מרצ הציגה תכנית מדינית: מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67 תוך חילופי שטחים

לפי התכנית, ירושלים תהיה בירת שתי המדינות כמרחב מאוחד תחת ריבונות מפוצלת. פתרון בעיית הפליטים יתבסס על יוזמת השלום הערבית, וישראל תפעל עם הפלסטינים להסרת המצור על עזה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

מרצ הציגה אתמול (שלישי) את התכנית המדינית שלה, ובראשה קריאה להקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967, תוך חילופי שטחים מוסכמים. לפי התכנית, ירושלים תהיה בירתן של שתי המדינות, כמרחב אורבני מאוחד, אך תחת ריבונות מפוצלת. בעיית הפליטים תיפתר בהתבסס על יוזמת השלום הערבית, ובכל מקרה, זכות השיבה תהיה למדינה הפלסטינית. ההסכם יכלול הסדרי ביטחון קפדניים, תוך כיבוד הזכות הפלסטינית לריבונות בכל שטחי המדינה שתוקם, כולל רצועת עזה. ישראל תסייע לחדש את לכידות הגדה המערבית והרצועה ותפעל בתיאום עם הפלסטינים להסרת המצור על עזה.

>>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

יו"ר מרצ גלאון, מזכ"ל המפלגה דרור מורג, והיועץ המדיני ברוךצילום: מוטי מילרוד

מרצ קוראת למועצת הביטחון של האו"ם להכיר בפלסטין כמדינה עצמאית וחברה מלאה בעצרת הכללית עוד לפני ניהול מו"מ להסדר קבע. כמו כן, ישראל תכריז חד צדדית על הפסקה מיידית וללא תנאי של הבנייה בהתנחלויות בשטחי הגדה המערבית וירושלים המזרחית. לצד זה, תגבש הממשלה מיד תכנית לפינוי-פיצוי עבור המתנחלים. בהתייחס לרצועת עזה, מציעה מרצ כי הממשלה תסיר את הסגר מעל הרצועה, תקל על מגבלות התנועה ושיווק הסחורות ותאפשר תכנית שיקום בינלאומית רחבת היקף של התשתיות, רבעי המגורים, ואזורי התעשייה והחקלאות.

"אם תוך שנתיים לא יהיה הסדר מדיני, העולם יכפה על ישראל הסדר", אמרה יו"ר מרצ זהבה גלאון במסיבת עיתונאים במטה המפלגה בתל אביב. "אסור לנו להגיע למשא ומתן מעמדת נחיתות תחת סנקציות בינלאומיות, זה יחליש את העמידה הישראלית והיכולת שלנו להתעקש על סידורי ביטחון". גלאון התייחסה לדו"ח של שלום עכשיו המציג זינוק של 40% בבנייה בהתנחלויות ב-2014. "הממשלה לא רק  שורפת את הכסף שלנו על הרפתקאות הזויות בשטחים, אלא מניחה אלפי מטעני חבלה ברעיון שתי המדינות וחלוקת הארץ", הוסיפה.

היא גם מתחה ביקורת על המחנה הציוני, ואמרה כי אינו מציג אלטרנטיבה אמיתית לשלטון הקיים. "המחנה הציוני מתיימר לקרוא לעצמו חלופה לנתניהו, אך בפועל מציג את אותן הסיסמאות של נתניהו: ציפי לבני אומרת שירושלים לא תחולק עוד, וישראל מדינה יהודית לנצח. ידלין מספר שאין פרטנר פלסטיני. זה לא נשמע לי כמו תכנית מדינית, אלא כמו מתכון לישיבה של לבני והרצוג עם נתניהו, ולעוד ארבע שנים של שיתוק ושתיקה בזמן שהימין בונה את המדינה הדו לאומית בהתנחלויות", תקפה גלאון.

את התכנית המדינית של מרצ הציג אילן ברוך, לשעבר שגריר ישראל בדרום אפריקה. "די עם מדיניות ניהול הסכסוך, עלינו לפתור את הסכסוך. הגבול ייקבע לפי קווי 67 וחילופי שטחים בהסכמה", אמר, "תושבי הנגב המערבי הם בני ערובה של קיפאון התהליך המדיני".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ