הרשימה המשותפת קוראת לציבור הערבי להצביע: "השינוי אינו יכול להתחולל בלעדיכם"

1,500 איש השתתפו בכנס הצגת הקמפיין של המפלגה וקראו לפעילים ולמועמדים הערבים במפלגות הציוניות לחזור בהם. הח"כ לשעבר טלב אלסנאע, שהקים מפלגה נפרדת, צפוי להודיע על תמיכתו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ברשימה המשותפת פועלים במרץ להגדלת אחוז ההצבעה ולגיוס תמיכה מוחלטת של המצביעים הערבים. בכנס אמש (שבת) להצגת קמפיין הרשימה בנצרת יצאה קריאה ברורה לפעילים הערבים במפלגות הציוניות וגם למועמדים לחזור בהם ולתמוך ברשימה. המועמדת עאידה תומא סלימאן, תושבת עכו, קראה מעל הבמה לזוהיר בהלול שיעזוב את המחנה הציוני ויצטרף ל"מחנה של בני עמו" כהגדרתה.

>>> כמה מנדטים תקבל הרשימה המשותפת? כל הסקרים >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

הצגת הקמפיין היתה האירוע המרכזי הראשון של הרשימה המשותפת בנוכחות כל המועמדים. האווירה הייתה חגיגית והקריאה התמקדה בפנייה ישירה לקהל שמילא את האולם, כ-1,500 איש. המועמדים קראו למשתתפים לפעול בשכונתם כדי להוציא כמה שיותר מצביעים ביום הבחירות.

כנס הרשימה המשותפת בנצרת, אמשצילום: רמי שלוש

"אנחנו רוצים להיות חלק אינטגרלי מהפוליטיקה בארץ ולהיאבק בכל הזירות ולהשפיע בכל הסוגיות, אמר יו"ר הרשימה איימן אודה בכנס. "הציבור הערבי אינו יכול לחולל את השינוי לבדו; אך השינוי אינו יכול להתחולל בלעדיו".

בנוסף, מסתמן הערב כי במפלגה יקבלו חיזוק גם של החברה הבדואית. הח"כ לשעבר טלב אלסאנע, שהקים מפלגה חדשה תחת השם "הרשימה הערבית" צפוי לפרוש בימים הקרובים ולהודיע על תמיכה ברשימה המשותפת. החלטה זו עשויה להביא לתמיכה של קולות רבים נוספים ברשימה, בעיקר של תושבי הנגב.

ברשימה המשותפת חששו לאבד קולות בעקבות המתיחות, התסכול והייאוש בקרב הבדואים בנגב מאז המאבק נגד תוכנית פרוואר ועד לאירועי רהט לפני כחודש. שכן, רבים איבדו את האמון במערכת הפוליטית בישראל. זאת, לצד פילוג בין מועמדי הנגב בשתי רשימות – הרשימה הערבית והרשימה המשותפת. אלסאנע אמר הערב  כי קיבל מוועדת הפיוס (ועדה שהוקמה כדי לקדם את הרכבת הרשימה המשותפת) בקשה לפרוש ולהביע את תמיכתו ברשימה. בשיחת טלפון שהושמעה למשתתפים בכנס, אמר אלסאנע כי הוא שוקל את ההצעה וימסור את החלטתו בימים הקרובים.

זועבי בכנס בנצרת אמש, זכתה לתמיכה בולטת צילום: רמי שלוש

מי שזכתה לתמיכה בולטת באירוע היתה חברת הכנסת חנין זועבי שנפסלה בשבוע שעבר על ידי ועדת הבחירות המרכזית וביום שלישי הקרוב הסוגיה תובא להכרעת בית המשפט העליון. זועבי אמרה כי מי שצריך להיפסל הם "קברניטי מדיניות הכיבוש והגזענות ולא מי שקורא לשוויון ולחופש". חברי הכנסת אחמד טיבי ומסעוד גנאיים תקפו ישירות את אביגדור ליברמן שהגדיר את הרשימה כרשימת חורבן. "ליברמן אמר שמטרת הרשימה היא להרוס את ישראל ואני אומר לו – 'אנחנו לא עוסקים בכך כי אתם עושים את זה טוב מאוד'. אנחנו עוסקים בבניית האדם, בלהרוס את הכיבוש והגזענות", אמר ח"כ טיבי.

ד"ר עבאס מנסור מהתנועה האסלאמית דיבר בזכות שיתוף הפעולה עם הכוחות הדמוקרטיים בישראל. "אנחנו גאים בכך", אמר מנסור כשהוא קורא לח"כ דב חנין שהתקבל באהדה רבה. "לא יהיה כאן שלום ולא יהיו כאן חיים אם לא נשתחרר מהכיבוש", אמר חנין. "אנחנו מעבירים כאן היום גם מסר של שוויון. שוויון מלא לאזרחים הערבים, לנשים, למזרחים ולכל שאר הקבוצות המופלות בישראל. מסר של צדק חברתי לכל אלה שהממשלה לא סופרת ומשליכה מביתם בדיור הציבורי לרחוב בשיא החורף, ולמפוטרים, היהודים והערבים במפעלים, ואנחנו שולחים כאן היום גם מסר של שותפות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ