יו"ר ועדת הבחירות דחה את העתירה נגד סרטון דאעש של הליכוד

השופט סלים ג'ובראן קיבל את עמדת הליכוד, אך הדגיש כי "היה עדיף לו הליכוד היתה בוחרת להעביר מסר זה באופן חיובי". הליכוד בתגובה על העתירה: "הסרטון סאטירי ומתאר סיטואציה דמיונית לחלוטין"

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, דחה עתירה שביקשה למנוע את שידור סרטון דאעש של הליכוד הקושר בין הצבעה לשמאל לבין התעצמות הטרור. ג'ובראן כתב כי "לכשעצמי אני סבור כי היה עדיף אילו הליכוד היתה בוחרת להעביר מסר זה באופן חיובי ולא על דרך השלילה, ולא תוך שימוש במוטיבים הקושרים לכאורה בין השמאל הפוליטי לארגון טרור (...) אולם כמובן, שאין בכך כדי להצדיק את גניזת הסרטון". הליכוד הבהיר בתגובתו לעתירה כי "מדובר בסרטון סאטירי" וכי "צופה סביר שמתבונן בסרטון יודע כי מדובר בסיטואציה דמיונית לחלוטין".

>>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

בסרטון הליכוד נראו שחקנים בדמות לוחמי דאעש, הנוסעים ברכב שעליו המדבקה "רק לא ביבי", שואלים נוסעים ברכב אחר איך מגיעים לירושלים. הלוחמים נענים "קחו שמאלה" והסרטון נחתם בכיתוב "השמאל ייכנע לטרור".

בעתירה טען העותר, שופאני חנא, כי הסרטון מסית לגזענות, לאלימות ולטרור, וביקר את הליכוד על שימוש בארגון טרור לצורכי תעמולה בזמן שחברות בארגון טרור היא עבירה פלילית. הליכוד טען בתגובה כי הסרטון ביקש "להעביר מסר, על דרך הסאטירה וההומור, לפיו התפיסה הביטחונית של הליכוד היא מלחמה ללא פשרות", וכי ענייני הביטחון של המדינה צריכים להישקל על ידי הבוחרים בהחלטתם למי להצביע בבחירות. בליכוד הבהירו כי הסרטון עשה שימוש באמצעים קומיים ולא ביטא תמיכה בארגון טרור או קרא לאלימות וגזענות.

השופט ג'ובראן כתב כי הוא לא סבור שהסרטון יוביל לפגיעה בשלום הציבור או לביצוע עבירה כלשהי בוודאות קרובה, ועל כן הסרטון מוגן מכוח חופש הביטוי. ג'ובראן הוסיף כי "קיים מרחק רב בין חברות בארגון טרור (האסורה על פי החוק) לבין שימוש בארגון מעין זה במסגרת סרטון בחירות, ואין הראשון מלמד על האחרון, בניגוד לטענת העותר."

ג'ובראן הוסיף כי "אני מקבל את עמדת הליכוד, על פיה המוטיב הדומיננטי בסרטון הוא המסר הפוליטי הגלום בו ביחס לתפיסה הביטחונית של המפלגה והעומד בראשה. הסוגיה הביטחונית היא סוגיה שבלב המחלוקת הציבורית ומעסיקה רבות, ובצדק, את ציבור הבוחרים ורשימות המועמדים". ג'ובראן חייב את העותר בהוצאות הליכוד בסך 2,500 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ