כחלון עונה לשאלותיכם: "לא אשב בממשלה שמבוססת על הערבים; עדיין תומך בנאום בר-אילן"

מה הציעו לו הליכוד והמחנה הציוני כדי לרוץ ביחד, על ההבדל בין בגין לנתניהו, ומה דעתו על נאום גרבוז: שמונה ימים לבחירות, יו"ר כולנו התארח במערכת "הארץ"

"הארץ" מארח // שאלות ותשובות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון במערכת הארץ, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, התארח היום (שני) במערכת "הארץ" במפגש השמיני בסדרה שבה אתם מוזמנים להפנות לפוליטיקאים שאלות על כל מה שרציתם לדעת לפני ההצבעה בקלפי.

>>> מחר ב"הארץ": צ'אטים עם השר יובל שטייניץ וח"כ אריה דרעי - כתבו את שאלותיכם >>> איך נראית מפת המנדטים הנוכחית?

כחלון נבחר לכנסת לראשונה ב-2003 מטעם הליכוד, והיה שר התקשורת ושר הרווחה. בעברו שימש יו"ר החברה לאמנות, תרבות וספורט בחיפה וראש לשכתו של עוזי לנדאו בעת שכיהן כשר לביטחון הפנים. כחלון, יליד 1960, מתגורר בחיפה, נשוי ואב לשלושה.

יפעתוש ורוברט דקפריו שואלים: מה אתה חושב על הנאום של יאיר גרבוז בעצרת להחלפת השלטון? למה אתה לא מדבר בכלל על אפליית המזרחים?

אני חושב שצריך לכבד את השני ואת השונה - ולדאוג לו במקום לתקוף אותו. זו תפיסת העולם שלנו. עדיף שאמירות אלה לא היו נאמרות. במערכת בחירות נאמרים דברים שבסוף הם ארוכי טווח, למרות שמי שאומר אותם חושב שהתוקף יפוג ב-17 לחודש. כל מי שמחזיק מיקרופון צריך להיזהר בדבריו.

אנחנו מפלגה שהולכת להתעסק עם כל האוכלוסייה, אני לא באתי על תקן של מזרחי, אלא על תקן של שר לשעבר שיש לו תוכניות ורפורמות לשנות את פני החברה בישראל.

חיים מגבעתיים שואל: למה לא התמודדת על ראשות הליכוד? אם אתה טוען שאתה מייצג את ערכי הליכוד של פעם, אז למה לא להתמודד על ראשות המפלגה ולשנות אותה כרצונך?

לא היתה לי שום אפשרות להתמודד בתוך המפלגה. תפיסת העולם שלי, החברתית, לצערי ננטשה על ידי הליכוד. ולכן, על מנת ליישם את תפיסת העולם שלי אני חייב להגיע כשותף מחוץ למפלגה ולא כחלק ממפלגה שבכל מקרה לא היתה מאפשרת לי ליישם את המדיניות החברתית-כלכלית שלי. עם זאת, אני עדיין רואה את עצמי כליכודניק האמיתי של השנים שבהן לליכוד היו שתי רגליים - גם מדינית וגם חברתית.

אלונה שואלת: אם יש שוויון גושי - מה הבחירה הטבעית שלך? למי תרצה לחבור? וכפכוף ממשיך ושואל: גם אם אינך מוכן להצהיר מיהו, האם יש לך מועמד מועדף לראשות ממשלה?

המועמד המועדף שלנו לראשות הממשלה הוא אותו אדם שנהיה משוכנעים שהולך ליישם את האג'נדה החברתית-כלכלית שלנו, קרי מחירי הדיור, טיפול ביוקר המחיה, תחרות וצמצום פערים. 

"לא צעיר" שואל: האם אתה מגדיר את כולנו כמפלגת ימין? ובאילו תנאים, אם בכלל, תשב עם בוז'י?

מפלגת כולנו היא מפלגת מרכז. אני באופן אישי איש המחנה הלאומי, אבל נמצאים במפלגה גם אנשים עם תפיסות פלורליסטיות רחבות שלא חושבים בדיוק כמוני. אנו מתעקשים לשמר את סדר היום החברתי-כלכלי ואנחנו נתמוך לא בממשלה ימנית ולא בשמאלנית, אלא בממשלה חברתית.

עינת שואלת: מה עוד הציעו לך חוץ מתפקיד שר האוצר?

הציעו לי להכניס את תשעה חברי רשימה לכנסת, תפקידי שרים, כיבודים שונים, אך לא הגעתי למקום שרציתי להמשיך את המשא ומתן. אני הקמתי את כולנו כי אני מאמין שצריך להגיע לממשלה הזו בתור שותפים ולא כשכירים. צריך מנדטים וכוח פוליטי כדי להשפיע באמת וליישם את האג'נדה שלנו. הליכוד הציעו לנו לאחד רשימות, גם המחנה הציוני הציעו איחוד - אבל שם לא ירדו לפרטים.

תומר שואל: מהו יעד המנדטים של כולנו? והאם אתה רואה את עצמך יום אחד כראש הממשלה?

כדי  להגיע עם כוח משמעותי אנחנו צריכים מינימום 15 מנדטים כדי להשפיע באמת. כרגע, אנו מתעסקים עם משרד האוצר כדי לעשות שינויים חברתיים וכלכלים. בזה אין צורך בראשות הממשלה. רק צריך שראש הממשלה לא יפריע.

כתבינו אילן ליאור שואל: אתה מאמין ש-15 מנדטים הם יעד ריאלי?

מאמין שזה יעד ריאלי.

"גב' תשובה" שואלת: האם תצטרף ללפיד ל"ברית אחים" במו"מ הקואליציוני אל מול נתניהו?

אני לא עושה שום בריתות עם אף אחד. הברית היחידה שלי היא עם הציבור: עם הצעירים שרוצים לקנות דירה ראשונה, עם הקשישים שמקבלים קצבה עלובה ומעליבה, ועם הנושאים החברתיים. לא הגעתי לפוליטיקה בשביל דילים או עסקאות.

רמתי בן שואל: למה בעצם לא הצטרפת ללפיד? שניכם נלחמים עבור מעמד הביניים והאג'נדה בעיקרה כלכלית. לא חבל על הפרדת הכוח?

תפיסות העולם שלנו שונות. הראייה שלי היא שאני תומך בתחרות ובפתרון משבר הדיור - ובתקופת כהונתו של לפיד באוצר לא נכנסה תחרות בישראל. אף מונופול לא פורק, מחירי הדירות זינקו ב-17%. כשהוא אחז בהגה הכי חשוב במדינת ישראל היו לו 400 מיליון שקלים ביד כדי לפעול - אם אני הייתי במקומו הייתי נוהג אחרת.

כרמלו שואל: מה דעתך על ממשלת אחדות?

יש לי דעה ברורה על סוג הממשלה הבאה שאני רוצה לראות. פחות חשוב לי הרכבה, יותר חשובה לי הדרך שלה. כמובן שאנחנו נדגיש את הפן החברתי-כלכלי. 

גולש שואל: האם אתה תקפיד על משמעת סיעתית או שתיתן להם חופש פעולה בנושאים מסוימים?

ברור שיהיה להם חופש פעולה בנושאים ערכיים. בנושאים חברתיים-כלכליים צריכה לדעתי להיות משמעת סיעתית כי זו האג'נדה שלנו. בנושאים אחרים חופש מצפון.

אורי שואל: מה דעתך על דבריו של שר החוץ (שותפך להסכם עודפים) בעימות מול איימן עודה? (תזכורת: "גיס חמישי", "אתה לא רצוי פה", "למה אתה לא רץ לפרלמנט בעזה"). מכיוון שלא התייחסת לכך אני מניח שאלה התבטאויות לגיטימיות בעיניך, אבל אשמח כמובן לתיקון.

אני מסתייג מהדברים האלה. זו לא הדרך שלנו, לא הסגנון שלנו. הסכם העודפים הוא מהלך פוליטי וטכני שלא מעיד לא על שותפויות ולא על כוונות עתידיות.

יהלי שואל/ת: האם תשב בממשלה שהרוב שלה מבוסס על המפלגות הערביות?

התשובה היא לא. יהיה לי קושי לשבת בממשלה שנשענת על רוב לא ציוני.

איראנית שואלת: האם אתה סומך על הרצוג בהתמודדות עם הסוגיה האיראנית? האם הוא יידע לדעתך להתמודד טוב יותר מנתניהו עם הבעיה?

אני מאמין שיש לנו צבא חזק. מה שחשוב לגבי תפיסת עולמי זה שתהיה למדינת ישראל אופציה צבאית לכל איום, אך לעשות הכל כדי לא להשתמש בה. מדינת ישראל חייבת שתהיה לה אופציה צבאית, ולא משנה באיזה הרכב ממשלה - אם זה ביבי או בוז'י.

שולה שואלת: האם תתמוך בפשרה עם הפלסטינים שדומה לזו שהופיעה במסמך של רון דרמר?

אני חושב שכרגע אין מה להתעסק עם זה, בגלל שאין פרטנר בצד השני. מפלגת כולנו הודיעה שהיא תתמוך בהסדר עם עקרונות ברורים. מיותר לדון בכך. כשיהיה פרטנר אנו נתמוך. אנו מתנגדים למדינה דו-לאומית ונעשה הכל כדי למנוע אותה.

כתבינו אילן ליאור שואל: אתה רואה בכלל מצב שבו יכול להיות פרטנר בצד השני?

מחר בבוקר יכול להיות פרטנר. 

"דג קר" שואל: האם וכיצד השתנו דעותיך המדיניות לאורך השנים? מה חשבת על נאום בר אילן כאשר נישא, ומה חשבת אתמול לאחר שבוטל?

אני תמכתי בנאום בר אילן ועדיין תומך. כל הלהטוטים האלה - אני לא יכול לעמוד בקצב שלהם. יש לי קו. בזמן נאום בר אילן הייתי שר בממשלה והבעתי בו תמיכה, ואני עדיין תומך בו.

לואי שואל: האם תוכל לשבת בממשלה שתמסור שטחים?

שוב, כרגע אין פרטנר ולכן אנו לא עוסקים בזה. כשיהיה - אנו נתמוך בהסדר עם הקווים האדומים שלנו. מפלגת כולנו תומכת בהסדר שיחזק את ביטחונה של ישראל וישמור על האינטרסים הביטחוניים שלה.

דרור סימרי שואל: האם לדעתך יש מקום להגיע להסדר שלום עם הפלסטינים? אם לא, איך אתה רואה את עתיד היחסים של מדינת ישראל עם האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה שומרון ועזה - מה יהיה מעמדם האזרחי ומאילו זכויות הם ייהנו?

אמרתי בצורה ברורה שאני מתנגד למדינה דו-לאומית, ולכן אנו לא רואים אותם בתוכינו. שלא כבנט, אנו לא רוצים לאזרח אף אחד. 

"ישראלי מודאג" שואל: כיצד תגשים את מדיניותך הכלכלית ללא קיצוץ מסיבי בתקציבי הביטחון וההתנחלויות? מנין יבוא הכסף לכל העזרה שאתה מבטיח לכל?

אנחנו במפלגת כולנו דוגלים בעקרון שאדם הוא אדם, לא חשוב איפה הוא גר. לא תהיה לאף אחד. כלומר אם יש ילד שגר מעבר לקו הירוק וצריך לקבל 3,000 שקלים - הוא יקבל אותם, וכך גם בכל מקום אחר - גליל, מרכז הארץ או הנגב. התייחסנו גם לתקציב הביטחון. יש לגלנט תוכנית לתקצוב רב-שנתי של מערכת הביטחון. אני חושב שכולם יוכלו לחיות איתה טוב. 

ראובן שואל: כמועמד רציני לתפקיד שר האוצר, מה דעתך על סכסוך העבודה בכיל על היבטיו השונים, ומדוע אינך מתערב כלל בנושא כאוב זה?

אני חושב שהמדינה צריכה להתערב ולהפעיל את מניית הזהב שלה ולמנוע את הפיטורים האלה. אני נפגשתי עם יו"ר ועד העובדים כדי לתמוך בהם. כל היתר, בגלל שבשלב זה אני לא בממשלה - אין לי כיצד לעזור. המעורבות של אחרים זה כרגע רק פופוליזם זול. 

זהר שואל/ת: מר כחלון, מה עמדתך כלפי התאגדויות העובדים? האם תפעל לחזק את גל ההתאגדויות ואת ההסתדרות?

אני בעד עבודה מאורגנת ואני חושב שעובד צריך להיות מוגן. מצד שני, אני נגד שימוש לרעה בכוח. אם ארגוני העובדים הולכים יד ביד עם מקום העבודה זה המצב האופטימלי, אבל לפעמים ועדי עובדים גדולים משתמשים לרעה בכוחם.

אורי מינטס שואל: מה עמדתך בנושא הפנסיות התקציביות? אתה תומך במהלך של קיצוץ חד בפנסיות התקציביות החזיריות? או לחלופין בהטלת מס מיוחד על מי שמקבל פנסיה תקציבית מעל לסכום מסוים? אם כן, איך תבצע בפועל את המהלך?

כל כשל, אם הוא קיים, אפשר לנסות לפחות בשלב הראשון לפתור אותו בהסכמות. כרגע אני לא הולך לצאת בהצהרה לגבי אף אחד מהנושאים האלה. כשנגיע לגשר, נלמד את הנושא ונפתור אותו בהסכמה.

גולש שואל: מה דעתך על סרטון הליכוד שהשווה בין עובדי הנמלים ללוחמי חמאס?

בליכוד של בגין זה לא היה קורה. נתנו כבוד לאדם העובד. חבל שהסרטון יצא ואני שמח שהם התנצלו.

משה לוגסי ו"בעל דירה" שואלים: מה דעתך על תוכנית מע"מ אפס? מדוע אתה לא תוקף אותה כמו כל המומחים? האם תחזיר או תגנוז אותה?

אמרתי שאם מע"מ אפס היתה מגיעה לצד היצעים, היה אפשר לקחת אותה כחלק מתוכנית מקיפה. אבל כשהיא נשענה על רגל אחת - של הביקושים - היה ברור שזה ייכשל. אני באופן אישי תמכתי בתוכנית כחלק מפתרון כולל, אך היא עצמה לא מספיקה. תוכנית הנדל"ן שלנו מדברת על מכלול של פתרונות, שמע"מ אפס לא נכללת בהם.

דוד גבאי שואל: אתה מבטיח שתיצור תנאים לתנופת בנייה גדולה ומהירה. זה חשוב, אבל איך תוודא שהבנייה הזריזה לא תחריב את שארית השטחים הפתוחים בארץ?

כמובן שהכל יהיה כפוף לרגולציה ולמנגנונים שיישמרו על ערכי הטבע והנוף. אנו רוצים ארץ ישראל יפה!

לואי שואל: לפעמים האג'נדה נשארת חיוורת נוכח הבנת מורכבות המציאות. יאיר לפיד הגיע עם הרבה רצון טוב למשרד האוצר והבין שהוא בעצם לא מבין כל כך. מה ההבדל ביניכם? למה שתפעל אחרת? האם תוכל להתחייב להוזלת מחירי הדיור ויוקר המחייה?

אנו מתחייבים לפעול בשלב הראשון לעצירת השתוללות המחירים. בוא לא נשכח שבשנה וחצי שבהן לפיד כיהן במשרד האוצר מחירי הדיור עלו ב-17%, כ-170 אלף שקלים בממוצע. אם לא ישתנה שום דבר בממשלה הבאה אנו נהיה עדים לעלייה של עוד 17% בעוד שנתיים מהיום. בזה אנו מתחייבים לטפל, וכמובן לאחר עצירת הדימום הזה יתחילו לרדת מחירי הדיור.

אייל יחזקאל שואל: בתור שר אוצר, האם תהיה מחויב לכלכלנים ולהמלצותיהם או שמא, כמו לפיד, אתה מאמין שהתוכניות שלך "לא מיועדות לכלכלנים"? ובנושא אחר - האם תהיה מוכן להיאבק בוועדי העובדים החזקים במשק? להפריט את חברת חשמל?

יש כרגע רפורמה בחברת החשמל שעם קצת מאמץ אפשר להגיע להסכמה עליה. אני לא מבין למה הממשלה לא אימצה אותה. תפיסת עולמי היא תחרות, תחרות, תחרות, ולאפשר ליצרנים לייצר חשמל. אני מכבד את כולם. אני חושב שכלכלנים הם אנשים חשובים וכמובן שצריך להתחשב בדעתם ולהתייעץ איתם - אבל בסוף, כמו בכל משרד, האחד שעומד בראשו צריך לקבל את ההחלטות, תוך גילוי מנהיגות ושיקול דעת. אבל ודאי שנתחשב בדעתם של כלכלנים.

"לא פראייר" שואל: מדוע בהיותך שר רווחה הפלת הצעות חוק חברתיות? למשל: א. העלאת שכר המינימום ב. העלאת קצבאות זקנה ג. תקצוב מקלט לנשים מוכות ד. אישור כפל קצבת נכות וזקנה ה. חוק הבטחת הכנסה ו. הכרה בפגיעה מינית בעבודה כפגיעה בעבודה ז. תיקון חוק מניעת אלימות במשפחה ח. זיכוי במס על הוצאות טיפול לילדים. והגולש וירוסובסקי שואל: האם לא רעדה ידך כאשר הצבעת, כמו חבריך בליכוד, נגד חוק הדיור הציבורי?

כמובן שתמכתי בכל ההצעות האלה, אבל ברגע שהממשלה קיבלה החלטה ולא הצלחתי להשפיע שם, הייתי חייב להיענות למשמעת קואליציונית. אני חושב שממשלה צריכה להתנהל בצורה אחראית ולא כשכל שר יכול לעשות כעולה על רוחו. על הרקע הזה הקמתי את כולנו. אז הייתי צריך להתנהל כשכיר בחברה הזו שנקראת ליכוד, והיום אני יכול להגיע כשותף לממשלה הזו ולהצביע לפי מה שאני חושב, ובלי לכופף את המצפון.

אני מציע לגולש לבדוק את ההצבעות של יאיר לפיד, נתניהו, הרצוג, מאיר כהן ואחרים, וגם אין לי טענות אליהם - כי גם הם כפופים למשמעת כזו.

רוגעלך שואל: האם תתמוך בשקיפות של ועדת השרים לחקיקה?

ודאי.

לואי וארנון שואלים: מה עמדתך בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת? תומך בפתיחת עסקים בשבת?

אני חושב שהנושאים האלה הם חברתיים מהמעלה הראשונה. בסך הכל, מי שאין לו רכב זה הקבוצות החלשות, והן נפגעות מחוסר היכולת לנוע. כמפלגה חברתית לא נתנגד לכך, כמובן תוך איזון מוניציפאלי, לפי שכונות, כדי לא לפגוע ברגשות של ציבורים מסוימים.

רוברט דקפריו שואל: נתניהו אמר שיבטל את הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס. מה עמדתך?

אני תומך בשוויון בנטל ובהוצאת החרדים למעגל העבודה, אני חושב שזה גם אינטרס שלהם. לגבי הסנקציות הפליליות - אני מוכן לבחון את זה. אחרי תקופה מסוימת צריך לבחון את הדבר הזה ולראות אם הסנקציות מועילות או לא.

יוליוס קיסר ולואי שואלים: מדוע אין התייחסות במצע המפלגה לקהילה הגאה? האם תתמוך בנישואים חד-מיניים? נישואים אזרחיים?

אני באופן אישי אדם מסורתי, אבל אני מאמין שצריך לאפשר לכל אדם לחיות את חייו ולבחור את המסגרות שהוא שייך אליה. אנו כמובן לא נתנגד לכל יוזמה מהסוג הזה.

יהונתן קלינגר שואל: מדוע אתה תומך במאגר הביומטרי?

זה החדשנות. צריך לרוץ קדימה. עם זאת, צריך להקפיד הקפדה יתרה על הפרטיות של אנשים ועל צנעת הפרט בעניין הזה.

יהודה שואל: מי מממן ומפעיל אותך מאחורי הקלעים?

אנו ממומנים מתרומות בלבד ולא על ידי בנקים. כל התרומות שקופות וחשופות באתר המפלגה. ומי שמפעיל אותי זה הציבור!

שרון אמר שואל: האם תתמוך בהעלאת שכר המינימום?

התשובה היא כן. שכר המינימום מאוד נמוך וצריך להעלות אותו בצורה משמעותית.

גמלאי דואג: "מה התוכניות שלך לציבור הגמלאים הענק שאין לו פנסיה והיום אוכל את מעט החסכונות שצבר כי הריבית אפסית?

צריכה להיות גם רפורמה בפנסיה. המפלגה שלנו תומכת בהגדלת ההוצאה הציבורית ואין לי ספק שגם הנושאים האלה יהיו על סדר היום שלנו.

רחל כהן מש שואלת: האם אתה מתכוון לעלות את קצבאות הילדים שלפיד קיצץ לנו? בנוסף, יש צורך להגן על שוכרי דירות - חייבים לפקח על שכירות הוגנת כי המצב עכשיו זה כאוס! בכל העולם יש חוקים למען השוכר, אתה מתכוון לעשות משהו לגבי זה?

קצבאות ילדים זה נושא שמחייב בחינה, ולראות איזה אוכלוסיות נפגעו משמעותית ולפצות אותן. לגבי חוק שכירות הוגנת - אני תומך בכך מאוד. 

גולש שואל: מה אתה חושב על התנהלות נתניהו בעניין פרס ישראל ועל ההחלטה לא לחלק את הפרס בספרות ומפעל חיים?

זה באמת עצוב שסמלים מהסוג הזה התערבבו עם פוליטיקה ואינטרסים אישיים. חבל לי על כל ההתנהלות הזו. 

גולשת שואלת: מאיר דגן נחשב מאוד מקורב אליך, הוא היה נואם מרכזי בעצרת להחלפת השלטון, אתה מסכים עם הדברים שלו? אפשר ללמוד מהדברים שלו משהו על עמדתך?

לא רק שאני מקורב אל מאיר דגן, אני גם מעריך אותו מאוד. למרות שאני מקבל את עמדתו של דגן - שכאזרח מודאג צריך להביע את דעתו - לי, באופן אישי, חבל שאנשים ברמה הזו מנהלים ויכוח ציבורי ופומבי כזה. לגבי החלק השני של השאלה - אני מן הסתם לא מצביע לביבי, ואני קורא לכולם להצביע כולנו ולא ביבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ