זעם במחנה הציוני על תמיכת הרצוג ולבני בפסילת חנין זועבי: "תחילת הסוף של המפלגה"

שלי יחימוביץ', אחת המתנגדות הבולטות לפסילה, אמרה בתגובה על פניית "הארץ" כי "אין כאן שאלה של ימין ושמאל, אלא שאלה של עקרונות דמוקרטיים בסיסיים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנהיגי המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני, החליטו אתמול (חמישי) לתמוך בפסילתה של ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) חרף חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה שקבע כי אין מקום לפסול את התמודדותה בבחירות הקרובות. החלטתם של הרצוג ולבני קוממה לא מעט חברים במחנה הציוני. לדברי אחד מהם, "ההחלטה יוצאת נגד חופש הביטוי ונגד חירות המחשבה, בלי קשר לדמותה של זועבי. לא אתפלא אם ההחלטה תוביל לעריקה של מצביעי שמאל למרצ, מבלי שמצביעי הימין יעברו לתמוך במחנה הציוני".

>>> איזה פער פתחה הליכוד על המחנה הציוני? כל הסקרים >>> הכירו את המועמדים לכנסת לפני הבחירות >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

הרצוג ולבני לא התייחסו אתמול באופן פומבי להחלטה ולא הסבירו את מניעיה. במחנה הציוני נימקו את המהלך בכך שהשניים תומכים ב"דמוקרטיה מתגוננת" ולאור העובדה שבג"ץ יכול ממילא לפסול את ההחלטה. לא מעט חברים ברשימה סירבו להתייחס להחלטה בשל מה שהגדירו "משמעת בחירות".

ח"כ שלי יחימוביץ', אחת המתנגדות הבולטות לפסילתה של זועבי, הסכימה להתייחס לדברים בתגובה לפניית "הארץ". "שוחחתי על כך עם הרצוג. עמדתו בעניין שונה וכיוון שהוא יו"ר המפלגה ההחלטה בידיו", אמרה אתמול. לדבריה, "עמדתי היא שיש להתנגד הן לפסילת חנין זועבי והן לפסילת ברוך מרזל. אין כאן שאלה של ימין ושמאל, אלא שאלה של עקרונות דמוקרטיים בסיסיים. זו היתה עמדתה של מפלגת העבודה כשעמדתי בראשה ולא שיניתי את עמדתי. דמוקרטיה נבחנת דווקא כשהיא מאותגרת על ידי עמדות קיצוניות ומקוממות, ואפילו מסוכנות".

לבני והרצוג בתל אביב בחודש שעבר. לא התייחסו אתמול באופן פומבי להחלטהצילום: עופר וקנין

אלא שגם הרצוג עצמו מתח בעבר ביקורת פומבית על הניסיונות לפסול את זועבי. בדברים שנשא במערכת הבחירות הקודמת, בדיון דומה בבקשות לפסילת זועבי בוועדת הבחירות, הרצוג דווקא יצא להגנת ערכי חופש הביטוי והמחשבה. "הדם רותח והלב דואב ובא לך להשתגע כשאתה רואה את זה, זה ברור ומובן מאליו”, אמר אז הרצוג והוסיף "אבל יש ערכים שהם הרבה יותר גדולים מהכאב האישי ומהדם הרותח. יש ערכי יסוד שאתה לא פוגע בהם ולא מחלל אותם, אלא במקרים קיצוניים ביותר ביותר... חופש הביטוי, חופש המחשבה והזכות להיבחר הם במעלת זכויות יסוד כאלה שאתה לא פוגע בהן, גם אם קשה לך ביותר".

במחנה הציוני הסבירו אתמול שכל החלטה שהיו מקבלים היתה פוגעת בהם אלקטורלית: כשהחליטו לתמוך בפסילה, הם איבדו את הסכמתן של המפלגות הערביות להמליץ על הרצוג לנשיא כעל ראש הממשלה הבא – מהלך שמרחיק את מנהיג המחנה הציוני מניצחון בבחירות. מנגד, אילו היו מתנגדים לפסילה, הם היו מרחיקים משמעותית את הסיכוי לגייס מצביעי ימין מתונים לשורות מחנה המרכז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ