הרצוג שוקל להדיח את מנהלי קמפיין הבחירות שלו

במחנה הציוני מותחים ביקורת חריפה על ניהול מסע הבחירות על ידי משרד יחסי הציבור פאר לוין ועל בזבוז כספים. לדברי אחד מהם: "יש כסף, יש אנרגיות בשטח, אבל הקמפיין כל כך גרוע"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיג המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, שוקל להדיח את משרד יחסי הציבור "פאר לוין" מניהול קמפיין הבחירות של רשימתו. אנשי פאר לוין עלולים לשלם את מחירו של הקמפיין המקרטע של העבודה והתנועה בשבועות האחרונים, שזכה לביקורת חריפה מצד בכירים בצמרת המפלגה.

>> בחירות 2015 - כל החדשות, הפרשנויות והסקרים

מקורות במפלגה טענו שלצד הדחה, הרצוג בחן אפשרות חלופית לצמצום משמעותי של חלקו של המשרד בקמפיין הבחירות. בתום פגישהשהתקיימה אתמול בין הרצוג, יו"ר מטה הבחירות איתן כבל ואנשי פאר לוין, הוחלט שלא להכריע בנושא בינתיים. ממטה המפלגה נמסר כי הם "מכחישים שמועות על שינויים במטה ההסברה ומדגישים שאיש לא פוטר ואין כל שינויים בצוות המקצועי". 

פעילי המחנה הציוני לקראת כינוס בחירות במכללה בתל אביב, בתחילת החודשצילום: אילן אסייג

במחנה הציוני מתחו בימים האחרונים ביקורת חריפה על הקמפיין. "אנחנו מתוסכלים. יש כסף, יש אנרגיות בשטח, אבל הקמפיין כל כך גרוע", סיפר אתמול אחד מחברי הרשימה לכנסת. לדבריו, "אנחנו נמצאים חודש לפני הבחירות, כך לא נראה קמפיין של מפלגת שלטון. אין באזז, אין סחף, בסניפי העבודה אין אפילו פלאיירים כדי לחלק לציבור".

פאר לוין העניקו ליווי תקשורתי למפלגת העבודה עוד לפני ההכרזה על הבחירות. עם פיזור הכנסת, מיהר מנהל מטה הבחירות של העבודה, שמעון בטאט, לשכור את שירותיהם כמנהלי הקמפיין בחוזה שנוי במחלוקת שעלותו 1.4 מיליוני שקלים, פי שלושה מתקציב המשרד שניהל את קמפיין העבודה בבחירות הקודמות.

לפני כשלושה שבועות, ערב פרסום כתבה בנושא ב"הארץ", פתחה העבודה מחדש את החוזה עם פאר לוין וקיצצה את תקציבם בלמעלה מחצי מליון שקל. לצד פאר לוין שכרה המפלגה גם את שירותיו של האסטרטג אסף אייזן. אייזן תוקצב על ידי מפלגת העבודה בעלות של 710 אלף שקלים. הסכום כולל תשלומים לחמישה ספקים שונים, בהם גם הסוקרים סטנלי גרינברג, מנו גבע ומינה צמח.

בעקבות האיחוד עם לבני והעליה במספר המנדטים הצפויים לרשימה המשותפת, תפח גם מספר בעלי התפקידים במטה. הפרסומאי יורם לוי, שהוביל את קמפיין יש עתיד בבחירות הקודמות, עומד בראש מערך הפרסום של המפלגה, לצד שותפו, הפרסומאי טל ברוקנר ובמאי הפרסומות רני כרמלי.

חברת "חוליגנס" נשכרה כדי להוביל את קמפיין האינטרנט של הרשימה. הרשימה המשותפת קבעה את תקציב הבחירות על 27.5 מיליוני שקלים המשקפים הערכה סולידית של המפלגה הנתונה בגרעון כבד, לפיה תזכה ב-21 מנדטים.


ח"כים ופעילים במפלגה הופתעו לשמוע על ההתנהלות הנדיבה של המטה כלפי אנשי המקצוע. אחד הח"כים פנה למטה לאחרונה בניסיון לגייס תקציב לפעילות שטח ונענה בשלילה. “אמרו לי שאין תקציב. הייתי בטוח שמדובר בקמצנות, אבל מתברר שהכסף הלך, כנראה, למקומות אחרים", סיפר.

גם פעילי מפלגה מתלוננים שהכסף לא מחלחל לשטח. אחד מראשי הסניפים סיפר לפני ימים אחדים כי “ביקשנו שלטים, סטיקרים, תקציבים. עד היום לא ראינו כלום. אם מישהו במפלגה חושב שנצחון יגיע רק מיועצי תקשורת ובלי עבודת שטח בסניפים, הוא טועה".

בתחילת החודש החליטה מפלגת העבודה לפטר 17 מנהלי מטות שטח שמינה מנהל המטה, שמעון בטאט, על רקע הביקורת נגדו שנחשפה ב״הארץ״. יו״ר המטה, ח"כ איתן כבל, הורה לצמצם את מספר מנהלי המטות מ-21 ל-17 בלבד, ולהעסיק בתפקיד פעילים ממפלגת העבודה במקום מנהלי שטח שהובאו על ידי בטאט מחוץ לשורות המפלגה.

לאחרונה, ובעקבות פניית "הארץ", הוחלט להדיח את אחד ממנהלי השטח, אל"מ במילואים ליאור רוזנטל, ששימש בעבר כמפקד אגד ארטילרי, והורשע ב-2013 על פי הודאתו בכך שלקח קונסולת משחקי מחשב מחנות בקניון במודיעין. במפלגה טענו שלא ידעו על הרשעתו לפני שהחליטו לקבל אותו לתפקיד.

לדברי בכירים במחנה הציוני, ״מטה הבחירות שלנו פעל תוך בזבוז משמעותי של כספי בחירות, אין דרך אחרת להציג את הדברים״. לדבריהם, ״בטאט סגר חוזים שנויים במחלוקת ומינה אנשים שאינם מתאימים לתפקיד בתקופה שבה כל צמרת העבודה היתה עסוקה בבחירות הפנימיות. לצד הבזבוז, פעילי שטח ותיקים של המפלגה נעלבו שמעדיפים אנשים מבחוץ, בהם קציני צה"ל במילואים, על פניהם לתפקיד מנהלי שטח״.

במפלגה זעמו גם על החלטתו של בטאט לשכור את שירותיהם של שני אחייניו לעבודה במטה: האחיינים, רן ואלון דנין, זוכים לשכר חודשי הנאמד במשותף בכ-20 אלף שקל על חשבון המימון הציבורי. “זה נראה לא טוב שמנהל המטה משתמש בתקציבי הבחירות שבסמכותו דווקא כדי לסדר משכורות לבני משפחה", אמר מקור במחנה הציוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ