יו"ר ועדת הבחירות המרכזית קבע: נאומו של נתניהו בקונגרס ישודר בשיהוי של חמש דקות

בעקבות עתירות שהוגשו נגד הנאום המתוכנן בטענה לתעמולת בחירות, כתב השופט ג'ובראן כי עורכים בערוצי הטלוויזיה יעקבו אחר דברי רה"מ ואם ימצאו בהם תעמולה - לא ישדרו אותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, קבע היום (שני) כי נאומו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי בסוגיית הגרעין האיראני, לא ישודר בשידור חי בישראל, אלא בשיהוי של חמש דקות. זאת, בעקבות עתירות של ראשת מרצ זהבה גלאון ומועמד המחנה הציוני אלדד יניב נגד ראש הממשלה, בטענה כי נאומו הצפוי - שבועיים טרם הבחירות - נחשב כתעמולה. גלאון ביקשה בעתירה לאסור לחלוטין את שידורו של הנאום ללא קשר לתוכנו, בעוד יניב קרא להטיל הגבלות על השידור.

>>> כמה כוח יהיה לנתניהו בכנסת הבאה? כל הסקרים >>> הכירו את רשימות המועמדים לפני ההצבעה בקלפי >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

ג'ובראן כתב בהחלטתו היום כי גופי השידור בארץ יוכלו לשדר את הנאום בשיהוי של חמש דקות, במהלכן יצפו בו עורכים מטעמם ויוודאו שאין בדברי ראש הממשלה תעמולה, ואם יהיו - לא ישודרו. בהודעת ג'ובראן הודגש כי הצו שניתן בנושא מחייב את רשות השידור, את הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ואת המועצה לשידורי כבלים ולויין לפקח על יישומו.

על טענתה של גלאון שעצם הנאום בקונגרס במועד זה הוא תעמולת בחירות ללא קשר לתוכנו, כתב ג'ובראן כי "שידור הנאום, בפני עצמו ובמנותק מתוכנו, בהתאם למבחן הדומיננטיות - אינו בגדר תעמולת בחירות. משכך, אינו אסור מעיקרו לשידור". עם זאת, ציין ג'ובראן כי "טענותיה בהקשר זה אינן נעדרות טעם. שבועיים לפני הבחירות יישא ראש הממשלה - המתמודד על בחירתו מחדש - דברים בפני חברי הפרלמנט של המעצמה הגדולה בעולם. והרי ברור כי נוכח גודל המעמד, יחד עם תוכן הנאום שעניינו סוגיות הרות גורל למדינת ישראל, הרי שללא קשר לכוונת ראש הממשלה או מפלגת הליכוד, לנאום פוטנציאל רב להשפיע על ציבור הבוחרים. וכפועל יוצא - להוות תעמולה".

נתניהו בכנס הליכוד בתל אביב, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, כתב ג'ובראן כי בכך אין די. "הייתכן שנאומו של ראש הממשלה בפני הקונגרס האמריקאי בסוגיה קיומית לעתידה של מדינת ישראל, בעת קריטית במהלך המשא ומתן בין המעצמות הבינלאומיות לאיראן, לא ישודר בערוצי הטלוויזיה והרדיו הישראליים?", תהה, "לשיטתי, ההיגיון הבריא מחייב לענות על שאלה זו בשלילה. לנאום, ועל כך אף העותרת אינה חולקת, ערך חדשותי ראשון במעלה. נראה כי אין עוררין כי הציבור הישראלי יהיה מעוניין לצפות בנאומו של ראש הממשלה". ג'ובראן הזכיר כי גם אם יאסור את שידור הנאום בערוצי הטלוויזיה, עדיין יהיה ניתן לצפות בו באינטרנט. 

מנגד, ג'ובראן ציין כי "לא ניתן להתעלם מכך שמדובר בבמה מרכזית הניתנת לראש הממשלה, שבועיים בלבד לפני מועד הבחירות", וכי קשה למנוע את ההשפעה הפוטנציאלית של דבריו על ציבור הבוחרים באמצעות מניעת השידור או באמצעות התרת שידור חי. על כן, כתב, "יש לנקוט בגישת ביניים" – גישה שהציע אלדד יניב בדיון – להשהות את השידור למשך חמש דקות כדי לוודא שאין בדברי ראש הממשלה תעמולה. "במידה ודבריו של ראש הממשלה יגלשו לכדי תעמולת בחירות בהתאם למבחני הדומיננטיות – ישמיטו מהנאום את אותן אמירות", קבע.

יניב הציע בדיון גם כי צוותו של ראש הממשלה יעביר מראש את נוסח הנאום לעיונו של ג'ובראן לפני הנאום בקונגרס, אך ראש הממשלה התנגד להצעה וטען באמצעות באי כוחו כי הוא משנה את נוסח הנאום עד לרגע האחרון ויש לתת לו יד חופשית בעיצוב דבריו בפני הקונגרס.

בתשובתו כותב ג'ובראן כי החליט לצרף לעתירה את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אשר גם לעמדתו יש לדחות את העתירה. בשבוע שעבר אמר היועץ המשפטי לממשלה כי הוא סבור ששידור נאומו של נתניהו הוא בעל ערך חדשותי ואינו מהווה תעמולת בחירות אסורה. היועץ כתב כי לטעמו יש לדחות את העתירות של גלאון ויניב. "תהא זו הפעם השלישית שמר נתניהו נושא דברים בפני מושב זה של הקונגרס האמריקאי", אמר. "נאומו המתוכנן תואם בעקבות הזמנה מצד יו"ר בית הנבחרים האמריקאי. עיתוי ההזמנה נקבע על סמך לוח זמנים הקשור להתקדמות שיחות המעצמות עם איראן, סביב סוגיית הגרעין, והרצון לשמוע את עמדת ישראל בסוגיה זו".

בתגובתו לעתירות כתב היועץ המשפטי לממשלה בשבוע שעבר כי "בהתאם למידע המצוי בידי משרד ראש הממשלה, יש כוונה לסכם את עקרונות מתווה ההסדר שיוצע על ידי המעצמות לאיראן עד סוף חודש מארס 2015. לפיכך, נאומו של ראש הממשלה בפני הקונגרס האמריקאי בתחילת חודש מארס יאפשר להציג בפני ארצות הברית ודרכה לשאר העולם את האינטרס הישראלי בכל הנוגע להסדר המתוכנן, וזאת בטרם יסוכמו עקרונות מתווה ההסדר". היועץ ציין גם כי לקראת הנסיעה קיבל ראש הממשלה הדרכה משפטית מפורטת מהלשכה המשפטית במשרדו בדבר ההנחיות והאיסורים הנגזרים מדיני הבחירות.

בתגובה שהעביר לוועדת הבחירות לעתירת גלאון, טען נתניהו כי "עתירה זו היא ניסיון ציני וחסר תום לב לשרבב את פעילותו של ראש הממשלה, בנושא בעל חשיבות ביטחונית לאומית ממדרגה ראשונה, למערכת הבחירות". בתגובה שהעבירו עורכי הדין דוד ושאול שמרון, צוין כי נתניהו סבור כי לנאום "יש ערך חדשותי וקיים אינטרס ציבורי רב". לפי נתניהו, הטענה של גלאון "תמוהה, מגוחכת ואף צינית", ולא מדובר בתעמולה שכן נתניהו הוזמן לנאום בקונגרס. "לנאומו בפני הקונגרס, בסוגיה כה חשובה, ישנו ערך חדשותי רב - וזכותו של הציבור לצפות בו".

גלאון בעקבות מסרה היום בתגובה: "אני מביעה סיפוק שעתרתי התקבלה בחלקה ולא יהיה שידור חי אלא שידור מושהה של הנאום. ההחלטה  מלמדת כי בנאום נתניהו יש סכנה לתעמולת בחירות אסורה. הנאום הזה מהווה נזק ליחסי ישראל ארצות הברית וברור לכל שמוטב שלא היה קורה כלל. אני מקוה שבזמן אמת כאשר יעלה נתניהו לבמת הנאומים תדע התקשורת לעצור בזמן את דברי התעמולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ