המנהיג הרוחני של ש"ס: לא עמדתי בהמנון, התקווה - "שיר מטומטם"

בהקלטה שפורסמה באתר וואלה מתוך כנס של המפלגה בנתיבות, אמר הרב שלום כהן כי הרב עובדיה יוסף הוא "איש אמיתי. לא רצה שהשיר המטומטם הזה ישפיע עליו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המנהיג הרוחני של ש"ס הרב שלום כהן אמר היום (ראשון) בכנס של המפלגה בנתיבות כי "התקווה" זה שיר מטומטם. הקלטה של דבריו פורסמה באתר וואלה.

>> הכירו את רשימת ש"ס >> בחירות 2015: כל הפרשנויות

כהן סיפר כי ליווה את מרן במשך 60 שנה ותיאר מפגש שלהם בכנס ההכתרה של יצחק נסים לתפקיד הרב הראשי של ישראל. "בסוף ההכתרה התחילו לשיר 'כל עוד בלבב'. מה אלה משוגעים? מה, מכתירים ראש ממשלה. מה זה? אני לא עמדתי. כולם עמדו. גם הרב עמד", אמר כהן. הוא סיפר כי שאל את הרב עובדיה יוסף למה עמד בהמנון, ו"הוא אומר: 'אמרתי לך את האמת. אמרתי 'עלינו לשבח'. איש אמיתי. למה אמר עלינו לשבח? לא רצה שהשיר המטומטם הזה ישפיע עליו". 

מש"ס נמסר בתגובה לסרטון כי "איש לא ילמד את חכם שלום כהן שגדל כל ימיו בירושלים שבין החומות מהי ציונות ומה היחס לארץ ישראל. זכותו וחובתו לחשוב שהמקורות של תורת ישראל עדיפים עשרת מונים על שיר שנוצר רק בעשורים האחרונים". במפלגה הוסיפו: "אנו מכבדים כל אדם על הדרך שבה הוא בוחר להתחבר לציון, מה שחשוב זה עצם החיבור של עם ישראל למולדתו ולא הדרך שבה הוא נעשה".

כהן מוכר גם מחוץ למעגלים החרדיים בעיקר בעקבות כמה התבטאויות שנויות במחלוקת -  למשל כשכינה את חובשי הכיפות הסרוגות "עמלק", אמר כי מי שהצביע הבית היהודי יילך לגיהנום, וכן כינה את ח"כ לשעבר חיים אמסלם בתואר "בר מינן". 

הרב שלום כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו כמנהיג רוחני, יצא כהן בתקיפות נגד השכלה אקדמית לנשים, בניסיון להסיג לאחור את המהפכה המתרחשת בציבור החרדי מזה למעלה מ-15 שנים. מנהיגה הרוחני של ש"ס קבע במכתב רשמי של המפלגה כי "לא יעלה על דעתן של תלמידות ללכת ללמוד לימודים אקדמאיים בכל מסגרת שהיא, כי אין זו דרכה של תורה".

במכתבו, כתב הרב כהן כי "עדים אנו היום לכך שישנן תלמידות בוגרות סמינרים הנרשמות ומבקשות ללכת וללמוד לימודים אקדמיים. רבותינו גדולי ישראל זיע"א (זכרם יגן עלינו אמן, י"א) התנגדו באופן מוחלט ללימודים אקדמיים, ואפילו במכללות חרדיות, היות וחלק ניכר מהמרצים הינם בוגרי אוניברסיטאות ואינם בעלי השקפה תורנית טהורה שעליה חונכנו". כמו כן, לדבריו, "חומר הלימודים במכללות מבוסס על מחקרים ושיטות מדעיות הנוגדות דעת תורה! על כן לא יעלה על דעתן של תלמידות ללכת ללמוד לימודים אקדמיים בכל מסגרת שהיא, כי אין זו דרכה של תורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ