מה שהחל כקמפיין ענק של הליכוד, שכלל מסיבת עיתונאים מרשימה עם חברי כנסת וכותרות ראשיות בעיתונים, נגמר היום (ראשון) בקול ענות חלושה כאשר יו״ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון סלים ג׳ובראן, דחה את העתירה שהגישה המפלגה נגד תנועת "V15 - ניצחון 2015" ופעילות פרויקט 61 המפרסם מידע על פעילות הממשלה. כמו כן פסק ג׳ובראן כי העותרת תישא בהוצאות של 48 אלף שקלים.

>>> בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

גובראן קבע בפסיקתו כי לא הוכחה כל זיקה בין הארגונים למפלגות העבודה, מרצ והתנועה, כפי שטענה הליכוד ומתח ביקורת על עצם הגשת העתירה. "האם הליכוד הצליח להוכיח זיקה בין המפלגות לבין הארגונים?", תהה ג'ובראן והשיב: "תשובתי לכך ובהתבסס על חומר הראיות שהונח לפני שלילית באופן מובהק". 

לטענת יו"ר ועדת הבחירות, "עתירה זו, שהחלה בקול תרועות רמות, מסתיימת בקול ענות חלש. אופן התנהלותה של העותרת מעלה את השאלה האם היה כלל מקום להגיש את העתירה מלכתחילה״.

ג'ובראן קבע כי חלק הארי של הראיות שהביא הליכוד להוכחת הקשר כביכול בין הארגון לבין המפלגות "מבוססות על שמועות ופרסומים שונים בפייסבוק". הוא כתב כי "ספק רב אם 'לייק' בפייסבוק, פרסום סטטוס תמיכה של פעיל מפלגה ב-V15, או תמונה של פעיל מאחד מהארגונים עם יו"ר מפלגת העבודה יכולים להוכיח את הזיקה הנדרשת".

בהפגנה נגד נתניהו בירושלים, בשבוע שעבר V15 פעיליצילום: אוליבייה פיטוסי

"אין די בכך שפעיל כלשהו – בעבר או בהווה – במחנה הציוני או במרצ תומך או אף לוקח חלק בפעילויות של V15, פרויקט 61 או ארגון מולד", הוסיף ג'ובראן, "הזיקה צריכה להילמד, מקשר ארגוני ענף או מקשר בין ראשי המפלגות (או בכירים בהן) לבין אותם ארגונים. קשר זה, בשום אופן, לא הוכח, וכאמור – הנטל להוכחתו מוטל על הטוען לו". 

באשר לטענת הליכוד כי ארגון V15  היה צריך לכתוב במודעות שפרסם בשם מי הוא פועל, כתב ג'ובראן כי יש לתת משקל לכך כי מטרתו המוצהרת של V15  היא להחליף את השלטון הנוכחי, ללא הזדהות עם רשימת מועמדים זו או אחרת. ג'ובראן תהה מדוע הליכוד לא הגיש את העתירה נגד מפלגות אחרות מגוש השמאל-מרכז דוגמת יש עתיד או הרשימה המשותפת, וביקר את הליכוד, שדרך עתירה בנושא חובת הזדהות המפרסם במודעות בחירות ניסתה להכניס "בדלת האחורית" טענות הנוגעות לחוק מימון מפלגות. 

בשבוע שעבר, לאחר שבליכוד לא הצליחו לאתר "אקדח מעשן" הקושר את המחנה הציוני לקמפיין V15, פנו עורכי הדין דוד ושאול שימרון, הפועלים בשם המפלגה, לבית המשפט המחוזי בירושלים ומשכו את בקשתם למתן צו מניעה נגד קמפיין הארגון. מדובר בכישלון משמעותי של המפלגה, שבא בעקבות מסיבת עיתונאים נרחבת במהלכה הוצגו קשרים, כביכול, בין מפלגת העבודה והתנועה לבין שורה של ארגונים שעמדו - לטענתם - מאחורי הקמפיין ובניגוד לחוק.

מארגון V15 - ניצחון 2015 נמסר: ״היום הוכח באופן סופי שראש הממשלה והליכוד עסוקים אך ורק בייצור ספינים על מנת להסיט את סדר היום הציבורי מנושאים עקרוניים כמו כלכלה, חברה וביטחון, בהם אין להם תשובות ופתרונות. העובדה שמשפחת נתניהו ותנועת הליכוד סומכים את ידיהם על משרדו של עורכי הדין ״שמרון-מולכו״ בנושאים הרגישים ביותר למדינת ישראל חייבת להדיר שינה מכל ישראלי שטובת המדינה עומדת לנגד עיניו״. את V15 ייצגו בדיון עו״ד אמיר קדרי ונעמי וסטפריד ממשרדו של גלעד שר.

ממרכז מולד המפעילה את פרויקט 61, הפועל להנגשת מידע בנושא מדיניות הרשות המבצעת בנושאים חברתיים, כלכליים ומדיניים לציבור נמסר: "מהרגע הראשון לא היתה שום תשתית עובדתית לעתירה השקרית של הליכוד. המטרה שלה היתה אחת ויחידה: להטיל פחד על ארגונים שמעבירים ביקורת לגיטימית על השלטון. ניסיונותיה של מפלגת הליכוד להסיט את תשומת הלב הציבורית מנושאי המהות מביכים עד מאוד. מוטב יעשו ראש הממשלה ואנשיו אם, לשם שינוי, יעסקו בדאגה לרווחת אזרחי ישראל במקום בסתימת פיותיהם. אנחנו מתחייבים להמשיך לחשוף בפני הציבור נתונים ועובדות על המערכת הפוליטית בישראל. אם נתניהו מתקשה להתמודד עם המציאות, הוא מוזמן לעלעל בנעימים ב'ישראל היום'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ