ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (רביעי) כי הוא מתנגד לפסילתה של ח"כ חנין זועבי מלהתמודד בבחירות לכנסת. וינשטיין העביר לוועדת הבחירות המרכזית את עמדתו בנוגע לשתי העתירות שהוגשו לפסילתה של זועבי לאחר שקיבל ממנה תצהיר חתום עם הסבר להתבטאויותיה.

>>בחירות 2015: כל הפרשנויות והסקרים

זועביצילום: אוליבייה פיטוסי

"עמדת היועץ המשפטי לממשלה נגזרת מהגישה שנקבעה בפסיקה, לפיה מניעת התמודדות בבחירות היא צעד 'חריג שבחריגים', שיש לעשותו רק באותם מקרים קיצוניים איתם לא ניתן להתמודד בכלים הרגילים בחברה דמוקרטית חסונה", נכתב בהודעת משרד המשפטים. "נקודת המוצא היא שבמצב של ספק, הרי שעליו לפעול לטובת החירות לבחור ולהיבחר שעומדת בבסיס הדמוקרטיה".

במסמך העמדה של וינשטיין נכתב כי לא נמצאה תשתית ראייתית ברורה לטענות שבעתירה, ובהן תמיכה במאבק מזוין של ארגוני טרור ושלילית מאפייני מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. "מבט כולל על מכלול עשייתה של ח"כ זועבי, כפי שעולה מתצהירה, מלמד כי לא ניתן לקבוע שההתבטאויות הקשות והמטרידות מהוות מאפיין דומיננטי ומרכזי בפעילותה של חברת הכנסת", קובע היועץ המשפטי. "דינן של הבקשות לפסול את ח"כ זועבי מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-20, להידחות".  

מהרשימה המשותפת וזועבי נמסר בתגובה להודעת היועץ המשפטי כי "החלטת היועמ"ש אינה מפתיעה אותנו, אמרנו לכל אורך הדרך שבקשות הפסילה הן נסיונות התנכלות פוליטיים נגד הציבור הערבי והח"כים המייצגים אותו, וחסרות כל בסיס משפטי".
ח״כ זועבי הדגישה כי "יש לפסול את הגזענים והגזענות ולא אותי. רודפים אותנו פוליטית, נלך עם האמת שלנו ולא נכנע".

זועבי הגישה לבקשת וינשטיין תצהיר חתום ובו טענה כי "מעולם לא קראתי לתמיכה במאבק מזוין; מעולם לא תמכתי במאבק מזוין; מעולם לא כתבתי מאמר התומך במאבק מזוין וכי מעולם לא נאמתי נאום המצדד במאבק מסוג זה". 

הרשימה המשותפת וזועבי מסרו בתגובה כי "החלטת היועץ המשפטי אינה מפתיעה אותנו. אמרנו לכל אורך הדרך שבקשות הפסילה הן נסיונות התנכלות פוליטיים נגד הציבור הערבי והח"כים המייצגים אותו, וחסרות כל בסיס משפטי". זועבי הדגישה: "יש לפסול את הגזענים והגזענות ולא אותי. רודפים אותנו פוליטית, נלך עם האמת שלנו ולא ניכנע".

בג"ץ פרסם אתמול את הנימוקים להכרעתו שלא להתערב בהחלטת ועדת הכנסת להשעות את זועבי בגין התבטאויותיה הפוליטיות למשך חצי שנה מדיוני ועדות הכנסת. פסק הדין ניתן בדצמבר ללא נימוקים. את פסק הדין כתבה הנשיאה מרים נאור, ואל דעתה הצטרפו השופטים אליקים רובינשטיין, אסתר חיות וחנן מלצר. השופט סלים ג'ובראן, המכהן גם כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית, נותר בדעת מיעוט. 

הנשיאה נאור קבעה שלוועדת האתיקה של הכנסת היתה סמכות לדון בהתבטאויותיה של זועבי והיא פעלה בהתאם לשיקול הדעת הרחב הנתון לה. "דבריה של זועבי בראיון ובמאמר התפרשו כתמיכה בטרור ובהרג אזרחים", כתבה נאור, "אין מדובר בענייננו בדברי ביקורת על מדיניות הממשלה בעת לחימה, ואף אין מדובר בדברי ביקורת על חקיקה בכנסת או על מהלכים פוליטיים אחרים של הרוב. חומרת הדברים מתעצמת בהתחשב בעיתוין של התבטאויות העותרת, ימים ספורים לאחר חטיפת הנערים, כאשר גורלם לא נודע, ובעיצומו של מבצע 'צוק איתן'. נוסף על כך, יש להתחשב בהשפעה המצטברת של התבטאויות העותרת, אשר פורסמו בסמיכות זמנים. במקרה הנוכחי – על מכלול נסיבותיו – הגדישה העותרת את הסאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ