עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, דחה היום (שלישי) עתירה שביקשה למנוע את הוצאת עיתון "ישראל היום" בתקופת הבחירות בטענה שהוא מהווה עלון תעמולה לטובת ראש הממשלה. השופט ג'ובראן כתב בהחלטתו כי העותר, עו"ד שחר בן מאיר, לא הצליח להוכיח באמצעות ראיות חד משמעיות ומשכנעות זיקה חזקה במיוחד בין ישראל היום לראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא קבע כי תצהיריהם של נתניהו ושל הליכוד אשר הכחישו זיקה זו לא הופרכו על ידו.

בחירות 2015: כל העדכונים, הפרשנויות והסקרים

בן מאיר התבסס בעתירתו על תחקיר שערך העיתונאי רביב דרוקר בערוץ 10, ועל ניתוח ידיעות חדשותיות מהתקופה האחרונה בידי חוקרת התקשורת ענת באלינט. השופט ג'ובראן קבע כי בממצאיהם אין די כדי להצדיק מתן צו מניעה כללי להוצאת העיתון. ג'ובראן ציין כי הליכוד וראש הממשלה הכחישו, בגיבוי תצהיר, כל זיקה בין נתניהו לעיתון מעבר לקשרי הידידות בין נתניהו לבעל העיתון, שלדון אדלסון. "תצהירים אלו לא הופרכו – לא בראיות ולא בדרכים אחרות", פסק.

פעילי המחנה הציוני מפגינים מחוץ לבניין מערכת ישראל היום בת"א, לפני שבועייםצילום: תומר אפלבאום

ג'ובראן הוסיף כי "את הזיקה הנדרשת לטובת מתן הסעד ניתן להקים באמצעות ראיות שיוכיחו קשר - ממוני או ארגוני - בין מועמד או מפלגה לעיתון. העותר, עם זאת לא הרים נטל זה. ברי, כי מרבית האינדיקציות לזיקה מכוח אותו קשר ביסס העותר על תחקיר דרוקר. עם זאת, הוא בעצמו מצטט בעתירה את מסקנתו של דרוקר שקבע כי 'אני לא הצלחתי לבסס מספיק (...) את הלינקג' 'ישראל היום'-לשכת רוה"מ'. יש בכך, כמובן כדי להשליך על ענייננו", כתב.

ג'ובראן קבע כי "כאשר עותר מבקש סעד כללי בנוגע לעיתון כולו, כשטענתו היא כי האחרון במשך שנים אינו עיתון למעשה אלא עלון תעמולה למען מועמד או מפלגה, עליו להוכיח זיקה חזקה במיוחד, ולבססה על ראיות ברורות, חד משמעיות ומשכנעות (...) זאת, בהינתן הפגיעה המשמעותית הגלומה במתן סעד מעין זה לחופש העיתונות, חופש הביטוי הפוליטי, ובייחוד בחופש העיסוק".

ג'ובראן ציין כי ישראל היום לא הכחיש כי יש לו 'תעודת זהות אידיאולוגית', כדבריו, הקשורה לימין הפוליטי. עם זאת, כתב, "אם היה די בכך כדי להצהיר כי עיתון מסוים הוא בגדר תעמולה בהתבסס על סיקוריו החדשותיים, סבורני כי היה בכך גם כדי להשליך על עיתונים יומיים אחרים, אשר להם 'תעודת זהות' הקשורה לשמאל הפוליטי. אכן, בעולם אוטופי, העיתונות היתה אובייקטיבית לחלוטין, והסיקור היה חדשותי ונטול כל אג'נדה. עם זאת, עיתונות מעין זו – ודאי ביחס לנושאים פוליטיים המצויים בלב המחלוקת הציבורית - אינה יכולה להתקיים, הלכה למעשה, בעולם אמיתי. שומה על הקורא לדעת להפריד בין עובדות לדעות, ועל עורך העיתון והכותבים בו לעזור במלאכה זו לקורא".

ג'ובראן חייב את העותר בהוצאות המשיבים בסך כולל של 16 אלף שקלים ועוד 4,000 שקלים לקופת המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ