ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מחלוקת משמעותית ראשונה ברשימה המשותפת: לקראת תאריך היעד לחתימות על הסכמי העודפים מחר בבוקר (שישי), הערב נתגלעו חילוקי דעות בין חברי הרשימה בכל הנוגע לחתימה על הסכם עודפים בין הרשימה המשותפת ומרצ. לפי גורמים בכירים ברשימה, היו"ר איימן עודה (חד"ש) וח"כ אחמד טיבי (תע"ל) הממוקם רביעי ברשימה המשותפת, תומכים בהסכם, בעוד אנשי בל"ד והתנועה האסלאמית מתנגדים לה.

>>> בחירות 2015: כל הסקרים והפרשנויות

נציגי ועד ראשי הרשויות הערביות וכן חברי ועדת הפיוס שתיווכה בין הצדדים גם בעת הרכבת הרשימה, תמכו בחתימה. בשעות האחרונות ניסו אלה לגשר בין המפלגות השונות ברשימה. בתנועה האסלאמית נוטים להשתכנע ולהסכים לחתימה על הסכם העודפים, אך בל"ד מתבצרים בהתנגדותם.

הרשימה המשותפת, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

מקורביו של יו"ר הרשימה עודה אמרו ל"הארץ" כי תמיכתו בהסכם נובעת משתי סיבות: ראשית, שההסכם יכול להיטיב עם הרשימה, בהיותה הגדולה מבין השתיים, ושנית ההסכם יעביר מסר לפיו הרשימה אינה בדלנית ומוכנה לשתף פעולה עם כוחות דמוקרטיים.

בבל"ד ציינו מנגד כי המהלך עלול להבריח מצביעים פוטנציאליים שעלולים להחרים את הבחירות במחאה על ההסכם, כיוון שבעיני אזרחים ערבים מרצ היתה ותישאר מפלגה ציונית. המגעים נמשכים בשעות האחרונות בניסיון להגיע להסכמה לפני תאריך היעד, אך המגמה היא שגם אם בבל"ד יוסיפו להתנגד, ההכרעה תתקבל בהצבעה בין ארבעת ראשי המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת. 

במרצ אמרו שאם לא יהיה שינוי בעמדת הרשימה המשותפת – יחתמו הלילה סופית על הסכם העודפים עם המחנה הציוני ויגישו אותו בבוקר. במרצ הבהירו שהם מוכנים לחתום על הסכם עם הרשימה המשותפת. 

בגוש המרכז-שמאל מתנהלים מגעים לשינוי הסכמי העודפים שכבר סוכמו - כולל זה בין מרצ והמחנה הציוני - מחשש לאובדן מנדטים. גם לרשימה המשותפת וגם למפלגת יש עתיד אין הסכם עודפים כולל. לפי ההערכות, אם יש עתיד תחתום על הסכם עם המחנה הציוני ומרת עם הרשימה המשותפת, המהלך יכול להוסיף לגוש מנדט או אפילו שניים.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ