אחרי הנאום בקונגרס: הליכוד מתחזק מעט אך לא זוכה ליתרון; גוש הימין נחלש

סקרי ערוצים 2 ו-10 מחזקים את מעמדו של כחלון כלשון מאזניים. במחנה הציוני העריכו כי מפלגת השלטון הגיעה לשיא כוחה, בליכוד מותחים ביקורת על ההתמקדות בנושאי ביטחון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יום לאחר , מצביעים סקרים שערכו ערוצי הטלוויזיה המסחריים על התחזקות קלה של הליכוד לצד היחלשות כוחו של גוש הימין. מפלגת השלטון זוכה בשני הסקרים ל-23 מנדטים, שאינם מקנים לה יתרון על המחנה הציוני. בשתי המפלגות הגדולות הסכימו הערב (חמישי) כי הסקרים מאכזבים מבחינתו של נתניהו, אך בעוד שבמחנה הציוני העריכו כי נתניהו הגיע לשיאו ומעתה כוחו יירד, בליכוד מאמינים ש"יצאו מהסחרור".

|

לפי הסקרים העדכניים, הליכוד מתחזק בשני מנדטים לעומת הסקר הקודם שערך ערוץ 10 ובמנדט אחד לעומת הסקר הקודם של ערוץ 2. בסקר ערוץ 2, המחנה הציוני היא המפלגה הגדולה ביותר עם 24 מנדטים, בעוד שסקר ערוץ 10 מצביע על תיקו בין המפלגות. בסקר ערוץ 10 מתחזק נתניהו בשני אחוזים בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה עם 44%, והרצוג נחלש בשיעור זהה וזוכה ל-35%.

נתניהו בנאומו בקונגרס, אתמולצילום: רויטרס

נאום נתניהו בקונגרס - סיקור נרחב:  |  |  |  |  | 

הרשימה המשותפת זוכה בשני הסקרים ל-13 מנדטים, המציבים אותה כמפלגה השלישית בגודלה בכנסת לפי ערוץ 2 ובתיקו עם יש עתיד לפי ערוץ 10. בערוץ 2 מקבלת יש עתיד 12 מנדטים. הבית היהודי זוכה ל-12 מנדטים בערוץ 2 ול-11 בערוץ 10, וכולנו זוכה ל-8 מנדטים בערוץ 2 ול-10 בערוץ 10. ש"ס זוכה ל-6 מנדטים בסקר ערוץ 2 ול-7 ב-10, ויהדות התורה ל-6 מנדטים בשני הסקרים. מרצ זוכה ל-6 מנדטים בערוץ 2 לעומת 5 ב-10. ישראל ביתנו מקבלת 6 מנדטים בערוץ 2 ו-5 בערוץ 10 בעוד שיחד-העם איתנו מקבלת 4 מנדטים בשני הסקרים.

הסקרים מצביעים על מגמות בעייתיות לשני המחנות: ראש הממשלה אינו מצליח לסחוף מצביעי מרכז, ורוב הקולות שנוספו למפלגתו הגיעו ממפלגות ימין אחרות; יצחק הרצוג אינו נהנה מהיחלשות גוש הימין, שהקולות העוזבים אותו מגיעים למפלגות מרכז. לפי הסקרים, גוש המרכז, ממפלגת כולנו ושמאלה, נהנה מתמיכה של 63 מנדטים, אך מבחינת הרצוג מדובר בנתון בעייתי שכן כולנו ויש עתיד עשויות להמליץ דווקא על נתניהו.

מי שנראה כנהנה העיקרי מהמצב הוא משה כחלון, שמחזק את מעמדו כ"ממליך המלכים". הסקרים מציבים את כולנו כלשון מאזניים, כך שכחלון עשוי להכריע כיצד תיראה הממשלה הבאה: ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או ממשלת מרכז-שמאל.

"הנאום בקונגרס אמור היה להפוך לנקודת מפנה בדימום המנדטים של נתניהו, זה לא קרה", אמר הערב בכיר במחנה הציוני. "אם נתניהו הצליח להשיג רק שני מנדטים, ולא להגדיל את גוש הימין, זה אפילו כישלון גדול". לדבריו, "לפי הנתונים שאספנו והסקרים שערכנו מצביעי הימין סולדים מנתניהו באופן אישי. מצביעי ליכוד לא רוצים ללכת לקלפי. ההתחזקות של נתניהו היום היא כנראה שיא המנדטים שהוא יכול לגייס. ספק אם הוא יטפס יותר, מכאן הוא עשוי בעיקר לרדת".

בעקבות הסקרים העדכניים פרסם המחנה הציוני הודעה שבה נאמר כי "בשביל מנדט או שניים בסקרים, נתניהו פגע בביטחון המדינה וקרע את היחסים עם ארה"ב. הציבור זיהה את הספין. היום התברר סופית שנאום הבחירות של בנימין נתניהו הסתכם בכלום ושום דבר. בעוד פחות משבועיים אזרחי ישראל יצאו להצביע בעד ישראל ונגד הבידוד וההפחדות של נתניהו".

מנגד, מקור בליכוד אמר ל"הארץ": "אין ספק שעברנו את השבועיים הקשים ביותר שחווינו בקמפיין. שני דו"חות של מבקר המדינה, כולם התגייסו נגדנו, אבל אפשר להניח שיצאנו מהסחרור הזה". לדבריו, "חשוב לשים לב שלמרות המתקפה החריפה על נתניהו, הרצוג לא הצליח להתחזק וראשות הממשלה עדיין נמצאת באופן ברור בידי נתניהו". 

בכירים בליכוד מתחו בימים האחרונים ביקורת על ההחלטה למקד את הקמפיין בנשוא איראן ובאיומים הבטחוניים. "אין לנו מה להתבייש בהישגים שלנו בנושאי רווחה וכלכלה", אמר אחד מחברי הכנסת. "אין סיבה שלא נבליט את ההישגים שלנו מול יש עתיד או כולנו שמדגישות את הנושאים האלה". ואכן, אתמול הפיצה המפלגה סרטון חדש בהשתתפות ח"כים ושרים, שבו הם מדגישים את ההישגים שלהם בכנסת ה-19.

בשבועיים הקרובים, בניסיון לחזק את מעמדה של המפלגה, מתכוונים בליכוד להשקיע מאמצים גדולים בגיוס תומכי הליכוד להצביע. אנשי המפלגה מיפו את המתלבטים ואת התומכים שמהססים אם להצביע, ויפעילו עליהם מכבש לחצים. בנוסף, תפעל המפלגה להגברת נוכחותה ברחוב ותשגר צבא מתנדבים לצמתים, לצד קמפיין חוצות בולט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ