נתניהו נגד מוזס, בנט נגד דרוקר: מלחמות התקשורת בבחירות 2015

מאז הוקדמו הבחירות הרבו הפוליטיקאים השונים לתקוף את כלי התקשורת ולהאשים אותם בסיקור מוטה. אילו עיתונאים נתניהו דווקא מעריך, ואיפה לא תוכלו כמעט לקרוא על מרצ?

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נדמה שבאף מערכת בחירות קודמת לא התייחסו המתמודדים לכלי התקשורת בתדירות שבה הם עושים זאת בחודשים האחרונים. ההתייחסויות הללו, שנעשות ברוח התקופה בעיקר בעמודי הפייסבוק של הפוליטיקאים, רוויות בטענות לסיקור מוטה ולאי-דיוקים, לצד שיתוף כתבות המציגות אותם באור חיובי.

במוקד העיסוק בתקשורת עומד מאבקו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בקבוצת "ידיעות אחרונות", שלטענתו פועלת להדחתו משיקולים זרים הנוגעים למאבקה מול "ישראל היום". המתקפה של נתניהו הגיעה לשיאה לפני כשבועיים, כשפורסמו בעמוד הפייסבוק שלו הדברים הבאים: "הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן: הגורם המרכזי שעומד מאחורי גל ההכפשות נגדי ונגד רעייתי הוא נוני מוזס, המוציא לאור של 'ידיעות אחרונות' ואתר ynet, שאינו בוחל באמצעים כדי להפיל את שלטון הליכוד בראשותי, לסגור את 'ישראל היום' ולהשיב את השליטה הדורסנית שלו בעיתונות הכתובה". בהמשך, בעקבות פרסום טענות של אנשי הבית היהודי כלפי הליכוד ונתניהו, נכתב בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה כי זהו "עוד ניסיון של ynet ו'ידיעות אחרונות' להפיל את הימין ולהעלות את השמאל לשלטון עם עוד סיפור מצוץ מהאצבע".

הפוסט שבו נקב נתניהו בשמותיהם של מוזס ושל "ידיעות אחרונות" נתפס כהורדת כפפות, לאחר שבמשך תקופה ארוכה הסתפק ברמזים: יומיים לפני כן פרסם נתניהו סרטון הלועג לעיסוק התקשורתי בהתנהלות במעונותיו, ובו מוזכרים אתר "ליי-נט" והעיתון "ידיעות שקרניות". עוד קודם טען כי "ההתנפלות התקשורתית על רעייתי שרה היא שפל נוסף ביחסם של גורמים מובילים בתקשורת הישראלית, שאינם בוחלים באמצעים כדי לפגוע בי ובדרכי הפוליטית".

בפוסט שבו תקף את מוזס הודה נתניהו כי "ישנם גורמים רבים בתקשורת אשר עושים את עבודתם נאמנה". ואכן, לאחרונה זכו כמה כלי תקשורת לשבחים מצדו - בעיקר כשמתחו ביקורת על הדרך שבה כלי תקשורת אחרים מסקרים אותו. כך, שיתף נתניהו את טורו של עיתונאי "הארץ" בני ציפר, שבו סיפר כיצד "הסתחרר" מרעיית ראש הממשלה בפגישתו עמה. "טוב שפה ושם יש גם כמה עיתונאים אמיצים, שמוכנים ללכת נגד הזרם ולפרסם דברי אמת על שרה נתניהו", נכתב בעמוד של נתניהו לצד הקישור לטור. בנוסף שיתף נתניהו מאמר שפורסם באתר TheMarker תחת הכותרת "נתניהו צריך לחשוף הכל על כוחו של מוזס" - אף שנכתב בו גם כי "לנתניהו עצמו יש לא מעט חמאה על הראש. הוא קידם בעבר את סגירת ערוץ 10 וגם כיום הוא תומך ב'ישראל היום', החינמון שתומך בו באופן בוטה ולעתים מגוחך". על רקע הביקורת על הופעתו בעצרת נגד הטרור בפריז, ציטט נתניהו את חנוך דאום, בעצמו בעל טור ב"ידיעות אחרונות", שהלעיג את סיקור הביקור, והוסיף כי "יש מנהיגים שהתקשורת דואגת לאתרג, ויש כאלה שהיא דואגת לקטרג". רק בסוף השבוע האחרון שיתף נתניהו מאמר מאתר "גלובס", המותח ביקורת על העיסוק התקשורתי בשרה נתניהו.

נתניהו אינו היחיד שהעלה טענות קשות כלפי קבוצת "ידיעות אחרונות". בעקבות פרסום מאמר שבו תקף הפרשן נחום ברנע בחריפות את נפתלי בנט ואת הבית היהודי, כתב בנט בעמוד הפייסבוק שלו כי "ברנע איבד עשתונות והגדיר ב'ידיעות' את הבית היהודי ואת המצביעים שלה כ'קוקואים'. הוא אמר שאנחנו שונאי נשים ומשוגעים, וגם אני קיבלתי ברכות כמו 'אגרסיבי', 'עבריין', 'בריון', 'ילדותי', 'מסוכן', 'מסית' ו'משיח שקר' במאמר נרחב ומטורלל לגמרי שהקדיש לנו". עוד קודם תקף בנט את פרשן ynet אטילה שומפלבי, ואת הדרך שבה הציג האתר את רשימת המחנה הציוני כ"לוחמנית" בעוד שרשימת הבית היהודי הוגדרה "משיחית". בדצמבר האחרון טען בנט כי "ynet יורים בי כרגע כדור שקר בראש", בעקבות ציטוט שגוי שיוחס לחברת מפלגתו איילת שקד.

הביקורת של בנט כלפי התקשורת מאז הוקדמו הבחירות אינה מוגבלת רק לקבוצת "ידיעות": הוא תקף גם את העיתונאים רביב דרוקר ויגאל סרנה, שהעלו טענות לגבי תפקודו במבצע "ענבי זעם" (דרוקר התנצל לבסוף על דבריו). לאחר שבערוץ 10 יוחס לו הציטוט "הרגתי המון ערבים בחיים שלי", שפורסם קודם לכן בכלי תקשורת אחרים, הכחיש בנט כי אמר את הדברים וכתב: "ערוץ 10, תירגעו לפני שיהיה מאוחר מדי". לאחרונה הודיע בנט כי הגיש תביעת דיבה על סך מיליון שקלים נגד עיתונאי "גלובס" דרור פויר, שלטענתו סילף דברים שאמר.

הביקורת על התקשורת מגיעה בדרך כלל מימין. יוצאת דופן היא יו"ר מרצ, זהבה גלאון. בריאיון לאביב הורביץ באתר mako, הודתה גלאון כי היא ומפלגתה זוכות לסיקור חיובי ב"ישראל היום", אך הוסיפה כי מנגד, "'ידיעות' ו-ynet לא מסקרים את מרצ לחלוטין, וזו תחושה קשה ולא נעימה... יש כלי תקשורת שבהם אין זכר לי או למרצ". זאת, כנראה, על רקע התנגדות גלאון לחוק "ישראל היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ