פרשנות || הסירוב להסכם עודפים: השמאל לא עושה טובה לערבים

הטענה לפיה אי-חתימה על הסכם עודפים בין הרשימה המשותפת למרצ תביא לניצחון נתניהו והימין היא דמגוגיה פסולה. הערבים בישראל לא צריכים לקום כל יום בבוקר ולהודות לשמאל שהוא קיים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ההחלטה של הרשימה המשותפת לא לחתום על הסכם עודפים עם מרצ השתלטה על השיח הפוליטי גם בתוך הרחוב הערבי. קולות של בעד ונגד הושמעו בכל צד.

ברשימה בחרו לא להגיב באופן רשמי לביקורת של המפלגה והעומדת בראשה זהבה גלאון על המהלך. יו"ר הרשימה, איימן עודה, כמעט התנצל בסטטוס שכתב והביע תמיכה בהסכם, אך הסביר שלא היה מספיק זמן להגיע להסכמות עם כל מרכיבי הרשימה. טקטית אולי היה נכון לחתום על הסכם עודפים, בהתאם לגישה שהובילו חד"ש ותע"ל, שחשבו שצעד כזה נכון אלקטורלית וגם מעביר מסר חיובי עבור המחנה הדמוקרטי בכנסת. זאת לעומת העמדה המתנגדת של בל"ד והתנועה האיסלאמית, שמאמינות שצעד כזה יבריח מצביעים ושלא מעט פעילים היו "שובתים" ביום הבחירות, אף שהן לא פוסלות שיתוף פעולה עתידי בכנסת עם מרצ. בעוד כעשרה ימים נדע אם מדובר בטעות אם לאו.

אבל מה שמדאיג בכל ההתנהלות של הימים האחרונים הוא התגובה של חלק מאנשי השמאל, כולל גלאון. בלי להיכנס לגישה המתנשאת שהובילו גלאון ואנשיה כלפי מי שאמורים אולי להיות שותפים בעתיד, הטענה כאילו אי-חתימה על הסכם עודפים (שוב הערבים אשמים) תביא לניצחון של נתניהו והימין בבחירות הקרובות היא דמגוגיה פסולה. אם נתניהו והימין ינצחו זהו מסר ברור שהרוב היהודי במדינה בחר כך, כי מחנה השמאל לא מעז להציג אלטרנטיבה מדינית ונמנע מלהגיד את הדברים שחור על גבי לבן מחשש לאיבוד קולות.

ראשי הרשימה המשותפת, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

האזרחים הערבים, מאז אוקטובר 2000 ואחרי שהצביעו בהמוניהם לפרס ב–96' ולברק ב–99', צעדו אחורה בכל הנוגע לאמון שהם רוחשים למערכת הפוליטית בישראל, ואחוז ההצבעה הלך וירד מבחירות לבחירות. היום, לאחר הקמת הרשימה המשותפת, יש זיק של תקווה שאולי יהיה שינוי, שיהיה בסיס למחנה שלום דמוקרטי גדול בישראל.

כל הסקרים מעידים שהירידה באחוז ההצבעה נבלמה וניכרת מגמת עלייה, המדאיגה את הימין וגם את מרצ, שמגרדת את אחוז החסימה. חברי הרשימה המשותפת, על כל מפלגותיהם, מבלים בתל אביב ובמרכז הארץ כמעט כמו שהם מבלים בכפרים הערביים כדי לדבר עם השמאל ועם המחנה הדמוקרטי ולשכנעו שאין מדובר באויב ובגיס חמישי אלא בשותפים לדרך.

אי-חתימה על הסכם עודפים בסוף השבוע אין משמעותו שהכל התפרק, כמו שחלק מחברי מרצ והשמאל מנסים לתאר. על פניו נראה שכל מה שעשו עודה וחבריו ברשימה המשותפת בחודש האחרון בטל ברגע שלא נחתם הסכם. זו התנשאות וגישה של ריבון ואדון ביחס לנתיניו. האזרחים הערבים בישראל לא צריכים לקום כל יום בבוקר ולהודות לשמאל שהוא קיים ולהוכיח נאמנות לערכיו.

השמאל לא עושה טובה לערבים אם הוא מצביע נגד חוקים גזעניים או מצביע נגד פסילתה של חנין זועבי, אלא עושה טובה למדינה ששואפת לשמור על שפיותה ועל ערכיה הדמוקרטיים. האזרחים הערבים הצביעו פעם אחר פעם באמצעות נציגיהם בכנסת ברשימות הערביות, גם בחד"ש, בעד כל הסדר מדיני, בעד כל חוק חברתי ובעד כל החלטה שיכולה לסגור פערים ולקרב את השוויון. במרצ ובשמאל הציוני צריכים לזכור כי מאז רצח רבין, מי שאכזב היה השמאל בישראל ולא האזרחים הערבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ