"הרצוג ולבני מנסים לגנוב דעת וקולות": גלאון עונה לגולשי "הארץ"

איזו שרה תרצה להיות, למי כדאי לערבים להצביע ומה היא חושבת על החיקוי שלה רוקדת ב"ארץ נהדרת". ראשת מרצ עונה לשאלות הגולשים

"הארץ" מארח // שאלות ותשובות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" מארח // שאלות ותשובות

ראשת מרצ זהבה גלאון התארחה היום (רביעי) במערכת "הארץ" במפגש השביעי בסדרה שבה אתם מוזמנים להפנות לפוליטיקאים שאלות על כל מה שרציתם לדעת לפני ההצבעה בקלפי.

>>> כמה קרובה מרצ לאחוז החסימה? כל הסקרים >>> מי המועמדים של גלאון לכנסת? >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

גלאון נבחרה לראשונה לכנסת ב-1999 מטעם מרצ ובכנסת האחרונה שימשה חברה בוועדות החוץ והביטחון והכספים. בעברה שימשה יו"ר הוועדה למאבק בסחר בנשים והיתה מנכ"לית ארגון "בצלם". היא דוקטורנטית ללימודי מגדר. גלאון היא ילידת 1956, מתגוררת בפתח תקווה, נשואה ואם לשניים.

גלאון עונה לשאלות הגולשים במערכת "הארץ"צילום: תומר אפלבאום

יוכי אפלבאום ו"לפי הסקרים" שואלים: מה יקרה אם מרצ לא תעבור את החסימה? המפלגה תמשיך להתקיים? ובמידה ולא תעברו, תפרשי מהמפלגה/מהחיים הפוליטיים?

אני חושבת שמרצ מגדילה את כוחה. אתמול קיבלנו בסקרים שישה מנדטים, ואופציה שלא נעבור את אחוז החסימה לא קיימת. אסור למחוק את מרצ. אם מרצ נמחקת אז המשמעות המיידית היא שהרצוג לא יהיה ראש ממשלה - כי 140 אלף קולות עוברים לימין, כל האיזון משתנה ולא יהיה שמאל בכנסת. אני מאמינה בכוחה של מרצ. אני מבינה את הרצון של בוחרי מרצ להעיף את ביבי ואני חושבת שבוחרי מרצ חוזרים למרצ. אנו חשים בזה בכל מקום: בחוגי בית, במפגשים איתי. אני חושבת שזה משקף שמצביעי השמאל לא רוצים לוותר על מרצ - ראשי המחנה הציוני לא הצהירו שלא יישבו עם ביבי. בכל הסקרים האחרונים מרצ מקבלת שישה מנדטים.

אבי לב שואל: כשאת רואה את הסקרים ויודעת שיש סיכוי שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה, את מתחרטת שלא רצתם יחד עם העבודה?

בשום שלב אני לא חושבת שמרצ היא על סף אחוז החסימה. אני חושבת שהריצה העצמאית היא הריצה הנכונה. מרצ היא מפלגת שמאל שלא עוטה על עצמה מסכת מרכז כמו המחנה הציוני - והבחירות הללו מחדדות את ההבדל בינינו. גם בבחירות הקודמות, בנקודת הזמן הזו, אמרו לי שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה, והיא הכפילה את כוחה.

רוטמר שואלת: האפשרות שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה היא אולי הסכנה האקוטית ביותר עבור גוש השמאל-מרכז בבחירות האלה. מדוע שלא תסתכלו לבוחרים הפוטנציאליים שלכם בעיניים, תודו בפניהם שיש סיכוי ממשי שלא תעברו את אחוז החסימה ותפצירו בהם לא להיות שאננים?

אני קוראת לבוחרי מרצ להצביע עם הלב, ואם כולם יצביעו עם הלב מרצ תהיה גדולה וחזקה ויהיה כאן גוש מרכז-שמאל. אני בהחלט מפנה קריאה לבוחרים שלא להיות שאננים ולהצביע מרצ, כי אני לא יכולה לראות בעיני רוחי מדינה בלי מרצ.

דן שואל: למה את לא אומרת באופן פומבי שלהרצוג אין סיכוי להקים את הממשלה הבאה?

אני בן אדם אופטימי ואני חושבת שיש אפשרות רצינית ומשמעותית להחליף את השלטון. אני מאוד מקווה שזה יקרה ולכן אני רואה אותנו שותפים לגוש מרכז-שמאל. אבל הבעיה היא שהרצוג לא מתחייב שלא יישב עם נתניהו. יכולה להיווצר קונסטלציה שלבני והרצוג יעשו מה שהם יודעים הכי טוב - ויחברו לנתניהו. ולכן, בוחרי מרצ יודעים שהם מצביעים בקול כפול: פעם אחת למרצ, שלא תשב עם ביבי, ופעם שנייה למרצ שתמליץ על הרצוג לראשות הממשלה. מי שמצביע מרצ יודע שהקול שלו יישמר נגד ממשלה בראשות ביבי.

דרור עמיבר שואל: אני מאוד רוצה להצביע מרצ, אבל חשוב לי מאוד להחליף את נתניהו. את יכולה להסביר לי בבקשה למה מרצ זה קול להחלפת השלטון? המחנה הציוני אומרים שהם צריכים להיות המפלגה הגדולה ביותר כדי להחליף את ביבי.

החוק קובע שהנשיא מטיל את הרכבת הממשלה על המועמד שיש לו סיכוי לקבל כמה שיותר ממליצים. הנשיא ריבלין הבהיר בוועידת "הארץ" האחרונה שלא יטיל את הרכבת הממשלה על ראש הרשימה הגדולה - כפי שמנסים לטעון גם נתניהו וגם הרצוג. ולכן, הטענה של ראשי המחנה הציוני שצריך להצביע עבורם כדי שיהיו הרשימה הגדולה וירכיבו את הממשלה - היא טענה שקרית. זה ניסיון לגניבת דעת ובעיקר לגניבת קולות. מרצ חוזרת ומבהירה שמי שמצביע עבורה מצביע בעצם גם להרצוג, עליו נמליץ. מה שקובע זה לא גודל הרשימה, אלא גודל הגוש.

"ראומה היתה פה" שואלת: אם הרצוג יקים ממשלה ומרצ תצטרף אליה, איזה תיק תבקשי?

אם הרצוג יקים ממשלה - בוודאי שנצטרף כי אין לו ממשלה בלעדינו. זו שאלה מעניינת כי אני משתעשעת בכמה עניינים. אילן גילאון יכול להיות שר רווחה מדהים וגם אני יכולה להיות שרת חינוך מצוינת וגם שרת פנים טובה. כשאני קוראת בעיתון "הארץ" פרסום לפיו שי פירון העביר ב-2014 לחינוך לערכי היהדות 55 מיליון שקלים ולחינוך לדמוקרטיה חמישה מיליון שקלים - אז אני חושבת שאני צריכה להיות שרת חינוך וסדר העדיפויות שלי יהיה ברור.

באפליקציית "ממשלת החלומות" של "הארץ" מרבית הגולשים חשבו שאת המועמדת המתאימה ביותר לתפקיד שרת החינוך.

יש! אני חושבת שגולשי "הארץ" צודקים. הם בטח גם לקחו בחשבון נדבך חשוב שנותן לי פור בתחום החינוך - הכשרתי בחינוך מיוחד.

ארנון דור שואל: איזו תוצאה בבחירות תיחשב כישלון מבחינתך?

אני לא חושבת במושגים של כישלון. אני אדם אופטימי ואני אומרת שוב שמרצ הולכת לשחק אותה. למרות שהמלחמה היא בתוך הגושים במקום בין הגושים, אני בטוחה שכוחנו התחזק. אין ספק שהבחירות האלה מחדדות את הכישלון של ראש המחנה הציוני באתגר הכי גדול שעמד לפניו - לקחת קולות מהימין המתון והמרכז. בקריאה שלו שלא להצביע למפלגות הקטנות המחנה הציוני עושה קניבליזם בתוך הגוש. מרצ ממש לא הולכת לשים את ראשה בגיליוטינה - מה שקובע זה גודל הגוש ולא גודל המפלגה.

פלג שילה שואל: למה אתם מתנגדים כל כך לממשלת אחדות? זה אמנם לא מצב אידיאלי, אבל לפי המצב כרגע הסיכוי לממשלת שמאל קטן. האם אין עדיפות לממשלה מתונה שתשלב בתוכה גם שמאל על ממשלה של ימין קיצוני?

ממשלת אחדות שנמצאים בה גורמי ימין – דנון, לוין, רגב וכנראה גם בנט ואורית סטרוק - יחד עם המחנה הציוני - לעולם לא תוכל להיות ממשלה מתונה. זו תהיה ממשלה שכל התכלית שלה היא דשדוש פוליטי, דריכה במקום וחוסר יכולת להתקדם. בבחירות הקודמות לבני ולפיד הודיעו שהם חוברים לנתניהו בשל הרצון - לכאורה - לשנות מבפנים, וראינו שהרצון הזה הפך אותם למשת"פים הכי גדולים של ממשלת הימין. בחסותם העבירו כספים להתנחלויות, להחרבת היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב, לשיתוק מדיני ולכלכלה קניבליסטית ולא סולידרית. אני מאמינה שאפשר להקים כאן ממשלת מרכז-שמאל, ואם הציבור יחשוב אחרת וייתן כוח לימין - אז אני מציעה לכבד את רצון הציבור ולאפשר הקמת ממשלת ימין צרה. צריך לזכור שבממשלת אחדות מי שינווט יהיה נתניהו והגורמים הלכאורה מתונים יהיו עלה התאנה שלו.

אופליה שואלת: למה את מתעלמת מהרשימה המשותפת ואומרת שמרצ היא המפלגה היחידה שלא תשב עם נתניהו? את מתלוננת על אפליה והדרה של ערביי ישראל, אבל מתעלמת מהם בעצמך.

לצערי, הרצוג הודיע שהממשלה שהוא מתכוון להקים היא ממרצ ועד ליברמן. ראשי הרשימה המשותפת - שהיא חשובה מאוד בעיני וצריכה להיות חלק מממשלת מרכז-שמאל - הודיעו שהם לא מתכוונים להיות חלק מהמשחק השלטוני, כלומר לא להיות שותפים בממשלה. לכן, אנו כרגע היחידים שהודיעו שימליצו על הרצוג ושלא יישבו עם ביבי.

רבקה ד. מאייר שואלת: איך מרצ מתכוונת להגביר שותפות יהודית-ערבית בשורותיה?

מרצ היא מפלגה ישראלית שרואה חשיבות דרמטית בשיתוף פעולה יהודי-ערבי. יש לנו חבר כנסת ערבי מכפר קאסם, עיסאווי פריג', במקום השלישי. הפעילות שלנו בקרב אזרחי ישראל הערבים פונה במסר "שונה ושווה", וקוראת לבוחרים ולבוחרות הערבים שאינם מתכוונים להצביע לרשימה המשותפת - להצביע למרצ, כי מרצ היא הכתובת שלהם.

אריאל וגילי שואלים: איך מפלגה שמתגאה בפעילות למען הפריפריה והשכבות החלשות לא מצליחה להעמיד מועמדים מזרחיים בצמרת הרשימה?

ברשימת מרצ לכנסת - בעשירייה הראשונה - יש ביטוי מגוון לקבוצות שונות באוכלוסייה, ויש שלושה מועמדים מזרחים - מוסי רז, אורי זכי ואבי דבוש. מכיוון שאני מאמינה שנחזק את כוחנו, המועמדים הללו יהיו ריאליים. הגיע הזמן לשרש דעות קדומות בנוגע לפעילות מרצ – לה יש את הפעילות החברתית הכי ענפה. אין ספק.

טלילה פלג שואלת: למה אתם כל כך תל אביבים ואליטיסטים?

כנ"ל. אני חוזרת ומדגישה - הגיע הזמן לשרש תדמית שאולי אפיינה את מרצ, אבל היא כבר לא. אני חושבת שזו לא שאלה מדויקת. היה צריך לשאול אם אנחנו לא פתח תקוואים. יש לנו שתי מועמדות משם בעשירייה הראשונה, אני ומיכל רוזין.

אלון שואל: אם היית יכולה להעביר למרצ חבר כנסת אחד ממפלגה אחרת, מי זה היה?

אני חושבת שיש חברי כנסת מצוינים בכמה רשימות, ויכול להיות שבנסיבות אחרות הם היו מוצאים עצמם במרצ. אולי בבחירות הבאות נחשוב על זה.

"מאז מימד אין לנו כתובת" שואל/ת: מדוע אין פניה לאנשי שמאל דתיים - מאגר חשוב וראוי של מצביעים?

מאז מימד יש לכם כתובת, וזו מרצ. קבוצה מאוד גדולה של אנשים אורתודוקסיים - שבזמנו הצביעו מימד – מצאה את עצמה בשורות מרצ. כמו פרופ' טובה הרטמן ופרופ' שיפמן. מרצ היא מפלגת שמאל שנותנת מקום לתפיסה של "איש באמונתו יחיה". מרצ היא מפלגה שמבקשת להפריד את הדת מהמדינה. מכבדת אנשים דתיים על אמונתם - לגווניה השונים של הדת, לא נגד הדת אלא נגד אלה שעושים בדת שימוש של קרדום לחפור בו. ולכן, בוחרי מימד - מרצ היא הבית שלכם. 

הומונית שואלת: למה את מתנגדת לחוק הפונדקאות? איזו חלופה את מציעה להומואים שרוצים להקים משפחה?

מרצ תומכת בזכותם של כל בני האדם למימוש שאיפתם להורות. אנו חושבים שמהרגע שהמדינה חוקקה את חוק הפונדקאות ואפשרה פונדקאות לזוגות סטרייטים - יש להסדיר פונדקאות גם לבני זוג מאותו מין. עם זאת, החוק שהגיע לשולחן הכנסת על ידי יש עתיד היה רע ופוגעני, ולא עשה את האיזון הנכון בין זכותם של זוגות גאים להורות לבין הצורך בהגנה על זכויותיהן של הנשים הפונדקאיות.

העובדה שהמדינה הפריטה את סמכותה מלעשות בקרה ופיקוח על שלומן והגנתן של נשים פונדקאיות לטובת חברות מסחריות, היא פתח לניצול וסחר באיברי גוף של נשים שבמרבית המקרים עושות זאת בשל מצוקה כלכלית ומיעוט אמצעים. מרצ תומכת בהסדר פונדקאות שיאזן בין הרצון להורות לבין זכותן של נשים על גופן, ושמירה על אוכלוסיות מוחלשות. בנוסף, אין ספק שצריך לקדם גם את אפשרות האימוץ שתהיה פתוחה גם לזוגות מאותו מין.

"חום יולי-אוגוסט" שואל/ת: למה דחקתם החוצה את ניצן הורוביץ? את לא פוחדת שתאבדו קולות של הומואים ולסביות?

ניצן הורוביץ החליט החלטה אישית שציערה אותי מאוד - כמו גם את כל חברי מרצ - לפרוש מהחיים הפוליטיים. אני גאה ושמחה שניצן פרסם פוסט לפני כמה ימים שקרא לכל חברי הקהילה הגאה לראות במרצ את הבית הפוליטי שלהם. העובדה שהוא לא מתמודד הפעם, לדבריו, לא אמורה למנוע מהם להצביע למרצ. כמו שכתב ניצן בפוסט שלו: "מרצ היא חלק מהקהילה הגאה והקהילה הגאה היא חלק ממרצ - זה ככה כבר 30 שנה כשהעניין הזה עוד היה טאבו מוחלט במדינה". בנוסף, יש להזכיר שמרצ היא המפלגה היחידה שהיו בה שני חברי כנסת גאים - עוזי אבן וניצן הורוביץ. אנו משיקים בימים אלה קמפיין גאה בהשתתפות מובילי דעת קהל בקהילה, שרואים במרצ את הכתובת שלהם להגנה על זכויותיהם. קודם כלכי הם בני אדם.

עם איזה בעלי הון נפגשת בקדנציה האחרונה ועם איזה בעלי הון יש לך קשרים קרובים?

אני לא נפגשת עם בעלי הון, כאלה שיש להם אינטרסים וכאלה שאין להם אינטרסים. 

גילה שואלת: איך את מתמודדת עם העובדה שאת ראשת מפלגה יחידה בין גברים?

אני חושבת שהעובדה שאני ראשת המפלגה היחידה בישראל בשנת 2015 היא עובדה מחפירה, תעודת עניות לחברה הישראלית ולמדינת ישראל. נראה לי שהבוחרים והבוחרות צריכים לתת את הקול שלהם למפלגה שבראשה עומדת אשה, שמחויבת למאבק של נשים, אבל לא רק מתוך אינטרס של נשים, אלא מתוך אינטרס של מאבק לשוויון ונגד אפליה. לא רק שאצלנו נמצאת ראש המפלגה היחידה שהיא אשה, אלא שעד המקום השביעי יש ארבע נשים ריאליות ללא שריון. והבוחר ישפוט.

מעשית שואלת: מה לדעתך ההישג הבולט ביותר של מרצ בכנסת האחרונה?

ההישג הבולט ביותר של מרצ בכנסת האחרונה זו החקיקה החברתית, שזיכתה אותה במקום הראשון. חקיקה לטובת נשים וזכויות בעלי חיים. מרצ עמדה בחזית המאבק הפרלמנטרי נגד גזענות ונגד חוקים אנטי דמוקרטיים. הפעילות של ח"כ רוזין לטובת מבקשי המקלט, של ח"כ זנדברג להתחדשות עירונית ותחבורה ציבורית, וגם זכויות בעלי חיים והעלאת הנושא לסדר היום. ח"כ גילאון לטובת אנשים עם מוגבלויות והדיור הציבורי, והמאבק של עיסאווי פריג' נגד הגזענות במערכת החינוך. יש לציין גם את המאבק הכולל בוועדת הכספים נגד ריכוזיות במשק, קשרי הון-שלטון, החלת שקיפות על החטיבה להתיישבות והחמרת חוקי צינון. 

נחה בקבר שואלת: האם את חושבת שנכון להגביל את משך הכהונה של ראשי ממשלה בישראל? האם נכון להגביל גם משך כהונה של ראשי מפלגות?

לא דומים ראשי מפלגות לראשי מדינה. אני חושבת שצריך להגביל ראשות ממשלה לשתי קדנציות, בהנחה שקדנציה היא ארבע שנים. מחצית מראשי המפלגות בימים אלה לא נבחרים בבחירות פנימיות אלא ממנים את עצמם כמו בשלטון מונרכי. אז זה קצת בעייתי להגביל בשלטון מונרכי. יכול להיות שמפלגות צריכות להתייחס לזה בתקנונים הפנימיים שלהן, במקביל להגבלת משך כהונה בראשות הממשלה.

עמי שואל: עישנת פעם סמים? מה היית עושה אם היית מגלה שהילדים שלך עושים סמים?

לא עישנתי סמים ולא עישנתי סיגריות. פעם אחת ניסיתי סיגריה בגיל 15 ובזה זה הסתכם. וכולכם ראיתם מה קרה לי אחרי ששתית שוט של וויסקי (בסרטון של מרצ), כמה עליזה הייתי ורקדתי, אז נראה לי שאסתפק בזה. הילדים שלי הם בוגרים ותבוניים ואני סומכת על שיקול דעתם. יש להם דוגמה אישית.

שיר שואלת: הצהרתם שאתם תומכים בלגליזציה, אך לא ברור לי אם אתם תומכים באי-הפללת משתמשים או בלגליזציה כפי שקרתה בקולורדו והועברה עכשיו באלסקה?

מצע מרצ קורא לאי-הפללה של משתמשים, אבל אנחנו פתוחים לתהליך בחינה של כל הנושא, תוך התייעצות עם מומחים ולמידה מניסיונן של מדינות אחרות בעולם. מתקדמים תוך כדי תנועה.

קודקוד שואל: האם סבלת פעם מהטרדה מינית?

אני לא מכירה אשה שלא עברה בתקופה זו או אחרת של חייה הטרדה מינית, כולל אני. אני עברתי גם הטרדה מינית בצבא וגם הטרדה מאיימת בתור חברת כנסת. זה סיפור שכבר חשפתי לפני כמה שנים. 

אבאל'ה שואל: מה את חושבת על החיקויים החוזרים של הריקוד שלך בגב האומה?

החיקויים הם יותר ב"ארץ נהדרת". אני חושבת שזה גדול, משעשע, מעורר עניין. אבל אני חושבת שאני רקדנית יותר טובה.

תמי שואלת: שמחתי לקרוא את המצע של מרצ בעניין בעלי חיים. אך כיצד ההבטחות היפות מתיישבות עם העובדה שמרצ מזוהה עם הלובי של הקיבוצים, מוקד של רפתות ולולים צפופים? אם מרצ תשב בממשלה, האם היא תדרוש את תיק החקלאות? והאם כחלק מהמו"מ הקואליציוני, היא תדרוש להעביר את האחריות על חוק צער בעלי החיים למשרד להגנת הסביבה?

המצע של מרצ הוא המצע הכי מתקדם ומפורט למען זכויות בעלי חיים, ומרצ נבחרה על פי מדדי "תנו לחיות לחיות" כסיעה המובילה בכנסת לזכויות בעלי חיים. מרצ תומכת בהעברת האחריות על זכויות חוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה.

"אזרחים סרבו ביומטרי" שואל: האם תפעלי להשמדת המאגר הביומטרי - כמובטח במצע מרצ - או תסתפקי בעמידה על כך ש"יפוקח כראוי" כפי שהצהרת לפני שבועיים?

מרצ התנגדה להקמת המאגר הביומטרי מהיום הראשון ותמשיך בפעילותה לביטול המאגר.

אסף שואל: מדוע את ומפלגתך מתנגדים להעלאת גיל הפרישה למרות שתוחלת החיים מתארכת? כך תגרמו לעוד קשישים עניים עם פנסיה לא מספקת.

מרצ מתנגדת להעלאת גיל הפרישה לנשים וחושבת שלא צריך לסגור את הגרעונות האקטואריים של הביטוח הלאומי על גבם של העובדים. אזרחי ישראל עובדים יותר מכמעט כל האזרחים במדינה אחרת, ואין שום סיבה שיעלו את גיל הפרישה. העלאת גיל הפרישה הכללי פוגעת בראש ובראשונה בנשים שנפלטות מוקדם יותר משוק העבודה, וממתינות לקצבת הביטוח הלאומי. כל שנה נוספת שיצטרכו להמתין לקצבה תדון אותן לחיים של מחסור.

יונה אדומה ומיכל שואלות: האם את מתחרטת בדיעבד על הגיבוי הפומבי שהענקת לנתניהו בתחילת צוק איתן? משפחות שלמות הופצצו בתוך הבתים שלהם - את ודאי ראית את הדו"ח של בצלם. איפה הקול המוסרי שלכם כשזה מגיע לעזה?

זו שאלה שמנותקת מהמציאות. מרצ התנגדה לצוק איתן מהיום הראשון וקראה לנתניהו לפתוח במהלך מדיני מול ממשלת האחדות הפלסטינית, מתוך הבנה ששימוש בכוח צבאי בלבד לא יכול להביא שקט לתושבי הדרום. בשום שלב לא תמכנו במבצע. עוד בחטיפת הנערים הזהרנו מפני גלישה להסלמה וקראנו לנתניהו לא לצאת למלחמה.

נעם שואל: שאלתי היא לגבי החזון שלכם למדינה פלסטינית: האם החזון כולל שאיפה לפגיעה מינימלית במתנחלים ובהתנחלויות? (למשל סיפוח שטחי סי ושמירה על גושי ההתיישבות) או שמא מבחינתכם ניתן ואולי רצוי לפנות את כל 400 אלף המתנחלים?

אנחנו חושבים שהסדר מדיני הוא עסקת חבילה כוללת על בסיס קווי 67', חילופי שטחים, חלוקת ריבונות בירושלים ופינוי התנחלויות. עם זאת, נוצרה מציאות בשטח שתחייב התחשבות בגושי ההתנחלויות, חילופי שטחים מוסכמים ופינוי של כמאה אלף מתנחלים במסגרת חוק פינוי-פיצוי. 

רונה שואלת: מה עמדתך בנוגע לחילופי שטחים באזורים מיושבים ומבוססים כגון מעלה אדומים, אריאל? מה דעתך על החזרת רמת הגולן?

ראי התשובה הקודמת. סוגיית רמת הגולן אינה על הפרק כעת.

צחי שואל: מה אם תהיו בשלטון וחמאס יירה טילים - מה עושים? והאם אתם נגד גרעין איראני?

אנחנו נגד ירי טילים של חמאס בכל סיטואציה, בין אם אנחנו בשלטון ובין אם לא. אנו חושבים שירי טילים על אוכלוסייה אזרחית זה פשע מלחמה. אנו חושבים שהדרך להתמודד עם המציאות הנוראה בעזה היא על ידי הורדת המוטיבציה לטרור, חיזוק הגורמים המתונים והסרת המצור באופן הדרגתי. שיקום רצועת עזה הוא אינטרס ישראלי.

גולש שואל: למה תמכתם באי-פסילתה של חנין זועבי, אבל מצד שני לא התנגדתם לפסילתו של ברוך מרזל? הרי שניהם אנטי דמוקרטים ויוצרים פרובוקציות כל שני וחמישי, במעשה זה אתם לא דו-פרצופיים?

התנגדנו לפסילתה של ח"כ חנין זועבי גם אם אמירותיה לא נראות לנו ולא מקובלות עלינו. הדברים שמיוחסים לחנין זועבי אינם עומדים עם הקריטריונים בחוק לפסילה - בניגוד למרזל, שהוא כהאניסט מוצהר, ופעם אחר פעם משתמש באלימות ובהסתה. זה בא לידי ביטוי רק אתמול, בכנס ברמת גן באלימות כלפי זועבי. 

גולש שואל: איך אתם צופים את היום שאחרי הבחירות?

אם חלילה ביבי ייבחר, או שתהיה ממשלת אחדות, אז ההתקפות על השמאל יתחדשו במלוא עוזן. אנו נראה חזרה של הניסיונות לפגוע בחברה האזרחית, חוק הלאום יחזור לקדמת הבמה, חוקים גזעניים ימשיכו לעלות, ימשיכו לבנות בהתנחלויות ובשביל זה צריך את מרצ כדי לעמוד בפרץ.

גולש שואל: מה חשבת על הנאום של נתניהו בקונגרס? נראה לי שאני כבר יודע מה התשובה.

במשך שש השנים שנתניהו בשלטון ראינו דפוס פעולה שחוזר על עצמו: של התקרבנות, דחיינות, הטלת אשמה על כל העולם, תשלום מס שפתיים לרעיון שתי המדינות כשבפועל ממשיכים לבנות בהתנחלויות והפניית אצבע משולשת לממשל האמריקאי תוך התעלמות מהנזק הבלתי הפיך ליחסי ישראל-ארה"ב. אין ספק שבעקבות הנאום אתמול שוב נוכחנו לדעת כמה ראש הממשלה הוא דובר רהוט ונואם טוב, ואנו מקווים שאחרי ה-17 במארס אולי הוא יוכל להתפרנס מכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ