על לפיד, נתניהו, אלוהים ולגליזציית גראס: הרצוג ולבני עונים לגולשי "הארץ"

הרצוג התייחס לראשונה ל"הסתרת" לבני: "הציבור מכיר אותי פחות, נכון שאזכה לחשיפה מוגברת" ■ על התמיכה בפסילת זועבי: "שנינו אבירי הדמוקרטיה, אך זו דמוקרטיה מתגוננת" ■ על ההתחמקות בשאלון המדעי: "היתה תקלה חמורה בדוברות שלי, אני לא מפיל אחריות על מני נפתלי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראשי המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני, התארחו היום (ראשון) במערכת "הארץ" במפגש החמישי בסדרה שבה אתם מוזמנים להפנות לפוליטיקאים שאלות על כל מה שרציתם לדעת לפני ההצבעה בקלפי.

>>> מה הפער בין המחנה הציוני לליכוד? כל הסקרים >>> הכירו את המועמדים של הרצוג לכנסת >>> מחר: צ'אט עם אחמד טיבי - כתבו את שאלותיכם

הרצוג, יו"ר העבודה, נבחר לכנסת לראשונה ב-2003 ובכנסת האחרונה שימש יו"ר האופוזיציה. בעברו היה שר הבינוי והשיכון, שר התיירות, שר הרווחה ומזכיר הממשלה בתקופת אהוד ברק. הרצוג, עורך דין במקצועו, הוא יליד 1960, מתגורר בתל אביב, נשוי ואב לשלושה.

לבני, יו"ר התנועה, כיהנה בממשלה האחרונה כשרת המשפטים עד שפוטרה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. היא מייסדת מפלגת התנועה והיתה חברה בעבר גם בליכוד ובקדימה – שבראשה עמדה. בעברה היתה שרת החוץ ויו"ר האופוזיציה. לבני, עורכת דין במקצועה, היא ילידת 1958, מתגוררת בתל אביב, נשואה ואם לשניים.

לבני והרצוג במערכת "הארץ", היוםצילום: תומר אפלבאום

אהוד שואל: היי ציפי, שמח לראות שיצאת מהמחבוא! אשמח עוד יותר להבין מה עומד מאחורי הפרסומים על הניסיון להצניע אך נוכחותך בקמפיין. האם גיליתם בסקרים שאת מרחיקה מצביעים פוטנציאלים מהימין-לייט? האם פשוט רציתם לחזק את התדמית של הרצוג? ומדוע נתניהו החליט לנהל קמפיין תוקפני כל כך על הראש שלך?

הרצוג: אני מאוד גאה בשותפות עם ציפי לבני. היא מנהיגה בעלת שיעור קומה, אמיצה, נחושה ומנוסה. הברית בינינו היא אמיתית. אני לא מרגיש שהיא נעלמה, היא הביאה אחלה תיפוף באומן 17 בשישי בערב. באופן טבעי, הציבור מכיר אותי פחות, ולכן נכון שאזכה לחשיפה מוגברת לפני הבחירות.

לבני: הנה, הגעתי להתראיין, ואינני מתחבאת. יהיה גם וגם בקמפיין, לא רק שלטים בכיכוב של הרצוג בלבד.

ברטה שואלת: שאלה לציפי - נשמעת הטענה שהרוטציה גורמת כיום לנזק אלקטוראלי, בניגוד למה שהיה כאשר חברת להרצוג. האם את מסוגלת להראות גדלות נפש ולוותר על הרוטציה למען ניצחון המחנה הציוני, כאשר המטרה העיקרית היא להחליף את השלטון?

לבני: ניצחון המחנה הציוני נקבע כשיצאנו לדרך במסיבת העיתונאים בה השקנו את הקמפיין המשותף - דבר שהקפיץ בבת אחת את המחנה לסכום גדול יותר מסכום חלקינו שלנו. הציבור מאמין מאוד ברוטציה, וכל השאר זו התבחבשות פנימית שאינה רלוונטית.

הרצוג: היריבים מקנאים שאנו מציגים לציבור בישראל חלופה שלטונית מסוג אחר, טובים השניים מהאחד. מנהיג ומנהיגה שבאו מזרמים פוליטיים שונים ושמו את האגו בצד, ועל כן, יש כוחות מכל הקשת הפוליטית שרוצים לשחוק את החיבור המצוין הזה, ההישג יוצא הדופן הזה. הם יודעים שהדרך היחידה להחליף את נתניהו היא המחנה הציוני.

כמובן שנתניהו הבין פתאום שהבטן הרכה שלו היא לבני, כי היא ראתה אותו בצוק איתן, ובכלל - זו לבני. אני יודע ממנו – הוא אממר לי ב"צוק איתן" שהיחידה שעוזרת לו מול העולם היא לבני.

לבני: זו דרכו של נתניהו לומר "כמה אני מצטער שהפלתי את ממשלתי". הוא מנסה לתקוף אותי בסוגיית הביטחון כי הוא יודע בדיוק איזו חמאה מרוחה לו על הראש בתחום הביטחוני. הוא מנסה להקדים תרופה למכה - והמכה בוא תבוא.

גילה שואלת: בוז'י וציפי היקרים. אף אחד מכם לא התבטא באופן פומבי על ההחלטה שקיבלתם לתמוך בהדחתה של חנין זועבי. אשמח לשמוע, לראשונה, את עמדתו של כל אחד מכם: מדוע החלטתם לתמוך בפסילתה של חנין זועבי מהכנסת? שניכם אבירי חופש הביטוי והמחשבה. בוז'י, אתה יצאת להגנתה של זועבי בפני וועדת הבחירות בסיבוב הקודם. אז מה קרה הפעם? ציפי, אמרתם שתמתינו לחוות דעתו של היועמ"ש וכשהוא הודיע על התנגדותו החלטתם לתמוך בכל זאת. למה?

לבני: אני פעלתי רק לפני חודשים ספורים על מנת למנוע את הצעת החוק שביקשה לקבוע שחברי הכנסת יפטרו זה את זה ללא הליך שיפוטי. חקיקה שנקראה אז "חוק זועביז". שנינו אכן אבירי הדמוקרטיה. חלק ממנה זה דמוקרטיה מתגוננת, שמאפשרת לאלה המשתתפים בהליך הדמוקרטי - לאלה שמקבלים את ערכי הדמוקרטיה ולאלה שלא עושים שימוש באמצעים אלימים או טרור כדי להשיג מטרות פוליטיות – לפעול. לכן, התנגדתי לחקיקה ללא פיקוח שיפוטי. ההליך היום הוא כזה שכולל את הפיקוח של בג"ץ, והטקסטים שנאמרו על ידי חנין זועבי - יש בהם קידום דרכים אלימות.

הרצוג: אני אכן הופעתי בוועדת הבחירות המרכזית בבחירות הקודמות נגד הפסילה, אבל מאז קרו כמה דברים. בין היתר, במבצע "צוק איתן" אני הבעתי שאת נפש מהקביעה של זועבי כי הנערים הנרצחים היו מחבלים. אני חושב שהיה נכון לפסול את זועבי ומרזל גם יחד על בסיס אותה פסיקה שפסלה את כהנא, אבל אני מכבד את בית המשפט העליון.

דבריו של היועץ וינשטיין רק חיזקו את עמדתנו, הוא כתב שעברה על החוק. גם פסק הדין של נאור על השעייתה של זועבי מהמליאה היה חריף ביותר. זה לא נטול ספקות, אך אנו עומדים מאחורי דברינו.

ירון גולצ'ר שואל: במידה ותצליחו להקים קואליציה לאחר הבחירות, האם תשתפו את חד"ש והמפלגות הערביות (הרשימה המשותפת) בממשלה ו/או בקואליציה?

הרצוג: אני חולק בתוקף על הביקורת שמתח ליברמן נגד מנהיגי הרשימה המשותפת, המייצגים ציבור חשוב והם עצמם מנהיגים חשובים. יש לתת להם את מעמדם ולכבדם.

לבני: בנוגע לשיתופם בקואליציה – הכל ידובר אחרי הבחירות.

יואל בן נוירון, שלי פאר, אילן, גיא ושמואל שואלים: בסוף השבוע האחרון פורסם במוסף "הארץ "הסקר המדעי בו נשאלת (מר הרצוג) שאלות שונות, לרבות האם אתה חושב שיש ללמד אבולוציה בבתי הספר והאם אתה מאמין באלוהים. בשני המקרים התחמקת ולא השבת לשאלות. האם תוכל לענות על השאלות והאם אתה חושב שמכובד להתייחס לציבור הבוחרים ולציבור בכללותו בכזה זלזול - כלומר "למרוח" אותו ולא לענות על השאלות?

הרצוג: אענה ישר ולעניין וכבר מודה שהיתה תקלה חמורה בדוברות שלי. אני לוקח את האחריות עליי ולא מפיל על מני נפתלי שום דבר. הנוסח לא עבר את אישורי ואני חוזר ואומר, חד וחלק, שצריך ללמד את תורת האבולוציה בבתי ספר. גם אני למדתי זאת. שנית - אני מאמין באלוהים. ולא בכדי שם המשפחה של אמי הוא אמב"ש - אני מאמין באמונה שלמה. אני אדם מסורתי לייט והולך מפעם לפעם לבית הכנסת.

לבני: אני מאמינה. רק שלכל אחד יש את האלוהים שלו.

גולשת שואלת: לבוז'י וציפי שלום. האם אינכם חוששים שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה, בגלל הקמפיין שלכם שדוחק במחנה המרכז-שמאל לתמוך דווקא בהרצוג כדי לוודא שיעמוד בראש הרשימה הגדולה ביותר? סקרים מראים שמרצ עומדת כיום על 4-5 מנדטים.

לבני: המשימה המרכזית של כולנו היא להחליף את נתניהו ושעם ישראל - עם היוודע תוצאות הבחירות – יקרא לנשיא להטיל על הרצוג את משימת הרכבת הממשלה הבאה. הדרך היחידה להחליף את נתניהו היא לשים פתק של המחנה הציוני. שכל אחד ישאל את עצמו מה הדבר החשוב ביותר בבחירות האלה.

הרצוג: הבדיקות שלנו מראות שיש למרצ את הבלוק היציב שלה, ששומר עליה מעל אחוז החסימה. מרצ בוודאי היא מפלגה מכובדת בעינינו, ואנו דוחים מכל וכל את תעמולת הבחירות שלה - שסגרנו דיל עם ביבי. אין לי שום כוונה להתפלמס עם מרצ. אנחנו מפלגת מרכז גדולה, שנוגעת בכל הקבוצות בחברה הישראלית ולכולם אנו מציעים בית אצלנו. מהרגע הראשון שנכנסתי למערכה הזו אני מנסה לנפץ תבנית מחשבתית מקובעת ומוטעית שלפיה נתניהו הוא בלתי מנוצח. אני שמח לגלות שזה מתחיל לחלחל לציבור. הסקר האחרון בערוץ 10 צמצם את הפער בינינו ל-4%.

אייל מרום שואל: מר הרצוג הנכבד. אתה לא פוסל ישיבה בממשלת נתניהו אחרי הבחירות (אתה מסרב להכחיש שתשב בממשלה כזאת). מה עמדתך לגבי קמפיין מרצ הנוכחי (שקובע שאתם כבר מדברים עם נתניהו על שותפות בקואליציה הבאה)? מרצ בעצם אומרים, בין השורות, שאין סיכוי אמיתי שתקים את הממשלה הבאה.

לבני: תהום פעורה בינינו לבין נתניהו, לא נהיה שותפים לתהום שהוא מוביל.

הרצוג: לא אתן לכם את התשובה שאתם רוצים. למדתי מניסיוני שפסילה של מישהו היא הדבר הכי לא נכון לעשות. אנו מאוד נחרצים בעמדתנו שאנו מנצחים את ביבי, אנחנו לא ממצמצים, אנו מסתערים ומנצחים את ביבי.

לבני: לא נהיה שותפים לדרכו הנלוזה. הוא מוביל את ישראל לתהום.

אבי יהודאי, ראובן בדרך ויעל שואלים: שאלה אחת פשוטה שהתשובה עליה היא כן או לא: האם תחברו לבנימין נתניהו להקמת ממשלה? ואור מצטרף: אתם באמת לא מבינים שהמון אנשים חרדים להצביע לכם כי הם מפחדים שהקול שלהם יילך בסוף לטובת ממשלה שבה נתניהו הוא חלק חשוב?

לבני: אנשים צריכים להיות חרדים מכל סיכוי שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. כל קול שיילך למפלגה אחרת יילך לביבי, אנחנו הקול היחיד שמבטיח חלופה. אם נהיה המפלגה הגדולה, הרצוג יקבל את הסמכות מהנשיא להרכיב ממשלה.

הרצוג: הצבעה למפלגות אווירה, אופנה, בינוניות וקטנטנות מכל מיני סוגים - בסופו של דבר עלולה לסייע לביבי להרכיב את הממשלה הבאה. מי שעיניו בראשו ומבין את הסכנה בדבר, חייב להצביע המחנה הציוני.

שושי שואלת: אני לא מצליחה להבין למה אתם לא תוקפים את יאיר לפיד בקמפיין. מישהו נרדם בשמירה. לפיד מצליח לחזק את כוחו, כנראה גם על חשבונכם, מבלי שמישהו ייתן לו פייט ראוי ויגיד שמדובר בבלון נפוח.

הרצוג: הנה היא אמרה. תודה שושי על העצות האסטרטגיות. אנו לא מסתירים את העובדה שאנחנו האלטרנטיבה היחידה, בוודאי גם למצביעי יש עתיד, ואנו גם לא מסתירים ביקורת שיש לנו על יש עתיד בכמה וכמה תחומים. עם זאת, אמרנו שהחוכמה היא להסתער על נתניהו, ולא להתמקד במפלגות במרכז הישראלי - שהוא המחנה שלנו.

לבני: לפיד הוא שמותח עלינו ביקורת ואנו לא מסתירים את ביקורתנו עליו. למשל, צריך לזכור שהוא הכניס את האח שלו בנט לממשלה.

הרצוג: זה מה שמנע מלבני להעביר חקיקה בתחומי זכויות אזרח.

לבני: הוא גם אחראי לכספים שהועברו להתנחלויות. לפיד גם לא מתחייב על מי הוא ימליץ להרכבת הממשלה, ושווה שבוחריו ישאלו אותו על זה, לאור העובדה שבפעם הקודמת הוא זה שמנע גוש חוסם. הכל היה נראה אחרת אם לפיד היה הולך במשותף על תפיסה של בחוץ או בפנים, ליצירת גוש מרכז-שמאל.

מתן המאירי שואל: מה שוות ההצהרות שלכם על תמיכה בקהילה הגאה ובנישואים אזרחיים אם אתם מתכוונים להקים ממשלה עם החרדים ובה תוותרו להם על כל העניינים האלה?

לבני: אני הגשתי כשרת משפטים בממשלה האחרונה את הצעת חוק "חיים משותפים" שנבלמה בגלל זכות הווטו של האח של יאיר לפיד. גם תמכתי בחוק של סיעת העבודה בנושא, של סתיו שפיר. עשיתי אקט סמלי בממשלה הזו כשניהלתי טקס חתונה של זוג הומואים, דבר שאני מוכרחה לומר שלפני כמה שנים לא הייתי עושה.

הרצוג: אני מחויב לחלוטין לזכויות הקהילה הגאה. כשר הבינוי והשיכון החלטתי לאשר לזוגות חד-מיניים דיור ציבורי. כשר הרווחה הכרעתי והחלטתי שזוגות חד-מיניים יוכלו לאמץ ילדים בארץ, דבר שפועל בצורה מאוד יפה. אני חוזר ואומר: אי אפשר לספק את המאוויים של כל הציבור כל הזמן. אם רוצים שנפעל בכל התחומים הללו - צריך לתת לנו כוח מספיק גדול כדי שנחצה את ה-30 מנדטים, שנוכל לבנות קואליציה שתתמודד עם האתגרים הללו בצורה מפוכחת.

עומר מייסטר שואל: האם תשקלו לבצע לגליזציה לקנביס לאור הממצאים החיוביים שהתגלו במדינות קולורדו וושינגטון - בהן הדבר חוקי כבר כשנה?

לבני: אני פעלתי בממשלה על מנת להקל בעיקר על חולים - שזה היה צעד מאוד חשוב. בין הלגליזציה לאי-הפללה, התחלתי לבחון זאת. זה שווה בדיקה, במובן הזה שצריך לראות נתונים שעוד לא הוצגו לפניי. צריך לבדוק עוד מה ההשפעה של זה על הנוער וכו'. ההתמקדות היתה בעיקר בחולים.

הרצוג: אני הייתי בין התומכים בהסדרת הקנביס הרפואי. זה מצוין. אני מתנגד ללגליזציה אך תומך באי-הפללה. אני חושב שאין לנו עדיין תשובות לגבי השפעת החומר הפעיל בקנביס על המוטוריקה של האדם, ולכן יש בכך סיכון מסוים שצריך עוד לאמוד אותו.

גולש שואל: מדוע אינכם מדברים על דו"ח המבקר על נתניהו? מה אתם חושבים על הממצאים? ובתור אנשים ותיקים בפוליטיקה, האם אינכם חוששים מהשפעת שרה נתניהו על ראש הממשלה?

הרצוג: הדו"ח הוא חמור, ואני סומך על גורמי האכיפה והחקירה שיפעלו על פי סמכותם ועל פי הכללים הנהוגים. הייתי מצפה מנתניהו להתייצב בפני הציבור ולתת את הדין על כך. אנו חשבנו שלא צריך להפוך זאת לנושא פוליטי.

לבני: לא צריך אותנו כדי שהציבור ישפוט. זה חמור, זה מעיד על התנהלותו של אדם מול כספי ציבור. זה מעיד על זה שהוא עסוק בעצמו ולא בציבור. על היחס לעובדיו. בסוף בוחרים את האדם שיישב על הכסא - ולא הכל פלילי או לא פלילי. השאלה היא לא אם יוגשו כתבי אישום, אלא אם הציבור רוצה את אותו אדם - שיושב כבר תשע שנים על הכסא ומסגל לעצמו תחושה שהמדינה זה הוא – בראשות הממשלה.

מודאגת שואלת: האם אתם באמת סבורים שאובמה נוהג נכון לגבי ההסכם עם איראן? האם נראה לכם הגיוני שבגלל שיקולים של עניינים זוטים כמו נאום בקונגרס ממדר אובמה את ישראל משיחות הגרעין? האם לא נראה לכם שיש פה ניצול ציני של רצון משולב לערער את מעמדו של נתניהו ולהמשיך עם תוכנית הגרעין האיראני? מדוע אינכם מתעלים מעל המחלוקות עם נתניהו ומצהירים כי גם אתם מודאגים מההסכם המתגבש? האם נוכל לסמוך על עמידתכם על אינטרסים ישראליים לנוכח שיתוף הפעולה המדאיג שלכם עם הפעולות הציניות של אובמה?

הרצוג: אין עוררין על איום הגרעין האיראני, אין לנו מחלוקת עקרונית על זה, גם לא עם נתניהו. אנו רואים בתוכנית הגרעין האיראנית איום, אבל נתניהו נכשל בשנתיים האחרונות בטיפולו בגרעין האיראני. איראן הפכה להיות מדינת סף גרעינית בתקופתו. הדרך למנוע זאת היא באמצעות מאמץ בינלאומי מסיבי, תוך הותרת כל האופציות על השולחן. אני מעדיף אופציה של הסכם בינלאומי, ובלבד שיהיה נוקשה, מחמיר ויבטיח שאיראן לא תהפוך למדינה עם יכולת גרעינית. ברגע שנתניהו איבד את יכולת התקשורת עם מי שבאמת קובע, דהיינו נשיא ארה"ב וצוותו, נשמטה ממנו היכולת להשפיע על התהליך, ובכך הוא פוגע פגיעה חמורה באינטרסים של ישראל.

לבני: היחידים ששמחים מהמשבר בין נתניהו לארה"ב הם האיראנים. זה פגע בכושר ההרתעה של ישראל ובתפיסת הגורמים הקיצוניים באזור את כוחה של ישראל.

גל שואל: מר הרצוג, דמיין את עצמך רגע במקומו של נתניהו. דמיין את עצמך עומד מול הסכם של המעצמות עם איראן, אשר אתה בטוח כי זהו הסכם רע לישראל. האם אתה, בניגוד לנתניהו, לא היית הולך לנאום בקונגרס למרות שלא הוזמנת? לא היית עושה כל שביכולתך על מנת למנוע הסכם שכזה, אפילו אם מדובר בללכת "ראש בראש" עם אובמה?

הרצוג: הייתי עושה הכל כדי למנוע הסכם כזה, ובוודאי אינני חושש ללכת ראש בראש עם אובמה, אבל לפני כל זה - הייתי נוקט בשני צעדים שבונים זאת אחרת: ראשית, מנהל דו-שיח נוקב, רציני אינטימי ובלי הדלפות מול הנשיא וממשלו. שנית, הייתי משתף את כל הצדדים בפוליטיקה האמריקאית בנאום בקונגרס, ולא נכנס בין הרפובליקאים לדמוקרטים, דבר שגורם לדמוקרטים לבחור בין נאמנותם לישראל לנאמנותם לנשיא.

עורך "הארץ" אלוף בן שואל: בכנס INSS בשבוע שעבר אמרת שארה"ב צריכה לדרוש מאיראן שתכיר בישראל, כחלק מההסכם על תוכנית הגרעין. למה התכוונת?

הרצוג: המערכה לא עוסקת רק בהעשרה של הנשק הגרעיני, אלא גם בעובדה שבסופו של דבר איראן היא המדינה היחידה שקוראת להשמדת חברה אחרת באו"ם. זה מהלך שנכון להשיג אותו במשא ומתן.

אליזבט שואלת: בכנסת האחרונה, מפלגת העבודה הצביעה נגד הצעות החוק שקידמה הממשלה כדי לעקוף את פסיקות בג"ץ ולאפשר למדינה להמשיך לכלוא מבקשי מקלט לתקופות ממושכות ללא משפט. לעומת זאת, חברי כנסת של "התנועה" הצביעו בעד חוקים אלו ובכך הבטיחו את העברתם בכנסת. מה תהיה עמדת המחנה הציוני בנוגע לסוגיה זו? האם המפלגה תומכת במעצר ממושך ללא משפט של מבקשי מקלט?

הרצוג: סוגיית המהגרים מאפריקה - אלה שהם מהגרים לא חוקיים ואלה שהם פליטים - מטופלת בצורה לא נכונה. זאת, מכיוון שאת מעמד הפליטים צריך וניתן היה להסדיר כבר מזמן, ואת אלה שאינם פליטים - היה צריך להוציא מהארץ. אני הצעתי ואני חוזר על הצעתי: כל מי שהגיע מאריתריאה - לישראל יש יחסים דיפלומטיים עם המדינה הזו, ועל כן ניתן לנהל על כך מו"מ עם אריתריאה. 

לבני: בממשלתנו נדע למצוא פתרון הוליסטי, שידע מצד אחד לאכוף את החוק בעניין מהגרי עבודה לא חוקיים, ומצד שני ייתן מענה נאות לפליטים.

איתי סקוטלסקי שואל: מה עמדתכם לגבי תחבורה ציבורית בשבת?

לבני: אנו בעד מציאת פתרון שלא יהפוך את השבת ליום רגיל, אך כן ירחיב את התחבורה הציבורית בהתאם למאפיינים של רשויות מקומיות שונות וצרכים שונים - כמו בתי חולים וכו'. יש פה אלמנטים סוציאליים ולא רק דתיים. זה מצער. ניתן להגיע לפתרון טוב יותר. גם ביקשתי בזמנו לקדם את הצעת החוק "סוף שבוע ארוך".

הרצוג: חשוב לומר שאסור ליצור מצב שיום השבת יהיה יום שבו העבודה נכפית על עובדים חלשים. ברל כצנלסון, ממייסדי תנועת העבודה שאני עומד בראשה, חשב שאסור לאפשר עבודה כזו בשבת.

גולש שואל: הצעות חוק בתחום דת ומדינה נפסלו בכנסת האחרונה בגלל זכות הווטו שניתנה לבית היהודי. אתם מתכוונים להציב תנאי בכניסה לממשלה - שלא תהיה זכות ווטו כזו בכנסת הבאה?

לבני: ככל שיהיה לנו יותר כוח ונהיה המפלגה הגדולה ביותר, כך נוכל לשלם פחות. מה שביבי מוכן לשלם כולם כבר יודעים. גם יודעים שאני בזמנו סירבתי לשלם את המחיר הזה.

כתבנו יהונתן ליס שואל: האם את מתחרטת על כך שלא נעתרת לדרישות הסיעות החרדיות ולא הקמת ממשלה אחרי פרישת אולמרט ב-2009?

לבני: בסיטואציה ההיא אני לא מתחרטת, זה היה שנה וחצי לפני הבחירות, לא רציתי להתנהל בסגנון של נתניהו - לשבת על הכסא ולא לקדם שום דבר ממה שהבטחת לקדם.

גולש שואל: בוז'י וציפי, לא נמאס לכם אחד מהשנייה?

הרצוג: הגדולה של לבני ושלי היא ששנינו לומדים מהטעויות שלנו בעבר. זו חברות שאינה תלויה בדבר. היינו ביחסים טובים כל הזמן, אבל עשינו כעת מהלך שאנו מקווים שיהיה מהלך היסטורי. כשציפי היתה יו"ר הוועדה לבחירת שופטים ואני הייתי חבר בה - זו היתה הוועדה היחידה שהעבירה פה אחד שני שופטים לעליון. זה בא מהשפה המשותפת בינינו וההבנה בינינו, ועכשיו יצרנו יחד משהו שהוא הרבה יותר מזה - העבודה המעולה שלנו יחד. אנחנו עובדים המון המון ביחד. ראובן (אדלר) הכניס רוגע, שיקול דעת ואווירה ממש טובה.

כתבנו שואל: האם ערכתם סקר שהעלה שלבני מרחיקה מנדטים של מצביעי ימין רך?

לבני: הנתונים הם הפוכים. בקבוצות המיקוד אנשים אוהבים את השותפות שלנו, וחושבים שאנו משלימים אחד את השני.

הרצוג: יש מה שנקרא ימין רך שנוהה אחרינו. על אותה הקבוצה מתמודדות כמה מפלגות. ניגשו אלינו בהופעה של שלמה ארצי אזרחים שאמרו "כל השנים הצבענו ליכוד והפעם רוצים להצביע לכם" וביקשו להצטלם איתנו. אחוזי הנאמנות של מי שכבר הודיע שיצביעו לנו הם גבוהים מאוד. ברזל. יותר מלליכוד. זה מפתיע מאוד את הסוקרים. הייתי ביהוד בכנס גדול, והיה שם מישהו שאמר לי שהצביע כל השנים ליכוד, והפעם אמר לי "אני מצביע לך". ניגשתי אליו אחר כך והוא אמר לי שדעתו השתנתה כי הוא חייב את זה בשביל בנו שלא מסוגל לחיות כאן ולרכוש לעצמו דירה. זה קורה לי בכל עיר ועיר.

שמרית שואלת: בישראל יש ציבור גדול שאכפת לו מבעלי חיים, אך המצב בשטח מחפיר והחוק כמעט שאינו רלוונטי עבור 99.9% מהם (300 מיליון בעלי החיים המוחזקים במשקים תעשייתיים). אשמח לדעת כיצד פעלתם בנושא זה בשנותיכם הרבות בכנסת, והאם יש לכם תוכנית פעולה לשיפור המצב?

לבני: אני צמחונית מגיל 13. הקדשתי מקום ברשימת המחנה הציוני ליעל כהן פארן, שהיא נציגת התנועה הירוקה. נפגשתי לאחרונה עם עדי גיל שפדה בכספו והציל 1,250 קופים מחוות מזור מניסויים ועינויים. בממשלה האחרונה רציתי ולא השלמתי את העברת האחריות בטיפול בבעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה. פניתי יחד עם היועמ"ש גם לשרת הבריאות - כדי שבראש המועצה לניסויים בבעלי חיים יעמוד שופט ולא חוקר. ויש עוד שורה שלמה של דברים שנעשה אם נרכיב את הממשלה. המוסר של החברה מתבטא גם ביחסה לבעלי חיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ