המשבר במטה המחנה הציוני: כבל שקל לשלוח בכירים לפוליגרף בעקבות ההדלפות

ערוץ 2 דיווח כי אחיו של כבל, המוגדר כיועץ פוליטי להרצוג, קיבל 25 אלף שקל בחודש מכספי ציבור. בשבועות האחרונים חשף "הארץ" מידע על ההוצאות השנויות במחלוקת של מטה הבחירות במפלגה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים104
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת העבודה התכוונה לשלוח בכירים במטה הבחירות של המחנה הציוני, בהם מתמודדים ברשימת המפלגה, לבדיקת פוליגרף בניסיון לאתר את זהותם של מדליפי מידע לתקשורת  בתקופה האחרונה. יו"ר מטה הבחירות, איתן כבל, בחן את ההצעה בימים האחרונים אך החליט לגנוז את המהלך לפי שעה. במפלגה מחו על שטף של פרסומים שכלל חשיפת נתונים ומסמכים חסויים מן המטה לכלי התקשורת, כחלק ממה שכינו ״מאבקי כוח וחיסולי חשבונות בתוך מטה הבחירות״.

>>בחירות 2015: כל הכתבות, הפרשנויות והסקרים

אלא שבמפלגה מעדיפים כעת להפוך דף ולהתמקד בקמפיין, בתקווה שהעימותים בצמרת ישככו. אלא שהערב (ראשון) פורסמו בחדשות ערוץ 2 נתונים חדשים על חגיגות שכר במטה העבודה. על פי הפרסום, בועז כבל, אחיו של יו"ר מטה הבחירות איתן כבל, מקבל 25 אלף שקל בחודש, שכר הדומה לזה של מנהל המטה, שמעון בטאט. כבל האח מוגדר כיועץ פוליטי ליו"ר המפלגה, יצחק הרצוג, אלא שבפועל הוא איננו ממלא את התפקיד הזה. 

בנוסף, המפלגה החליטה לתקצב את המטה לאירועים מיוחדים, בראשו עומד ח"כ עמיר פרץ מהתנועה, ברבע מיליון שקלים. על פי הפרסום, עוזרת של פרץ תוקצבה ב-25 אלף שקל ואחיו אלברט פרץ מקבל 14 אלף שקלים כראש מטה דרום עירוני. דני עטר, שצפוי להיבחר כחבר בכנסת הבאה, ארגן שיירת כלי רכב הכוללת אוטובוס, שני "ואנים" ומשאית בעלות של  350 אלף שקל.

הרצוג וכבל
כבל והרצוג. נזקם גדול, פגיעתם רעהצילום: עופר וקנין

נתונים אלה מצטרפים למידע שנחשף בשבועות האחרונים ב"הארץ", על הוצאות כספיות שנויות במחלוקת של המטה בראשות בטאט. כך, המטה שכר את שירותי משרד יחסי הציבור פאר לוין  כמנהלי הקמפיין בחוזה שנוי במחלוקת שעמד על 1.4 מיליוני שקלים, פי שלושה מתקציב המשרד שניהל את קמפיין העבודה בבחירות הקודמות.

ערב פרסום כתבה בנושא ב"הארץ", פתחה העבודה מחדש את החוזה עם ״פאר לוין״ וקיצצה את תקציבם בלמעלה מחצי מיליון שקל. לצד פאר לוין שכרה המפלגה גם את שירותיו של האסטרטג אסף אייזן. אייזן תוקצב על ידי מפלגת העבודה בעלות של 710 אלף שקל. הסכום כולל תשלומים לחמישה ספקים שונים, בהם גם הסוקרים סטנלי גרינברג, מנו גבע ומינה צמח. בעקבות האיחוד עם לבני והעליה במספר המנדטים הצפויים לרשימה המשותפת, תפח גם מספר בעלי התפקידים במטה. הפרסומאי יורם לוי, שהוביל את קמפיין יש עתיד בבחירות הקודמות, עומד בראש מערך הפרסום של המפלגה, לצד שותפו, הפרסומאי טל ברוקנר ובמאי הפרסומות רני כרמלי. 

במקביל, מפלגת העבודה החליטה לפטר 17 מנהלי מטות שטח שמינה בטאט, על רקע הביקורת נגדו שנחשפה ב״הארץ״. יו״ר המטה כבל, הורה לצמצם את מספר מנהלי המטות מ-21 ל-17 בלבד, ולהעסיק בתפקיד פעילים ממפלגת העבודה במקום מנהלי השטח שהובאו על ידי בטאט מחוץ לשורות המפלגה.לאחרונה, ובעקבות פניית "הארץ", הוחלט להדיח את אחד ממנהלי השטח, אל"מ (במיל') ליאור רוזנטל, ששימש בעבר כמפקד אגד ארטילרי, והורשע ב-2013 על פי הודאתו בכך שלקח קונסולת משחקי מחשב מחנות בקניון במודיעין. במפלגה טענו שלא ידעו על הרשעתו לפני שהחליטו לקבל אותו לתפקיד.

במפלגה זעמו גם על החלטתו של בטאט לשכור את שירותיהם של שני אחייניו לעבודה במטה. האחיינים, רן ואלון דנין, זוכים לשכר חודשי הנאמד במשותף בכ-20 אלף שקל על חשבון המימון הציבורי. “זה נראה לא טוב שמנהל המטה משתמש בתקציבי הבחירות שבסמכותו דווקא כדי לסדר משכורות לבני משפחה", אמר מקור במחנה הציוני.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ