וינשטיין נוטה להתנגד לפסילת מועמדותה של ח"כ זועבי לכנסת

לבקשת היועמ"ש הגישה זועבי לוועדת הבחירות תצהיר חתום ובו היא היא טוענת לרדיפה פוליטית: "מעולם לא קראתי לתמוך במאבק מזוין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת), ששתי בקשות לפסילת מועמדותה הוגשו לוועדת הבחירות המרכזית, הצהירה במסמך שחתום על ידה כי "מעולם לא קראתי לתמיכה במאבק מזוין; מעולם לא תמכתי במאבק מזוין; מעולם לא כתבתי מאמר התומך במאבק מזוין וכי מעולם לא נאמתי נאום המצדד במאבק מסוג זה".

>> כמה מנדטים תקבל הרשימה המשותפת? כל הסקרים >> בחירות 2015: כל העדכונים והפרשנויות 

את הדברים מסרה זועבי בתצהיר אישי לוועדת הבחירות המרכזית וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. ועדת הבחירות בראשות השופט סלים ג'ובראן אמורה לדון מחרתיים בבקשות הפסילה שהוגשו נגד מועמדים, לרבות זועבי.

זועבי במליאת הכנסת באוקטובר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ל"הארץ" נודע כי במהלך ההתייעצויות בלשכת היועץ המשפטי לממשלה על בקשות הפסילה נגדה, פנו ממשרד היועץ לבא כוחה של זועבי, עו"ד חסן ג'בארין מהמרכז המשפטי "עדאלה". לשכת היועמ"ש ביקשה תצהיר חתום על ידי זועבי בו היא מבהירה את עמדותיה לגבי הצהרות ומאמרים שצורפו לבקשות הפסילה שהוגשו על ידי הליכוד וישראל ביתנו.  

לפי גורמים המעורים בפרטים, העובדה כי זועבי התבקשה למסור תצהיר חתום על ידה ולא רק מכתב תשובה של עורך הדין, מעידה כי וינשטיין נוטה להתנגד לפסילת מועמדותה, ועל כן מבקש הבהרות שיחזקו את עמדתו זו. 

ברשימה המשותפת מאמינים כי הסיכויים לדחיית הבקשה בוועדת הבחירות המרכזית קלושים וכי הפרשה תוכרע בסופו של דבר בבית המשפט העליון, שם תהיה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה משקל משמעותי.

בכיר ברשימת המחנה הציוני, שהודיעה בשבוע שעבר שתתמוך בעתירות לפסילתה של זועבי, הסביר הערב כי ההתנגדות למועמדותה היא גם אישית ולא רק אידיאולוגית. לדבריו, מפלגת העבודה הגנה רבות על זועבי, אך זו התנהגה בכפיות טובה והמשיכה לנהל קמפיין ארסי נגד צה"ל. 

בתצהיר הודפת זועבי את הביקורת נגדה ואת בקשות הפסילה וטוענת לרדיפה פוליטית . "מדובר במספר קטן ביותר של אמירות שהופיעו כציטוטים ואשר רובן הגדול אינו רלוונטי לעילת הפסילה, הן משום שאינן נוגעות למאבק מזוין והן משום שהן נידונו בעבר והוכרעו על ידי בית המשפט העליון", היא כותבת, "רוב הציטוטים שבבקשות עובדים דווקא להגנתי ולא להיפך. הבקשות האלה מעלות למעשה מסה קריטית של ציטוטים שבהם אני תומכת במאבק עממי, ואין בהם אמרה אחת בודדת המזכירה את שמו של ארגון כלשהו או מצדדת במאבק מזוין. רק פרשנות שובינסטית וגזענית יכולה לפרש את דבריי באופן מעוות. לפי פרשנות זו, זהותו הלאומית של הדובר היא העיקר ולא תוכנם של הדברים שאזרחים רבים, כולל יהודים ישראלים, מדגישים תוכן דומה לדבריי".

לפי זועבי, למגישי בקשות הפסילה, ח"כ יריב לוין (הליכוד) ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, "מפריע שאני רואה בכיבוש את המקור של מעגל הדמים. פשוט בגלל שהם סרבנים ותומכים בהמשך הכיבוש ובעליונות של עם על עם אחר. רק פרשנות גזענית יכולה לראות בבקשות של לוין וליברמן כבקשות רלוונטיות".

בתצהיר נטען כי ברוב הציטוטים שהובאו בבקשות הפסילה, מופיע המשך הכיבוש כסיבה להמשך מעגל האלימות. "ציון קשר סיבתי מסוג זה, אין בו כדי להוביל בשום פנים ואופן למסקנה שאני מצדיקה ומעודדת את האלימות", נכתב בתצהיר, "נהפוך הוא, אני מאמינה שכישלונו של המאבק הפוליטי הוא זה אשר מוביל לאלטרנטיבה של פעילות אלימה. אבקש להסב את תשומת הלב, כי גם בקריאה שלי להתרחק מדאעש שצוינה לעיל אני מציינת שהייאוש אצל הצעירים עלול להיות הגורם להצטרפותם לדאעש, אך אין באיתור קשר סיבתי זה לבין תפיסתי שדאעש הוא ארגון פשע הפועל נגד האנושות ולא כלום. גם בהרצאות שלי בעניין אלימות נגד נשים ערביות בתוך החברה הערבית, אני מציינת למשל שהעוני הוא גורם מוביל לאלימות זו, אך אין באיתור הקונטקסט הזה והקשר הסיבתי כדי להצדיק מבחינתי את האלימות נגד נשים. להבין את התופעה זה דבר ולהצדיק אותה זה דבר אחר".

בתצהיר נחשף גם חלק גדול ממצע הרשימה המשותפת שזועבי היא מספר שבע בה. "הרשימה המשותפת תדרוש הכרה באוכלוסייה הערבית כמיעוט לאומי בעל זכויות קבוצתיות ובזכותה לניהול עצמי של ענייניה התרבותיים, החינוכיים והדתיים" נכתב בתצהיר, "הפלסטינים בישראל הינם חלק בלתי נפרד מן העם הפלסטיני ומן האומה הערבית מבחינת השתיכותם הלאומית, התרבותית וההיסטורית".

עוד צוין כי הרשימה תפעל להבטחת שוויון לאומי ואזרחי לציבור הערבי הפלסטיני בישראל, בכל התחומים. ותיאבק נגד "מדיניות האפליה, ההדרה, הפקעת האדמות והריסת הבתים".

מטרות נוספות המוזכרות במצע הן הכרה בכל הכפרים הבלתי-מוכרים ובראשם כפרי הנגב, הכשלת מטרות תוכנית פראוור, מימוש צדק חברתי, מלחמה בעוני ובאבטלה ושמירת הסביבה. מחר בצהריים תשיק הרשימה המשותפת את המצע והקמפיין שלה במסיבת עיתונאים בתל אביב. 

החלטת המחנה הציוני בשבוע שעבר לתמוך בעתירה להדחתה של ח"כ חנין זועבי התקבלה ברגשות מעורבים. שעות אחדות לאחר פרסום ההודעה הרשמית, הבהירו בכירים במפלגה כי בכוונתם להמתין לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לפני שתתקבל החלטה סופית בעניין. לצד נימוקים אידיאולוגיים, הסבירו במחנה הציוני כי כל החלטה שיקבלו תקים עליהם ביקורת: “אם נתנגד להדחה, נקים עלינו את מצביעי הימין הרך והליכוד ינהל קמפיין שיציג אותנו כשמאל קיצוני. אם נתמוך בהדחה, הרשימה המשותפת תזעם עלינו ולא תמליץ על הרצוג להרכבת הממשלה הבאה”.

בימים האחרונים הפעילה הרשימה המשותפת לחצים על המחנה הציוני כדי שלא יחבור לעתירה נגד זועבי. לדברי מקורות המעורים במגעים, המפלגות הערביות איימו שלא ימליצו על הרצוג להרכבת הממשלה הבאה. “זה לא אומר שאם העבודה תתנגד להדחתה של חנין אנחנו נתמוך בהרצוג, אבל אנחנו נשקול את הנושא", אמר מקור ברשימה. לדברי מקורות במחנה הציוני, אנשי הרשימה המשותפת רמזו לאחרונה כי הם עשויים לתמוך בהרצוג אם יבטיח להעניק להם את ראשות וועדת הכספים ותקציבים לקידום האוכלוסיה הערבית בישראל.

בכיר במחנה הציוני אמר הערב ל"הארץ" כי “החלטנו לתמוך בהדחתה של זועבי ולא ידוע לי שהתקבלה כל החלטה אחרת בנושא. אנחנו ממתינים להחלטת היועמ"ש. אם הוא לא ייתן נימוק משמעותי נגד תמיכה בעתירה, אנחנו בהחלט נעשה זאת”.

במפלגת העבודה אמרו השבוע שהמניע לפסילתה של זועבי הוא אישי ולא רק אידיאולוגי: “פעם אחר פעם יצאנו להגנתה של זועבי. מנענו החלטות חריפות נגדה ועתרנו לבג"ץ נגד הדחתה מהכנסת. אבל זועבי ירקה עלינו במקום לומר תודה והוסיפה לנהל קמפיין ארסי נגד צה"ל והציבור בישראל", הסביר מקור במפלגה. עם פרסום חוות דעתו של היועץ, המפלגה צפוייה לדון ולקבל החלטה סופית בנושא.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ