאלנית אצטרך לרדת למחתרת?

יש עתיד היא זו שבלמה את חוק הלאום. חוק המשילות הוא רמיסה של הדמוקרטיה רק בעיני המתבונן. יש עתיד עמדה על כך שבמסגרתו תוקטן הממשלה ל-18 שרים ויבוטל המשרד המיותר של שר בלי תיק. אם הכוונה היא להעלאת אחוז החסימה, יש אחוז חסימה גבוה יותר במדינות דמוקרטיות לעילא, וממילא כנראה שהעלאתו רק תגרום לעליית מספר הח"כים הערבים בכנסת, דבר שכשלעצמו לא יצער אותי כלל.

בן שואל: אחד מהטיעונים המרכזיים של יש עתיד בקמפיין הוא שלא יכולתם להשלים את מטרותיכם בגלל התנגדות מנתניהו ושאר השותפים. אם כך, מדוע שאדם פרטי יעניק לכם הצבעה כיום, אם כוחכם צפוי להיות עוד נמוך יותר בכנסת ובממשלה הבאה (בהנחה ותהיו בה)? או במילים אחרות - אם לא הצלחתם לעשות את מה שרציתם תחת ביבי בהיותכם סיעת "ענק", למה שנסמוך עליכם שתוכלו לעשות זאת כסיעה בינונית-קטנה?

גם בקואליציה הלא פשוטה הקודמת ועם ראש ממשלה שעשה כמיטב יכולתו לסכל מהלכים ויוזמות, הצלחנו להעביר דברים רבים: רפורמות בחינוך ובבריאות, את חוק הגיוס ואת חוק הגיור של אלעזר שטרן ובקריאה ראשונה גם התיקון לחוק הפונדקאות - שלושה מהלכים חוקתיים שנתניהו ניסה למנוע. במצב המפה הפוליטית הנוכחי, שבו רוב הסיעות הן בינוניות בגודלן, אזי גם עם מספר קטן יותר של מנדטים אפשר להגיע להישגים רבים, אם יש דרך ברורה ונחישות פוליטית. נדמה לי שיש עתיד הוכיחה בכנסת הזו שיש לה הרבה משניהם.

באשר לאמירה שלנו על הדברים שנמנע מאתנו להשלים - הכוונה היא בעיקר לדברים שנכללו בתקציב 2015, וכבר היו אמורים להיות בתוקף אלמלא החליט נתניהו ללכת לבחירות. הדברים האלה הם ישימים, מתכנסים לתוך מסגרת תקציבית שאושרה כבר ונוכל להמשיך לפעול למענם מיד לאחר הבחירות.

אבנר שואל: בתור עיתונאי רציני ונשכני בעברך, איך היית מתייחס למפלגה כמו יש עתיד שהבטיחה מלא דברים בקדנציה הקודמת ולא קיימה את הרוב כשישבה בממשלה? חבר שלך רביב דרוקר כתב שהוא חטף התקף עצבים מול הנאומים של לפיד. מה דעתך על זה?

כפי שכבר אמרתי, יש עתיד עשתה יותר מכל מפלגה בכנסת הנוכחית. ברור שבשנה ושמונה חודשים אי אפשר להספיק הכל, אבל כל מי שמודד את הנתונים האובייקטיביים, נדמה לי, יסכים לקביעה הזו. אני מזכיר שמפלגת העבודה, למשל, היתה לאורך רוב שנות ה-2000 באותה סיטואציה של יש עתיד. היא היתה המפלגה מספר 2 בממשלות שרון, אולמרט ונתניהו. מי שייבחן את רקורד העשייה שלה בתקופה הזו ובמצב הזה, אל מול זה של יש עתיד - יגיע לאותה מסקנה.

גולש שואל: קרה שהבעת עמדה מנוגדת ללפיד? נענשת? מה אתה חושב על מה שקרה לעדי קול?

כמות הריבים והוויכוחים בין יאיר לביני במהלך הקדנציה הנוכחית היתה הגדולה ביותר לדעתי בין יו"ר מפלגה ליו"ר סיעה בכנסת, אבל מקובל על שנינו שלאחר שהגענו להחלטה אנחנו לא מוציאים את הוויכוח החוצה. אשר לסיפור עדי קול, עדי הפרה משמעת קואליציונית בהצבעה חיונית, שבה נדרשה הקואליציה להגיע ל-61 חברים שיצביעו בעד. בהצבעות רבות אחרות חברי יש עתיד - בתיאום איתי, נקטו עמדות עצמאיות, אבל בהצבעה הזו היה ברור גם לעדי שלהימנעות יש מחיר. אגב, הוא מקובל ונהוג על ידי כל מפלגות הכנסת. עדי היתה ונשארה חברה יקרה שלי ושל חברי יש עתיד, אבל איש לא טרח אי פעם לשאול אותה על עמדתה וגרסתה לסיפור כולו.

עם ישראל חי שואל: "למה הורדתם את עליזה לביא 3 מקומות ברשימה? היא לא מוצאת חן בעיני לפיד? ממה שאני יודע היא חוקקה שמונה חוקים בכנסת הקודמת.

אני לא רוצה להתייחס למיקומים ברשימת יש עתיד.

מיכאלה שואלת: האם תמשיכו לקדם את מע"מ 0? אם כן, האם לא תשקלו לבטל ולהוציא מתוכו את האפליה לרעת אזרחים מושמטי צה"ל, יהודים וערבים? האם לא ראוי כי הזכות לדיור מוזל תינתן לכו-לם בלי לערב "ציונות" (על פי בית מדרשכם) בנושא יסודי כל כך?

מעמ אפס כלל הטבה לכל הציבור עם העדפה למשרתים בשירות צבאי או לאומי, שהיא העדפה לגיטימית וקיימת גם בחוקים אחרים במדינת ישראל. הוא היה חלק משלל ההחלטות שקיבל קבינט הדיור בראשותו של יאיר לפיד, והשאלה אם יוגש שוב תלויה בהמשך קיומן של החלטות אלה, כי ההיגיון והתועלת שבו כרוכים בתוכנית הכוללת להורדת מחירי הדיור.

טליה שואלת: מה עמדתך בנושא עובדי הקבלן? יש עתיד לא נלחמה נגד העסקה קבלנית. היה לכם הרבה כוח להשפיע בנושא - אוצר, רווחה, חינוך. זה נושא שמעניין אתכם? אותך באופן אישי? מטריד אתכם שנוצרו כאן קאסטות בשוק העבודה? מני הוסיף: יש עתיד הצביעה נגד החוק להעסקה ישירה. אני מקווה שתענה על השאלה.

משרד החינוך בראשות שי פירון ביטל כמעט לחלוטין את עובדי הקבלן במשרד החינוך, ומשרד האוצר בראשות יאיר לפיד היה שותף להטבות בתנאיהם של עובדי הקבלן שהחיל משרד הכלכלה. הנושא מעניין אותי ואותנו ונמשיך לפעול בו גם בכנסת הבאה.

החוק להעסקה ישירה כפי שהוגש היה עלול לגרום לפיטוריהם של מספר גדול של עובדים. באופן טבעי מוגשים מדי פעם חוקים אופוזיציוניים שמטרתם אולי טובה, אבל אינם מתכנסים בשום צורה עם המציאות התקציבית או המציאות בשוק התעסוקה, ולכן הצבענו נגד.

אלמה שואלת: שבוע שעבר התפרסמה כתבה על זה שיש עתיד מטלפנים לניצולי שואה ומציעים להם הסעות לקלפי אם יצביעו להם. המפלגה שלך מתגאה בזה שגיבשתם רשימה מאוחדת של ניצולי שואה - הפרטים משם? אתה לא חושב שלהתקשר לניצולי שואה ככה זה קצת ציני מדי?

אני לא מכיר דבר כזה, כמו כל מפלגה, גם יש עתיד מטלפנים לאנשים, בודקים אם הם תומכי המפלגה, ולכאלה שמזדהים כתומכים פוטנציאליים - שואלים אם יזדקקו להסעה לקלפי. איני מכיר את הפרטים, אבל אני מניח שגם הטלפונים בהם מדובר נעשו במסגרת זו.

חיים שואל: שי פירון הבטיח שלא לאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ואילו יאיר לפיד הבטיח להילחם על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בכל כוחו. אז מה עמדת המפלגה תכל'ס ולמי להאמין?

שי פירון צוטט באופן מסולף. יש עתיד הציגה כבר בכנסת הנוכחית הצעת חוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת ותחזור ותציג אותה גם בכנסת הבאה, בהסכמה מלאה של שי פירון, עליזה לביא, דב ליטמן ושאר הח"כים הדתיים או המסורתיים ביש עתיד.

מרימה עם עתיד שואלת: אתם מפזרים הבטחות על ימין ועל שמאל לתמוך בקהילה הגאה ולהעביר את ברית הזוגיות וכו'. גרמן העבירה את החוק על הפונדקאות, אבל חוץ מזה ממש לא התאמצתם כדי לעזור ללהט"ב. למה שנאמין שהפעם זה יהיה מספיק חשוב בשבילכם ושתקדמו את זה באמת?

חוץ מחוק הפונדקאות עשתה שרת הבריאות יעל גרמן מהפכה בניתוחים לשינוי מין, וביוזמה של עדי קול וחברים אחרים לסיעה הושוו נקודות הזיכוי של זוגות גאים לאלה של זוגות אחרים. אני שימשתי כיו"ר בשדולה הגאה בכנסת יחד עם ניצן הורוביץ וקידמתי את התיקון לחוק הפרשנות - שאוסר על אפליה על רקע של נטייה מינית או זהות מגדרית. זוהי רשימת פעולות למען הקהילה הגאה שספק אם מפלגה אחרת יכולה להתגאות בה. אכן, לא הצלחנו לקדם את ברית הזוגיות, בין השאר משום שאני התעקשתי שלא תופרד ברית הזוגיות האזרחית של מי שמוגדרים כלא יהודים, מברית הזוגיות שתתאפשר לזוגות חד-מיניים. נחזור ונניח אותה על השולחן מיד עם כינוס הכנסת החדשה.

ליאור שואל/ת: גם לאחר יישום החוק רק חלק קטן (5,200) חרדים ישרתו והשאר יקבלו פטור. מדוע לחרדים מגיע ש-1800 עילויים יקבלו פטור משירות ולא יינתן פטור משרות לסטודנטים עילויים? מדוע בני ישיבות משרתים רק 17 חודשים והשאר 32? מדוע לא יהיה אורך שירות אחד לבנים ולבנות? בקיצור - נכשלתם.

חוק השוויון בנטל נועד לתקן טעות שעשה דוד בן גוריון לפני 66 שנים, ומאז תפחה בהסכמתן ובעידודן של כל המפלגות לממדים שאיימו על מודל הגיוס לצה"ל, ועוד יותר מזה - על המודל הכלכלי של שוק העבודה בישראל. כפי שאמר בית המשפט העליון בפסק הדין שביטל את חוק טל, אי אפשר לתקן טעות כזו באבחת חרב. מה שעשינו בחוק היה לסובב את הספינה הגדולה הזו על צירה, באופן שהגדיל בעשרות אחוזים את מספר החרדים שהתגייסו לצה"ל בשנה האחרונה, ובמאות אחוזים את מספר הצעירים החרדים שנכנסו לשוק העבודה. קיצרנו את שירות החובה בצה"ל לבנים ויצרנו לראשונה תנאים שיגרמו למערכת הביטחון להתאמץ ולגייס חרדים כפי שלא עשתה בעשר השנים שבהן היה נהוג חוק טל.

התעקשנו על כך שהחל מיולי 2017 או שיתגייסו חרדים במספר הולך וגדל - שיהוו כבר אחוזים ניכרים מכל מחזור, או שתחול חובת גיוס לכולם. זהו שינוי היסטורי שאותו הכנסנו לספר החוקים מול התנגדות של ראש הממשלה ושל הבית היהודי - המפלגה שקיבלה בהסכם הקואליציוני את הובלת הנושא בכנסת. אני מאמין שאם לא יבוטל או ישונה - כפי שנתניהו ולמיטב ידיעתי גם הרצוג אומרים לח"כים החרדים שיהיה, אם רק יצטרפו לממשלה בראשותם - החוק הזה ישנה לחלוטין את התמונה בבקו"ם ובלשכת העבודה בעוד חמש שנים. הוא יביא אותנו לאפשרות לחוקק אז שוויון מוחלט בנטל.

יוסי חטב שואל: עם כל הכבוד לבחירות, מתי אתה חוזר לפרשן את מכבי? אתה היורם ארבל של פרשני הכדורסל (לפני שהוא התחיל לשכוח שמות שחקנים).

אני אגיד מה שאני אומר בחוגי בית: "העם עשה טעות כשבחר אותי לכנסת, והעם ישלם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ