גלאון: סירוב הרשימה המשותפת לחתום על הסכם עודפים - לאומנות ובדלנות במקום שותפות

יו"ר מרצ אמרה כי מפלגתו של איימן עודה נכשלה במבחן האוליטימטיבי לשותפות והוסיפה: "מקווה שהמהלך לא יהיה זה שיגזור עלינו עוד ארבע שנות נתניהו בשלטון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הסירוב של הרשימה המשותפת לחתימה על הסכם עודפים עם מרצ מוכיח שהרשימה נכשלה במבחן האולטימטיבי לשותפות", כך אמרה הבוקר (שבת) יו"ר מרצ זהבה גלאון, בסיור בישובים הערביים באזור ואדי ערה. "על אף הקולות שנשמעים ממנה לאחרונה", הוסיפה גלאון, "ברגע האמת הם נתנו ליסודות הלאומניים להכתיב את דרכה - לאומנות ובדלנות במקום שותפות".

>>> איך נראית מפת המנדטים בסוף השבוע? כל הסקרים >>> הרכיבו את ממשלת החלומות שלכם >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

אתמול היה תאריך היעד לחתימה על הסכמי עודפים, ומשנכשלו המגעים בין הרשימה המשותפת למרצ, חתמה האחרונה על הסכם עודפים עם המחנה הציוני. הרשימה המשותפת, כמו גם יש עתיד בראשות יאיר לפיד, נותרו שתיהן ללא הסכם כזה.

זהבה גלאון, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

"מרצ הוכיחה שהיא המפלגה היחידה שמאמינה בסולידריות יהודית-ערבית אמיתית. אני מקווה שהמהלך הזה לא יהיה זה שיגזור עלינו עוד ארבע שנות נתניהו בשלטון", אמרה יו"ר מרצ. לפי הערכות, כישלון המגעים בין מרצ למפלגתו של איימן עודה עשוי לעלות לגוש המרכז-שמאל בכשלושה מנדטים.

ההתנגדות העזה ביותר ליוזמה היתה של נציגי בל"ד ברשימה המשותפת, שביקשו להימנע משיתוף פעולה עם מפלגה המוגדרת ציונית, אלא שבכירים בה טענו כי מרצ לא עשתה די להשגת הסכם: "מרצ לא מסייעת לנו לקבל החלטה", אמרו עוד קודם לכישלון המגעים. "לא היתה שום פנייה רצינית מצדם". בכיר ברשימה אמר כי במשא ומתן עלו כמה הצעות לצעדים בוני אמון מצד מרצ, אך אלה לא יצאו לפועל.

מהרשימה המשותפת לא נמסרה תגובה רשמית לדבריה של גלאון, אולם יו"ר הרשימה איימן עודה פרסם סטטוס בפייסבוק שבו כתב כי תמך בהסכם – אך הזמן דחק ולא אפשר לו לקבל החלטה בעניין עם שותפיו לרשימה. "בזמן הקצר שעמד לרשותי פעלתי לקידום הסכם העודפים במטרה לחסום את הימין", מסר, "בין המפלגות ברשימה המשותפת התקיים בסוגיה הזו ויכוח עמוק , ולחץ הזמן לא הועיל הפעם והוויכוחים לא הבשילו לכדי קבלת ההסכם. אני מאמין בפוליטיקה של שותפות רחבה למען שינוי אמתי בארץ הזו, ואת הדרך הזו אנו לא מתכוונים לעזוב כי זו הדרך היחידה לבנות כאן עתיד אחר לכולנו״ כתב עודה.

מי שהתנגדו להסכם העודפים בתוך הרשימה המשותפת היו בל"ד והפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, שחששו מאיבוד מצביעים וחרם מצד פעילים ביום הבחירות. ד״ר מנסור עבאס, סגן ראש התנועה האסלאמית וראש מטה הבחירות של התנועה, אמר בראיון לרדיו א-שמס בסוף השבוע כי משיחות שקיים עם עשרות פעילים בתנועה, הבין היטב כי מהלך כזה לא היה מקדם את העלאת אחוז ההצבעה אלא להיפך. ״צריכים להבין שהרכבת הרשימה היתה צעד מאתגר עבור כולנו ויש אנשים בתנועה האסלאמית שעד היום לא בלעו את הגרורה הזו. לבוא עכשיו ולחתום על הסכם עודפים עם מפלגה כמו מרצ – זה היה מבריח רבים". לדברי ד״ר עבאס, לא מדובר בהחלטה טקטית וכי הרשימה המשותפת לא מעוניינת להתבדל – אלא לפעול לשיתוף פעולה עם סיעות הכנסת.

ח"כ באסל גטאס מבל"ד אמר כי הסכם עודפים עם מרצ לא הוצע באופן רציני ובזמן המתאים, וכי היה מדובר  בגישושים של הרגע האחרון. "מי שרצה באמת ובתמים לחתום הסכם עודפים עם הרשימה המשותפת המורכבת מארבע מפלגות - היה פונה בצורה רשמית, ומבקש לדון באופן ענייני עם הרביעייה המרכיבה את ההנהגה של הרשימה, ולא עושה מהעניין ספין תקשורתי בכדי להחזיר מספר  קולות תוך השמצת הרשימה המשותפת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ