מטה יהודה ושומרון של הליכוד, בראשות סגנית השר ציפי חוטובלי, פועל להביא את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לביקור במערת המכפלה וביישוב היהודי בחברון עוד לפני הבחירות. מנגד, בפתח ובחמאס הזהירו מהשלכות ביקור שכזה והגדירו אותו כ"צעד מתגרה ומתריס".

>> בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

הביקור במערת המכפלה מתוכנן לתחילת מארס, לאחר שובו של נתניהו מביקורו בארצות הברית. אלא שמקורות המעורים בניסיונות לגבש אותו אמרו ל"הארץ" כי הסיכויים שהמהלך ייצא לפועל נמוכים: לצד הקשיים באבטחת הביקור וההוצאות הכספיות הנכבדות הכרוכות במהלך, בואו של נתניהו עלול להיתקל גם במחאה מצד תושבי האזור על רקע גרירת הרגליים של נתניהו בכל הנוגע להפשרת הבנייה באזור.

"סביר להניח שהביקור לא ייצא לפועל בסופו של דבר, מאי אלו סיבות", אמרו מקורות המעורים בביקור. לדבריהם, המהלך לא נועד לשרת פרובוקציה או לעורר עימות עם הפלסטינים. "כל ניסיון להשוות בין הביקור הזה לבין ביקורו של אריאל שרון בהר הבית ב-2000 הוא לא ראוי. הביקור הזה לא נועד להבעיר את השטח ולא לחמם עוד אינתיפאדה. מערת המכפלה, בניגוד להר הבית, היא מתחם שאליו מגיעים אלפי מתפללים יהודים מדי יום".

מערת המכפלהצילום: אמיל סלמן

הביקור ביישוב היהודי בחברון אמור להצטרף לסיור שיערוך נתניהו באותו היום בהתנחלויות גוש עציון. בשבוע שעבר ביקר ראש הממשלה בעלי ובמכינה הקדם צבאית במקום, ביקור ראשון של נתניהו זה כ-20 שנה.

בליכוד דחו בימים האחרונים את הטענות לפיהן הביקורים של ראש הממשלה נועדו "לכתוש" את הבית היהודי ולמשוך מנדטים ממפלגתו של נפתלי בנט אל הליכוד. "אין לנו מלחמה עם הבית היהודי", אמרו, "נתניהו רוצה לגייס את המתנחלים שיצביעו עבורו. אנחנו מעריכים שאחוזי ההצבעה לנתניהו ביהודה ושומרון יהיו גדולים בבחירות הקרובות בעיקר על רקע ההבנה שאם המחנה הציוני יעברו את הליכוד אפילו במנדט אחד, יצחק הרצוג יהיה המועמד שעליו תוטל הרכבת הממשלה". 

נשיא המדינה ריבלין במערת המכפלה, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

בחמאס ובפתח הזהירו מהשלכות הביקור, אם ייצא לפועל, ואמרו שהעם הפלסטיני לא יישב בחיבוק ידיים וייצא נגד הפגיעה בקדושת המקום. בחמאס אמרו כי נתניהו עסוק בליבוי היצרים ומוביל למלחמות דת, וכי הביקור בעיתוי הזה הוא בגדר הוספת שמן למדורה והפיכת הסכסוך ממדיני לדתי, שאיש לא יכול לצפות את ההשלכות המסוכנות שלו.

בכיר החמאס וחבר הלשכה המדינית של הארגון, עיזת ארשק, אמר כי חמאס והעם הפלסטיני "מזהירים את הפושע נתניהו מלפרוץ ולטמא את המסגד אל אברהימי, שהוא וואקף אסלאמי כמו כל המסגדים בפלסטין". לדברי ארשק, "ביקור כזה יהווה הסלמה מסוכנת שהעם הפלסטיני לא יעבור עליה בשתיקה. המקומות הקדושים לאיסלאם לא יהיו כלי לתעמולת בחירות של הציונים". 

דובר פתח בגדה, אוסמה אלקואסמי, אמר כי נתניהו מוכן לחצות קווים אדומים למען קמפיין הבחירות שלו ודורס בצורה גסה את מעמדם של המקומות הקדושים, משום שמסגד אל-אבראהימי (מערת המכפלה, ג"ח) הוא ואקף איסלאמי והפלסטינים לא ישלימו עם חלוקתו.

ראש הפורום להגנה על המקומות הקדושים המוסלמים והנוצרים שפועל בשטחי הגדה, ד"ר חנא עיסא, אמר בהודעה שפרסם כי אם ביקור שכזה יתקיים הוא יהיה דומה לביקור של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון במסגד אל-אקצא בספטמבר 2000, שהבעיר את השטח והוביל לאינתיפאדה השנייה. "התוצאה תהיה אחת במקרה שנתניהו יבצע מה שהוא מתכנן ויבקר במסגד אל-אבראהימי. זהו ביקור שביסודו יהיה ביקור פוליטי, ערב בחירות, וניסיון לזכות בעוד כמה קולות מהימין". 

בתחילת החודש ערך נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ביקור רשמי ראשון בהתנחלות קרית ארבע וביישוב היהודי בחברון. תחת אבטחה כבדה ומול משמרת מחאה של ארגוני שמאל, ריבלין התפלל במערת המכפלה והשתתף בחנוכת מרכז מבקרים בבית הדסה, לצד רב העיר דב ליאור. בנאומיו הוא הדגיש את "זכותנו על חברון", והוסיף קריאה לדיאלוג עם תושביה הפלסטינים של העיר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ