יוסי ורטר

לפני שנתיים, לאחר הבחירות או מעט לפניהן, כרתו יאיר לפיד ונפתלי בנט, מנהיגי יש עתיד והבית היהודי, ברית שהכריעה את גורל הקואליציה וקבעה את הרכבה. באמצעות המהלך שזכה לכינוי "ברית האחים", אילצו לפיד ובנט את בנימין נתניהו לצרף את שתי מפלגותיהם לקואליציה וסיכלו את כוונתו המקורית להקים ממשלה עם החרדים ומפלגת העבודה.

בשבוע האחרון, נראה שלפיד מנסה לשחזר את התרגיל המבריק של 2013 בניסיון לשפר את סיכוייו להתברג עם מפלגתו, בקואליציה הבאה. לדברי מקורות ברשימת כולנו, פנו בשבוע האחרון גורמים מטעמו של לפיד למשה כחלון והציעו לו לגבש חזית משותפת מיד לאחר הבחירות של שתי המפלגות שתנהל משא ומתן משותף ומתואם על כניסה לקואליציה, מול יצחק הרצוג.

כחלון, כך נמסר, דחה את ההצעה. במפלגתו ובמערכת הפוליטית כולה, מעריכים כי ללפיד יש סיכוי לשוב ולכהן כשר בממשלה, רק אם זו תורכב ותונהג על ידי המחנה הציוני, ורק אם הרצוג יצליח לשכנע את הח"כים החרדיים להסיר את הווטו שלהם על שנוא נפשם.

משה כחלון בחודש שעבר. סירב להצעת לפידצילום: מוטי מילרוד

בממשלת אחדות, רוטציונית או לא, או בממשלת ימין־חרדים בראשות נתניהו, אין ללפיד מה לחפש. כחלון לעומתו, נחשב לשותף רצוי ומקובל בכל ממשלה, בכל הרכב, תחת כל ראש ממשלה. חבירה שלו ללפיד אולי תסייע למנהיג יש עתיד לסלול את דרכו לממשלה, אבל תהווה משקולת על יו"ר כולנו.

בנוסף, על פי ההערכה הרווחת, כחלון דווקא עשוי לבחור לשתף פעולה עם אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, לאחר הבחירות, ויחדיו הם יפעלו לכפות על נתניהו הקמת ממשלה רחבה, ללא נפתלי בנט והבית היהודי, ועם המחנה הציוני, הרצוג ולבני.

ממטהו של משה כחלון סירבו להתייחס לדברים. מיש עתיד נמסר כי לא היתה כל פניה כזו לכחלון.

הכתבה המלאה מחר ב"הארץ"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ