ועדת הבחירות פסלה את מועמדותו של ברוך מרזל - ההכרעה תעבור לעליון

פסילתו של מרזל, מספר ארבע ברשימת "יחד" בראשות של אלי ישי, התקבלה ברוב דחוק בקרב חברי הוועדה שפסלה גם את מועמדות ח"כ זועבי; הליכוד הצביע נגד הפסילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הבחירות המרכזית החליטה היום (חמישי) לפסול את מועמדותו של ברוך מרזל ברשימת מפלגת יחד לכנסת. ההחלטה התקבלה על חודו של קול ברוב של 17 קולות נגד 16. הפסילה של מרזל מגיעה שעות לאחר שוועדת הבחירות המרכזית הצביעה על  פסילת מועמדותה של ח"כ חנין זועבי, בתום דיון על עתירות שהגישו הליכוד וישראל ביתנו. שתי הפסילות - של זועבי ושל מרזל - תלויות עדיין באישור בג"ץ.

בעד הפסילה הצביעו נציגי המפלגות יש עתיד, המחנה הציוני, מרצ והסיעות הערביות. נגד הפסילה הצביעו: הליכוד, ישראל ביתנו ש"ס ויהדות התורה. ההחלטה אמורה לעבור לבחינת בית המשפט העליון ומרזל הביע ביטחון כי בית המשפט יהפוך את ההחלטה. 

>> מה צופים הסקרים לרשימת "יחד"?  >> בחירות 2015: כל הפרשנויות

ישי, שטבון ומרזל ברישום לוועדת הבחירות בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ההחלטה התקבלה בעתירה שהגיש המטה למאבק בגזענות המאגד ארגוני זכויות אדם. המטה טען כי מרזל פעל לאורך השנים כפעיל מרכזי בתנועת כ"ך ואף שהוא לא שייך לתנועה באופן פורמלי הוא מעולם לא  נקט כל צעד פומבי כדי להתנער מדרכה. המטה ביקש לפסול את מועמדותו של מרזל בטענה שהוא שולל את קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית ומסית לגזענות. 

אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי לטעמו לא הוגשה לוועדת הבחירות המרכזית תשתית ראייתית מספקת לכך שבהתבטאויותיו של מרזל יש הסתה לגזענות או שלילת קיומה כמדינה דמוקרטית באופן המצדיק את מניעת התמודדותו. זאת מאחר שהעתירה כללה צילומים של קטעי עיתונות בלבד. עם זאת, היועץ הבהיר כי אם היתה מוצגת  תשתית ראייתית מספקת להוכחת הטענה היתה  מתעוררת בנושא שאלה כבדת משקל.

בדיון בוועדת הבחירות הופיע ח"כ אלי ישי, יו"ר רשימת יחד בה מתמודד מרזל וטען כי אין למרזל דבר נגד הערבים אלא נגד אויבי ישראל. ישי טען כי זו תהיה חרפה לדמוקרטיה לפסול את מרזל וכינה אותו "אוהב ישראל".

טרם ההצבעה בעניינו, כתב מרזל בעמוד הפייסבוק שלו: "אני מבטיח לכם שעל אפם וחמתם (של "החכי״ם הערביים, ידידי האויב, ושותפיהם מהשמאל", כלשונו של מרזל) אני אהייה בכנסת הבאה, אני גם מבטיח לכם עוד דבר אחד: אני אגרום להם להבין שפחד שלהם היה מוצדק, כי לא קוראים לי בנט, גם לא קוראים לי ביבי, קוראים לי ברוך מרזל, ואני באתי להילחם -באמת".

מפלגת יחד של אלי ישי שעזב את ש"ס, ומפלגת עוצמה יהודית התאחדו סופית לפני שבועיים. עד היום, רשימת המפלגה כללה את ח"כ אלי ישי, שטבון, מיכאל עייש, ברוך מרזל וששון טרבלסי, מקורבו של הרב מאיר מאזוז, שהוא הדמות הרבנית העיקרית מאחורי התנועה.

מאלי ישי נמסר בתגובה: "ברוך מרזל, אוהב ישראל ואיש ארץ ישראל נפסל ממניעים זרים על ידי מפלגות החוששות לראות את 'יחד' לוחמת בטרוריסטים מבית. זו צביעות ממדרגה ראשונה ותוצאה חמורה של שיתוף פעולה בין מרצ, הערבים, התנועה, יש עתיד וציפי-בוז׳י. אני מאמין שבג״ץ יהפוך את ההחלטה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ