לקראת דו"ח המבקר על מעונות רה"מ

בליכוד נערכים למתקפה על נתניהו: "הוא נהנה מכל דיון שאינו מהותי"

אנשי רה"מ ישלחו את ניצב בדימוס יעקב בורובסקי - בעבר ראש צוות המאבק בשחיתות במשרד המבקר - לגונן על בני הזוג. במחנה הציוני חוששים לתקוף: "הימין רק יתייצב מאחוריו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ערב פרסום דו"ח מבקר המדינה בעניין ההתנהלות במעונות ראש הממשלה בנימין נתניהו, העריכו הן בליכוד והן במחנה הציוני כי מתקפה תקשורתית על נתניהו עשויה דווקא לחזק את מעמדו. מקור בליכוד אמר בגילוי לב כי "נתניהו נהנה מכל דיון שאיננו מהותי ומכל עיסוק בנושאים שאינם קשורים לתפקודו כראש ממשלה", ובמחנה הציוני אישרו: "תקיפה אישית של נתניהו לא עובדת לטובתנו". 

>>מה צופים הסקרים לליכוד? >>בחירות 2015 ב"הארץ": כל החדשות, הפרשנויות והסקרים

סקרים ובדיקות עומק שנערכו בעקבות "פרשת הבקבוקים" לימדו את אנשי שתי המפלגות כי ביקורת על התנהלותם האישית של בני הזוג נתניהו נתפסת בקרב חלקים גדולים בציבור כרדיפה ומעודדת את מחנה הימין להתייצב סביב ראש הממשלה. "במקום שהתדמית הבעייתית תסדוק את התמיכה בו, גוש הימין מיד מתייצב מאחוריו והאהדה אליו רק מתחזקת", אמר מקור במחנה הציוני. חבר הליכוד הוסיף כי "לנתניהו קל יותר להפריך טענות על נהנתנות אישית או בזבוז כספים, מאשר להסביר לציבור את העובדה שעד היום לא הצליח להשתלט על מחירי הדיור בישראל. הסקרים האחרונים מוכיחים את זה".

איור: עמוס בידרמן

אלא שלמרות ההערכות, צפוי הציבור הישראלי להיחשף היום ללא מעט תעמולה סביב דו"ח המבקר, וח"כ מטעם הליכוד סיפר כי מטה הבחירות של המפלגה נערך ל"בליץ על ראשו של נתניהו, שיהיה אחת המהמורות המרכזיות בדרכו לכבוש מחדש את ראשות הממשלה". מקורות בליכוד טענו אתמול שפרסום הדו"ח כעת אינו אלא תעמולה פוליטית בחסות מבקר המדינה. "הדו"ח נותן תחמושת לתקיפת ראש הממשלה", אמרו במפלגה. "מאחר שהמבקר קבע שאין חשד לפלילים בממצאים שמופיעים בו, מוטב היה אילו היה דוחה את הפרסום. במצב הנוכחי, פרסום הדו"ח הוא אירוע שעל סף גניבת בחירות".

חברי הכנסת של המפלגה התבקשו לצאת היום להגנת בני הזוג. לא כולם שמחו על הפנייה, וכמה מהם מחו על הפיכתם ל"שכפ"ץ" כשהדבר נוגע להתנהלותם האישית של נתניהו ורעייתו. עם זאת, אמר אתמול אחד הח"כים: "לכולנו ברור שבתקופת בחירות, כל העיסוק בנושא הוא בעצם מתקפה פוליטית, ולכן נתגייס לסייע". השרים והח"כים צוידו בתשובות שהוכנו במטה הבחירות לכל שאלה אפשרית סביב ממצאי הדו"ח, ולדברי בכיר בליכוד הם הונחו לנסות ולהסיט את האש לעבר דו"ח נוסף שיפורסם היום הנוגע להוצאות בית הנשיא בתקופת כהונתו של שמעון פרס - שהיו, לטענת הליכוד, כבדות מההוצאות שיוחסו לראש הממשלה ולרעייתו.

"קלף" נוסף שבו מתכוונים אנשי נתניהו להשתמש הוא ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, ששימש בעשור שעבר כראש צוות המאבק בשחיתות השלטונית במשרד מבקר המדינה וצפוי להתראיין היום לכלי התקשורת ולגונן על ראש הממשלה ורעייתו. מלבד זאת, בשבוע החולף פעלו בני הזוג נתניהו לחשוף את בית ראש הממשלה לחברי הכנסת של הליכוד, בערב גיבוש, ולציבור הרחב - באמצעות סרטון התדמית שערך מושיק גלאמין. חשיפה זו אינה מתמודדת ישירות עם ממצאי מבקר המדינה, והיא נועדה לייצר "מסך עשן" וליצור בציבור רושם שהמעון הרשמי מוזנח ושאורח החיים של בני הזוג אינו נהנתני. סרטון התדמית של גלאמין:

במחנה הציוני מתכוונים לתקוף היום (שלישי) בכל מקרה את נתניהו, אך בשל החשש שהדבר ישרת את נתניהו, יצחק הרצוג וציפי לבני שוקלים שלא לצאת באופן יזום לכלי התקשורת ולמתוח ביקורת ישירה. במקומם יישלחו לחזית חברי הכנסת של העבודה, מצוידים בדפי מסרים. "אין שום סיבה להפקיר את הזירה", אמר פעיל במטה הבחירות של המפלגה, "אנחנו צריכים להראות גם למחנה שלנו שאנחנו נאבקים בנתניהו בכל חזית אפשרית". ח"כ מטעם העבודה הוסיף: "צריך לנסות להחזיר את הדיון לנושאים העקרוניים שעליהם נסובות הבחירות. לומר לציבור שממצאי הדו"ח חמורים, אבל שנתניהו נכשל בדברים חמורים פי כמה: בהורדת מחירי הדיור, בהוזלת יוקר המחיה בישראל ובהפיכת ישראל למבודדת בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ