בגלל המשבר במחנה הציוני: חודש לפני בחירות, הרצוג פנה לאסטרטג ראובן אדלר

בין אדלר להרצוג היו מגעים בעבר, שלבסוף לא הבשילו לשיתוף פעולה. הרצוג ל"הארץ": משוחח עם אדלר, אך מדבר "גם עם אחרים"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי ורטר

הקמפיין הצולע של המחנה הציוני, המכונה "אין קמפיין", המחלוקות והמריבות הפנימיות במטה הבחירות והביקורת על התנהלות המטה, הביאו לחידוש המגעים בין ראש הרשימה, ח"כ יצחק הרצוג, לאסטרטג והפרסומאי הוותיק, ראובן אדלר.

>> מה צופים הסקרים למחנה הציוני?  >> בחירות 2015: כל הפרשנויות

הרצוג פנה בימים האחרונים לאדלר, שעבד במערכות בחירות קודמות עם אריאל שרון וציפי לבני, וביקשו לקחת על עצמו את תפקיד האסטרטג הראשי במטה המחנה הציוני. זאת, חרף הזמן הקצר שנותר עד לבחירות - 32 ימים בלבד.

אדלר היה מיועד להתמנות לתפקיד בכיר במטה עם תחילת מערכת הבחירות. אולם, הסכם הרוטציה בין הרצוג ללבני, שנחתם בעוד הוא מנהל מגעים עם הרצוג, היה למורת רוחו. כמו כן, הוא והרצוג לא הגיעו להסכמה בנושא הכספי, ודרכיהם נפרדו.

אדלר במהלך קמפיין קדימה בבחירות 2009צילום: אלון רון

כעת, בצוק העתים, פנה הרצוג שוב לאדלר. אנשיו של יו"ר העבודה נפגשו באחרונה עם אדלר והציגו לו נתוני סקרים פנימיים וממצאים של קבוצות מיקוד שנערכו עבור המטה, ובהם הובעה בסך הכול שביעות רצון רבה מהסכם הרוטציה, שאדלר לא אהב.

הרצוג אישר ל"הארץ" כי הוא משוחח עם אדלר על שילובו במטה, אך ציין כי הוא מדבר "גם עם אחרים". אדלר לא הגיב, אבל גורמים במטה המחנה הציוני אמרו כי הוא כבר הביע את הסכמתו להצטרף למטה והוא ממתין רק להחלטתם של הרצוג ולבני. הסיפור המלא יפורסם מחר ב"הארץ".

ראובן אדלר נחשב לאחד האסטרטגים והפרסומאים הטובים והמנוסים. כמה מהקמפיינים שלו כבר נלמדים בבתי הספר הרלוונטיים. הוא היה, כאמור, במגעים מתקדמים עם הרצוג, עוד טרם הסכם המיזוג, אלא שהמגעים כשלו. על הסיבה לפיצול יש מחלוקת.

לפי גרסה אחת, אדלר רתח כשנודע לו, בדיעבד, על הסכם הרוטציה. הוא חשב שהרצוג שגה שגיאה קשה כשנעתר להעניק ללבני את השנתיים הללו. הרצוג גם לא טרח להיוועץ בו ואדלר לא רגיל שמתעלמים ממנו בשאלות שעשויה להיות להן חשיבות קריטית בקמפיין שלו.

לפי גרסה אחרת, לא חוסר שביעות הרצון המקצועי של אדלר מהסיכום שנרקם מאחורי גבו הרחיק אותו מהצמד, אלא אי הסכמה כספית. הרצוג ולבני רצו אותו לבדו כאסטרטג, יועץ ומתווה דרך. הוא ביקש שהקמפיין כולו, השלטים, התשדירים, האינטרנט וכו' ינוהל על ידי משרדו. הסכום שדרש היה גבוה מדי (כ-15 מיליון שקל, על פי ההערכה), והצדדים החליטו להיפרד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ