השד העדתי, המאבק על קולות הימין ומורשת המרן: ראשי המפלגות התעמתו בלי הרצוג ונתניהו

לפיד כינה את דרעי עבריין ש"צריך לשקם", בנט פקפק בימניותו של ליברמן, ישי ודרעי התעמתו ראש בראש, ואילו יו"ר ישראל ביתנו כינה את את ראש הרשימה המשותפת "גיס חמישי ונציג ארגוני הטרור"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

עימות בין שמונה ראשי מפלגות שודר הערב (חמישי) בערוץ 2. השתתפו בו יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, משה כחלון יו"ר כולנו, אביגדור ליברמן יו"ר ישראל ביתנו, אריה דרעי יו"ר ש"ס, אלי ישי, יו"ר יחד, זהבה גלאון יו"ר מרצ ואיימן עודה, העומד בראש הרשימה המשותפת.

בלטו בהיעדרם ראש הממשלה בנימין נתניהו העומד בראש מפלגת הליכוד שסירב לקחת חלק בעימות, ויצחק (בוז'י) הרצוג, שעומד יחד עם ציפי לבני בראש המחנה הציוני, שקרא לנתניהו להתעמת איתו כמה וכמה פעמים, אולם סירב להשתתף בעימות בלעדיו. גם יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן סירב להשתתף.

בנט וגלאון בעימותצילום: חדשות 2

22:32: העימות מסתיים בהצהרת סיכום בת דקה אחת של כל מנהיגי המפלגות, בה הם פונים לקהל הצופים. 

22:03: כל המשתתפים מפנים שאלה אחת לראש מפלגה לבחירתם. כחלון בוחר לשאול את בנט: "האם תמליץ שוב על לפיד להיות שר אוצר?" בנט השיב כי המליץ על לפיד בעבר משום שנזקק לכוח פוליטי נוסף משום שהיו לו 12 מנדטים לעומת 19 של יש עתיד. הוא לא השיב באופן ברור לגבי המלצתו בממשלה הבאה. 

בנט בחר להשיב שאלה בחזרה לכחלון: "אמרת שאתה ליכודניק אמיתי שיודע להחזיר שטחים, מייקל אורן אמר שהוא בעד שתי מדינות לשני עמים. מה קרה בשנים האחרונות שגרם לך לשנות את התפיסה מאי החזרה של שטחים לשתי מדינות?" כחלון השיב כי בנט אינו מדייק ואף "משרבב שקרים". 

דרעי שואל את בנט על אלי אוחנה: "עד מתי הגזענות הזאת, למה ינון מגל עובר ואלי אוחנה לא?". בנט משיב: "דאגתי למליון החלשים ביותר במשק, התאכזבתי ממך, לא ככה מביאים קולות, עם הדגל הזה. אתה מחזיר בדיוק למקום הזה, אל תלך לשם, כולנו יהודים". 

גלאון שואלת את בנט: "איך אתם מרשים לעצמכם לחשוב שהומואים ולסביות הם חולי נפש ושנישואים הם רק להם, שערבים בישראל הם סוג ב', לעשות הסתה נגד השמאל, להגיד לחילונים שהם האחים שלהם אבל צריך לכפות את הערכים של של הרבנים עליהם?". בנט השיב: "חוץ מזה שכל מה שאמרת לא נכון, הכל בסדר. יכול להיות ששכחת מה זו תורת ישראל. אני רוצה שכל ילד במדינת ישראל ידע מי זה אברהם אבינו". 

איימן עודה שואל את נפתלי בנט: "אני בן הגליל, בן הכרמל. למה האמירה היא כולנו יהודים, ולא כולנו אנשים? למה לא לחפש את הטוב הכללי בכולם?". ישי מפנה שאלה לגלאון: "את באמת מאמינה שיש עם מי לנהל משא ומתן? שגירוש גם מיהודה ושומרון יפתור משהו?". לפיד הפנה את השאלה לבנימין נתניהו שאינו משתתף בעימות ותהה מה יש לו וליצחק הרצוג לעשות, שהוא "יותר חשוב מלהיות פה". עוד שאל, מדוע מנע נתניהו להעביר את התקציב "הכי חברתי שיש" לדבריו. 

עודה וליברמן בעימותצילום: חדשות 2

21:46: בנט מאמין כי אפשר להחזיר את "ברית האחים" עם לפיד: "החברים ביש עתיד החליטו להתמקד בנושאי המחלוקת. אני עדיין מאמין ביכולת של כולנו לסמן במה אנחנו כן מסכימים, כי ב-70% האלה אנחנו מסכימים". לפיד משיב: "ההתנחלויות המבודדות סוחטות את הכספים מאזרחי ישראל וצריך את הכסף הזה כדי להוריד את יוקר המחיה". 

21:44: כחלון וגלאון שניהם מעידים כי יש סיכוי שישבו יחד בממשלה, משום שהם רואים עין בעין בנושאים החברתיים-כלכליים. ליברמן הצהיר שלא יישב בממשלה יחד עם ראשת מרצ. גלאון מצדה לא התחייבה במפורש שלא תשב עם יו"ר ישראל ביתנו ואמרה: "לא ננטרל ממשלת מרכז-שמאל, אך ליברמן לא ראוי לשבת בממשלה כזאת". 

21:40:  יו"ר יחד ישי התייחס לשריון של ברוך מרזל ברשימתו: "על מנת לגלות אחריות למחנה הלאומי אמרתי כן ל"עוצמה יהודית". אני רוצה למנוע את אוסלו ג'. איך ייתכן שחנין זועבי שבוגדת במדינה יכולה להיות חברת כנסת ומרזל לא?". 

בנט תקף את ליברמן ואמר שהוא תומך במדינה פלסטינית ואפשר שחרור מחבלים. בתשובה לשאלת המנחה יונית לוי, אם ליברמן הוא איש ימין השיב בנט: "אני כבר לא יודע, יום כן יום לא". 

21:22: דרעי הפנה שאלה ללפיד: "בבחירות הקודמות הוא אמר שהוא לא פוסל אף אחד. והנה קרה דבר, עשה ברית עם חברי הטוב, והם ליבו שנאה. הכל על הראש שלנו החרדים, איפה הכסף. לצערי הרב הוא ממשיך עם הדרך הזאת היום, תוך כדי שקרים. הוא גרם לנו שאנחנו נלמד לימודי ליבה בבתי הספר שלנו? זה קרה כבר לפני 12 שנה. הוא צריך להסביר לציבור שלנו מאיפה השנאה הזאת".

לפיד השיב: "אין פה שום שנאה חס וחלילה. הילדים החרדים צריכים להתגייס כמו כולנו והמבוגרים צריכים לעבוד כמו כולנו, ולא ייתכן שחצי מהעם יממן חצי אחר. יש פה מהפך ביחסים בין חרדים לחילונים שיביא בסוף, אריה, לאהבה גדולה". 

דרעי קרא ללפיד להשוות בין השירות הצבאי של חברי ש"ס לזה של חברי יש עתיד ואמר כי מפלגתו מייצגת גם יוצאי צבא. הוא האשים את לפיד בגזענות, לאחר שלפיד אמר כי הוא מאמין שמי שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יכול לשבת בממשלה ואף הוסיף ואמר לדרכעי: "אתה עבריין מורשע ואני חושב שצריך לשקם אותך". 

21:13: עימות בין איימן עודה לאביגדור ליברמן. בנוגע לאיחוד המפלגות הערביות, אמר יו"ר ישראל ביתנו: "אני שמח, אני מראה בזה שאין שום הבדל בין איסלאמיסטים, קומוניסטים ונאצריסטים וכמה השנאה לישראל גדולה". ראש הרשימה המשותפת הגיב: "אני מרגיש שמישהו נפל עלינו משנות ה-30 של המאה הקודמת. צריך ליצור אווירה אחרת, שיח אחר. אנשים לא רוצים התלהמות, פתאום קופץ אדם ומטיף לנו". כשעודה הוסיף ואמר "אנחנו 20% מאזרחי המדינה", סינן ליברמן בהערת ביניים: "בינתיים". 

דרעי וישי בעימותצילום: חדשות 2

במענה לשאלה אם חיילי צה"ל הם רוצחים וטרוריסטים התחמק עודה ממתן תשובה חד משמעית: "אנחנו לא רוצים שעם אחד יכבוש את ישראל, רוצים מדינה לצד מדינה". ליברמן שאל: "איך אתה יכול להתכחש לדבריה של חנין זועבי? אתם פועלים על מנת להרוס את מדינת ישראל מבפנים. אתה גיס חמישי, אתה נציג של ארגוני טרור בכנסת ישראל". עודה השיב: "אני מאמין בדמוקרטיה, אני ממלא את כל החובות שלי, אני שומר חוק". כשנשאל אם ימליץ על הרצוג לראשות הממשלה אמר: "אנחנו נושיט יד לכל קבוצה שתפעל יחד איתנו, יחד עם זאת אנחנו לא בכיס של אף אחד".  

21:06: עימות בין נפתלי בנט לזהבה גלאון. יו"ר הבית היהודי: "אין לנו בעיה עם גלאון, היא מדברת בגלוי. יש לנו בעיה עם מנהיגים אחרים שאומרים שהם בעד הסכם שלום אבל לא משמיעים את קולם על חלוקת ירושלים וחלוקת הארץ. אני לא אמסור ולו סנטימטר". גלאון השיבה: "נפתלי אומר ביושר לציבור את מה שהוא מאמין בו, הוא חושב שבעוד כמה שנים קרוב לחמישה מיליון פלסטינים ייעלמו. אתה מספר לציבור שלך שקרים, המדיניות הזאת הובילה את ישראל למצב קשה מאוד במדיניות הבינלאומית. מה שאתה מציע זה להמשיך לחיות החרב, אפרטהייד, מדינה דו לאומית. מי שחושב שאפשר להמשיך ולשלוט על עם אחר בלי לחלק את הארץ משקר את הציבור ולא מתכוון להגיע לשם".

בנט: "זהבה אומרת דברים יפים, רק שהכל לא נכון. הסחר שלנו עם אירופה עלה ב-10%. מדינה פלסטינית תרסק את כלכלת ישראל. מספיק רקטה אחת והשבתנו את נתב"ג בקיץ האחרון, בגלל השטויות של השמאל בעשור האחרון. לפני עשר שנים התפוצצו פה אוטובוסים בגלל שהשמאל מסר שטחים לערבים". 

21:01: עימות בין אלי ישי לאריה דרעי. בתשובה לשאלה האם ייתכן שהרב עובדיה יוסף היה מתבייש בשני המנהיגים, השיב יו"ר ש"ס: "מרן מתבייש בזה שמנסים להרוס את מפעל החיים שלו". יו"ר יחד פנה ישירות לדרעי: "אריה, זה לא מה שלימד אותנו מרן". דרעי השיב: "אתה היית מעיז לעשות את זה אם מרן היה חי? הרי את יודע מה הוא עשה למי שעזב את הדרך, לאמנון יצחק וחיים אמסלם". ישי: "אני לא אגרר להשמצות ולעלבונות. אין כמוני שישב ליד מרן כל כך הרבה שנים". 

20:55: עימות ראש בראש בין יאיר לפיד למשה כחלון. בנוגע למשבר הדיור אמר יו"ר יש עתיד: "נשמע כאילו מבקר המדינה ישב וקרא את מצע יש עתיד. אילולא היו עוצרים אותנו, היתה ירידה במחירי הדיור". כחלון תקף את לפיד: "אתם מפרסמים 100,000 יחידות, אבל רק פרסמתם. אתה יודע כמה מפתחות נמסרו? רק 7,300. אין דירות במדינה, יש כשל חמור, אתם גרמתם פה נזק, תודו בזה". לפיד השיב: "מציע שניסע יחד לקרית גת ונראה את המנופים והמשאיות".  

כחלון: "אם הייתי שר אוצר היתה תחרות בבנקים והיו פה דירות, דברים שידידי יאיר לא עשה. אם לא הייתי מצליח לעשות את הדברים האלה הייתי קם ומתפטר, לא מחכה שיפטרו אותי". לפיד: "אנחנו לא צריכים לתקוף אחד את השני, אלא את הבעיות שצריך לטפל בהן". 

20:46: העימות החל בהצהרות פתיחה בנות דקה של כל המשתתפים. אביגדור ליברמן קורא להטיל עונש מוות על מחבלים: "עלינו לדבר פחות ולפעול יותר". נפתלי בנט התייחס למבצע צוק איתן, ואמר כי כינו אותו "מתפרע" משום שהסתובב באזור הרצועה ונפגש עם קצינים וחיילים. לדבריו, "אם זה נקרא להתפרע, אני מבטיח להמשיך להתפרע".

אריה דרעי הדגיש את הפנייה לשכבות החלשות ואת הביקורת על חוסר ייצוג הולם למזרחים. איימן עודה קרא לשינוי כיוון ולהקמת מחנה דמוקרטי גדול, הכולל את האוכלוסיה הערבית. זהבה גלאון: "מנהיגי המפלגות מסביב לשולחן היו פחדנים, לא העזו להגיד שתהיה כאן מדינת אפרטהייד, לא העזו להתעמת עם הטייקונים ולא העזו להתעמת עם המתנחלים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ