לא נמצא האקדח המעשן

הליכוד משך את בקשתו לצו מניעה נגד קמפיין V15

עורכי הדין של המפלגה הודו שנכשלו למצוא ראיות לקשר בין המחנה הציוני ומרצ לתנועה; השופט מחק את בקשת הליכוד, אך הביע אי נחת נוכח אחת הראיות שהוצגו נגד המחנה הציוני

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פברואר 2015, על רקע טענות הליכוד ב"פרשת V15". איור: עמוס בידרמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הליכוד לא הצליח לאתר "אקדח מעשן" הקושר את המחנה הציוני לקמפיין V15. עורכי הדין דוד ושאול שימרון, הפועלים בשם המפלגה, פנו היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים ומשכו את בקשתם למתן צו מניעה נגד קמפיין V15. השופט צבי סגל אמנם מחק את בקשת הליכוד למתן צו מניעה, אך דרש לבחון את אחד הממצאים המטרידים שהציג הליכוד על שיתוף פעולה בין המחנה הציוני לבין ארגון V15.  

> > בחירות 2015 - כל החדשות, הפרשנויות והסקרים

מדובר בכישלון משמעותי של המפלגה, שבא בעקבות מסיבת עיתונאים נרחבת במהלכה הוצגו קשרים, כביכול, בין מפלגת העבודה והתנועה לבין שורה של ארגונים שעמדו - לטענתם - מאחורי המקפיין ובניגוד לחוק.

עו"ד שמרון במסיבת העיתונאים של הליכוד שבה שטחו את הטענות נגד V15צילום: מוטי מילרוד

מבקשתם של עורכי הדין שימרון עולה כי הראיות שאספו בנושא אינן מספיקות כדי להוכיח קשר בין המפלגות לבין הארגונים שעומדים מאחורי המחאה. "בשים לב להערות בית המשפט בדבר הקושי הראייתי להוכחת מידת הזיקה העניינית בענייננו לשם מתן צו מניעה כמבוקש, מוצאת המבקשת כי עמדתה הינה שיש למחוק את העתירה", הסבירו השניים.

במקביל הם דרשו למצות את בדיקת התלונה בנושא שהוגשה למשטרה על ידי צעירי הליכוד ואת בדיקת מבקר המדינה, שכבר הצהיר שלא תיעשה לפני יום הבחירות.

עתירת הליכוד הפנתה אצבע מאשימה גם נגד פרויקט שישים ואחת, המחנה הציוני, מרצ, ארגון מולד, קול אחד ויועץ הארגון אייל ארד.  עורכי הדין טענו בעתירה כי  V15 מקיים דרך הארגונים האלה תעמולת בחירות עקיפה, הקשורה למפלגת העבודה ולמרצ, שלא במסגרת תעמולת הבחירות המותרת כחוק. הארגון "עושה שימוש פלילי במקורות מימון זרים, גבוהים ביותר ועלומים" על מנת לסייע לתעמולת המפלגות ל-V15, המכונה בעתירה "עמותת שמאל קיצוני", הם טענו.

הפרסום שמשך את תשומת ליבו של השופט סגל הוא פרסום בעמוד הפייסבוק של המחנה הציוני, הדוחק בגולשים לתמוך בעמוד הפייסבוק של ארגון V15. "רבים מכם שואלים אותנו מה עוד אפשר לעשות... אנחנו מזמינים אתכם להביע תמיכה בעמוד V15 שמקדם עשייה ופעילות למען מפלגות המרכז-שמאל, ושם לעצמו מטרה לגייס תומכים ומתנדבים בדרך להחלפת השלטון".

בליכוד טענו לפני משיכת הבקשה כי הדבר מצביע על שיתוף הפעולה שבין הארגון למפלגה. השופט סגל הבהיר כי אין במחיקת הבקשה כדי לגרוע את הערותיו על המסמך שנחשף. בדיון בבקשה הוא התייחס למסמך ואמר כי,"אם זה מפריע לבית המשפט, לכאורה, זה צריך להפריע גם ליועץ המשפטי לכאורה. ומדוע? כי זה מסמך שחייבים לתת לו הסבר. ההסבר יכול להיות מכמה כיוונים. תוכנו מדבר בעד עצמו וגם הלוגו שלו".

מהמחנה הציוני נמסר בתגובה: "צר לנו על ביבי שיצטרך לחשוב עכשיו על ספין חדש כדי שחלילה אף אחד לא ידבר על הכישלונות שלו בביטחון, ביוקר המחיה ובדיור. לא נופתע אם מחר בבוקר נתעורר למסיבת עיתונאים של נתיניו של רה"מ בה יוצג השלג כקנונייה של המחנה הציוני להפלת שלטון נתניהו. ככה זה עם ביבי, ככל שהוא יורד בסקרים הוא עולה בשקרים". 

מהליכוד נמסר כי "תנועת הליכוד קוראת לגורמי החקירה והבדיקה להמשיך במלאתכם במטרה להתחקות אחר מקורות המימון של קמפיין השמאל הנתמך על ידי ארגוני שמאל קיצונים המבקשים להחליף שלטון בכסף. לא ניתן לפרשת העמותות 2 לעבור בשתיקה״.

ארגון ניצחון 2015 - V15  מסר בתגובה:  ״מה שהתחיל במסיבת עיתונאים הזויה ומופרכת הסתיים היום בהודעת כניעה מביכה של הליכוד לבית המשפט המחוזי בירושלים. ההחלטה של הליכוד לסגת מהבקשה לצו מניעה ומהעתירה לביהמ״ש היא עוד חולייה בשרשרת ההפסדים של הליכוד לניצחון 2015 בקמפיין הבחירות. צר לנו שמה שנותר מתנועת הליכוד המפוארת זה הופעה קלושה של פרקליט המשפחה וחבורה צעקנית של חברי כנסת ושרים שמתחנחנת בפני מנהיגם המנותק. גם השופט, צבי סגל, הבין שמאחורי ניצחון 2015 - V15 עומדים ישראליות וישראלים שנחושים להחזיר את התקווה ולהחליף את השלטון״.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ