הרצוג: "גם אחרי מחיאות הכפיים לנתניהו בקונגרס, ישראל נותרה מבודדת"

לדברי יו"ר המחנה הציוני, נאומו של נתניהו הוא "חבלה קשה ביותר ביחסי ישראל וארה"ב". בנט: "ההתנהלות של הרצוג, לבני ולפיד מבישה. הם היו צריכים להתייצב מאחורי נתניהו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, מתח הערב (שלישי) ביקורת על נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס האמריקאי ואמר כי על הנאום המרשים, הצעד של נתניהו לא תרם דבר לעצירת פרויקט הגרעין האיראני. לדברי הרצוג, שביקר במושב ניר משה שבנגב המערבי, "אין ספק שראש הממשלה נתניהו נואם יפה. אבל בואו נודה על האמת, הנאום ששמענו היום, מרשים ככל שיהיה, לא עצר את תוכנית הגרעין האיראנית. הוא גם הוא לא ישפיע על ההסכם המתגבש, לא בתוכן ולא בלוחות הזמנים".

נאום נתניהו בקונגרס - סיקור נרחב: יום השואה - יוסי ורטר | נאום טוב והרסני – חמי שלו | נמנום קיומי – אמיר אורן | השטן הגדול-קטן - צבי בראל | גזענות ודיכאון באנגלית נפלאה – רוית הכט | ניצחון פירוס – טל ניב

בהמשך התייחס יו"ר המחנה הציוני ליחסי ישראל-ארצות הברית בעקבות נאומו של נתניהו. "האמת הכואבת היא שאחרי מחיאות הכפיים, נתניהו נשאר לבד", אמר הרצוג. "ישראל נותרה מבודדת. והמשא ומתן עם איראן יימשך ללא כל מעורבות ישראלית. הנאום הזה הוא חבלה קשה ביותר ביחסי ישראל וארצות הברית. הוא לא ישנה את עמדת הממשל ורק ירחיב את הקרע עם ידידתנו הגדולה ובעלת בריתנו האסטרטגית".

הרצוג במושב ניר משה, הערבצילום: אילן אסייג

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, השוהה עם נתניהו בוושינגטון, תקף את מבקריו של נתניהו. לדבריו, "ההתנהלות של בוז'י, ציפי ויאיר לפיד, שלא רק שלא באו לפה אלא גם ירו חצים על הגב של ראש הממשלה ברגע כל כך חיוני, זה מביש. הם היו צריכים להתייצב מאחוריו כדי לסמן לפוליטיקאים בארצות הברית שמדובר בעניין חוצה מפלגות".

גם בליכוד תקפו את הרצוג. בהודעת המפלגה נכתב בין השאר: "בוז'י והשמאל שוב הוכיחו הערב כי ביטחון ישראל חשוב להם פחות מאשר שיקולים פוליטיים אישיים. בזמן שראש הממשלה נתניהו עושה מאמצים כבירים לעצור את התגרענות איראן ואת תמיכתה בטרור המאיים על אזרחי ישראל, בחר בוז'י לתקוף את ראש הממשלה ואת מדינתו שלו, והכל כדי לקושש עוד כמה קולות".

השר ישראל כ"ץ גיבה גם הוא את נתניהו. "ראינו הערב נאום רציני, מנומק ומשכנע ללא כל פוליטיזציה ישראלית", אמר כ"ץ. "ראש הממשלה הסביר לעולם באופן ברור מה הסכנה באיראן גרעינית. שם, במרכז העולם, ראינו תמיכה רחבה במדינת ישראל ובמסר של נתניהו".

נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי, הערבצילום: אי־אף־פי

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר בתגובה לנאום נתניהו כי "בניגוד לכל התחזיות הקודרות, ראש ממשלת ישראל התקבל בחום על ידי אולם מלא, בישיבה המשותפת של הקונגרס והסנאט, וזכה למחיאות כפיים סוערות. ראש הממשלה הבהיר את סכנת האיום האיראני, הן על ישראל והן על העולם כולו. אני מביע תקווה שתהיה זו נקודת מפנה בכל היחס כלפי הסכם עתידי עם איראן".

מנגד כינתה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, את נאומו של ראש הממשלה "נאום הפחדה שקרי, מתקרבן ובעיקר מהמם ברמות הייאוש וחוסר התקווה שהוא מציע לישראל ולעולם". לדברי גלאון, "כרגיל נתניהו לא מסוגל להציע שום דבר חיובי, שום תוכנית פעולה, שום לקיחת יוזמה. בשש השנים האחרונות נתניהו הפך את עצמו לזקן הנרגן של הדיפלומטיה הבינלאומית, ועכשיו, אחרי הנאום הזה, עוד יותר ברור שהוא פשוט לא רלוונטי. הוא הרי לא יתקוף באיראן, הוא פחדן והוא יודע שאף אחד בישראל לא מוכן לגבות אותו בעוד מלחמת ברירה, והוא אפילו לא העז לאיים בזה הפעם".

גם ברשימה המשותפת תקפו את נאום נתניהו, ואמרו כי "תכני הנאום של נתניהו מוכחים שהוא אינו מחדש דבר וממשיך להגיד אותם דברים ולהטיף מוסר לעולם,  ואין לו מסר מלבד הפחדות ואיומים. הנאום מוכיח שוב שנתניהו מסוכן ועלול ללכת להרפתקאות מסוכנות. מחיאות הכפיים בקונגרס עלולות להיות בכי לדורות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ