דגן: אנו חווים את משבר המנהיגות הקשה מאז הקמת המדינה

"למה לך להיות אחראי לגורלנו אם אתה מפחד לקחת אחריות?", פנה ראש המוסד לשעבר לנתניהו ומנה שורת כשלונות בממשלה. האלוף במיל' עמירם לוין: "אין איום קיומי על ישראל, זה שקר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

10 ימים לפני הבחירות, רבבות השתתפו הערב (שבת) בעצרת בכיכר רבין בתל אביב נגד המשך כהונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תחת השם "ישראל רוצה שינוי". גורמים רשמיים אמרו כי בכיכר היו בין 25 ל-30 אלף בני אדם. לדברי המארגנים, בעצרת השתתפו מעל 50 אלף בני אדם. שורה ארוכה של דוברים נאמו באירוע, ביניהם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, האלוף במיל' עמירם לוין, ומיכל קסטן-קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר שנהרג במבצע צוק איתן. 

בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

אף שהעצרת קראה למהפך פוליטי, מנהיג המחנה הציוני, יצחק הרצוג, לא הוזכר בשמו בנאומים המרכזיים, בין היתר כדי שלא לעבור על חוק תעמולת הבחירות. עם זאת, מארגני האירוע הבהירו שלא אסרו על אזכור שמו ולא צנזרו את נאומי המשתתפים.  הנואמים עסקו בעיקר בנושאי ביטחון - בניסיון לקעקע את הקמפיין של נתניהו המתמקד בהישגיו בלוחמה בגרעין האיראני ובחמאס. 

מאיר דגן נואם, הערב בעצרתצילום: מוטי מילרוד

ראש המוסד לשעבר דגן אמר בעצרת: "ישראל היא מדינה מוקפת אויבים, אבל האויבים אינם מפחידים אותי. אני חושש מההנהגה שלנו. אני מפחד מאובדן הנחישות, מאובדן הדוגמה האישית. אני מפחד מההססנות והקיפאון. ואני מפחד מעל הכול ממשבר המנהיגות. משבר מנהיגות שהוא החמור ביותר שהיה כאן עד היום".

לדברי דגן, "שש שנים ברציפות מכהן בנימין נתניהו כראש ממשלה, שש שנים שבהן הוא לא הוביל מהלך אמיתי אחד לשינוי פני האיזור, או ליצירתו של עתיד טוב יותר. במשמרת שלו ניהלה ישראל את המערכה הארוכה ביותר מאז מלחמת השחרור. בשביל מה לך להיות אחראי לגורלנו אם אתה כל כך מפחד לקחת אחריות?". דגן ביקש להבהיר: "אני לא פוליטיקאי ולא איש ציבור. וגם לכאן הגעתי הערב ללא שאיפות אישיות, ומבלי לחפש תפקיד וללא טינה או מרירות". 

עוד אמר ראש המוסד לשעבר כי "תוכנית הגרעין של איראן היא אכן סכנה אמיתית. אף אחד בישראל ובארה"ב לא מתווכח על כך. צריך לטפל בבעיה הזו בשכל, לרתום למשימה את בעלות הברית שלנו ולא להילחם בהן. מגיעה לנו הנהגה שתגדיר סדר עדיפויות חדש. זו כבר ממזמן לא שאלה של שמאל וימין. זו שאלה של דרך, של חזון ושל אופק אחר". 

משתתפים בעצרת בכיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

האלוף במיל' עמירם לוין אמר בעצרת כי "לפני יותר מ-41 שנה הוסר בפועל האיום הקיומי של ישראל. שלא יספרו לכם סיפורים. למרות זאת ההנהגה מספרת שהולכים לכלותנו. זה שקר. אם נמשיך להחזיק בחלום ארץ ישראל השלמה, נאבד את כולה". לדבריו, "ההנהגה הנוכחית תחת נתניהו מובילה לקץ הציונות בה מיעוט יהודי שולט על רוב ערבי. היוזמה המדינית והכניסה למו"מ איננה מסכנת אותנו, אלא מחזקת אותנו מבית ומחוץ". 

מיכל קסטן-קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קסטן שנהרג במבצע צוק איתן, אמרה בעצרת כי "אף אחד כבר לא מדבר על התהליך המדיני, על הסכמי שלום. מתנהל כאן קמפיין בחירות שלם שלא מזכיר את הדם שנשפך כאן בקיץ. זה מפחיד מדי. קשה מדי. אבל אני, בקיץ האחרון, איבדתי את אהבת חיי במלחמה, ובאתי הנה כדי לבקש מכם, כשאתם הולכים לקלפי, תצביעו למי שינסה למנוע את המלחמה הבאה לפחות, למי שמוכן לעשות כל מה שאפשר, כדי לחסוך הרוגים נוספים". לדבריה, "אי אפשר לדבר כל הזמן על איראן, ולעצום עיניים מול סכסוך הדמים עם הפלסטינים, שעולה לנו בכל כך הרבה דם". 

בארגוני השמאל אמרו הערב בסיפוק שמספר המשתתפים היה גדול מכפי שהעריכו, חרף רשימת הדוברים שלא כללה ח"כים או דמויות מושכות קהל ובשל סירובם של אמנים מרכזיים לקחת חלק באירוע. 

מהליכוד נמסר בתגובה: "העצרת בתל אביב היא חלק מקמפיין מתוזמר של השמאל הממומן במיליוני דולרים מחוץ לארץ. מטרתו להחליף את ממשלת הליכוד הלאומית בראשות נתניהו בממשלת שמאל בראשות ציפי ובוז'י אשר תיתמך על ידי המפלגה הערבית. מיליוני דולרים זורמים בימים אלה מחו״ל כדי להעלות את שיעור ההצבעה במגזר הערבי".

עוד נמסר מהליכוד כי "הנואם המרכזי, מאיר דגן, הוא איש שמאל בדעותיו. מוזר שהוא טוען כיום כי אינו מאמין בהנהגה הנוכחית, כאשר הוא בעצמו ביקש להאריך את כהונתו כראש המוסד תחת הנהגתו של ראש הממשלה".

משתתפים בעצרת בכיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ