נתניהו: לא יהיו שום נסיגות ושום ויתורים

בתגובה לשאלה על נאום בר אילן, הודיעו בליכוד כי רה"מ חוזר בו מעקרון שתי המדינות. כמה שעות מאוחר יותר נמסר מלשכת רה"מ כי נתניהו לא אמר כי נאום בר אילן בטל אך הדגיש כי "כל שטח שיימסר - ייתפס על ידי האיסלאם הקיצוני"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

קמפיין הבחירות של הליכוד פרסם הערב (ראשון) הודעה לפיה ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור כי נאום בר-אילן מיוני 2009, שבו הצהיר על נכונותו להסכים להקמת "מדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינה היהודית", כבר אינו רלוונטי לאור המציאות הנוכחית במזרח התיכון. כמה שעות לאחר מכן, פרסם משרד ראש הממשלה הכחשה לפיה "נתניהו לא אמר שנאום בר אילן בטל". עם זאת, בהודעת המשרד נכתב כי "נתניהו מבהיר מזה שנים שבתנאים הנוכחיים במזרח התיכון כל שטח שיימסר - ייתפס על ידי גורמי האיסלאם הקיצוני כפי שקרה בעזה ובדרום ולבנון, ודאי במציאות שהרשות הפלסטינית נמצאת בברית עם ארגון הטרור חמאס".‎

>>> בחירות 2015: כל העדכונים, הסקרים והפרשנויות 

בדברים שפורסמו בתשובה לשאלות כתבים בעקבות פרסום בסוף השבוע בעלון בתי הכנסת "עולם קטן", שבדק עם המפלגות השונות מה עמדתן העקרונית בנוגע להקמת מדינה פלסטינית.

נתניהו באוניברסיטת בר אילן, 2009צילום: אבי אוחיון / לע"מ

"ראש הממשלה הודיע לציבור שנאום בר-אילן בטל", נכתב בעלון בפסקה שעסקה בעמדת הליכוד בסוגיה. "כל הביוגרפיה הפוליטית של נתניהו היא מאבק בהקמת מדינה פלסטינית". בעקבות הפרסום בעלון בתי הכנסת, פרסם הליכוד אתמול הבהרה כי מי שענתה לשאלון מטעם הליכוד היא ח"כ ציפי חוטובלי שהביעה את דעתה האישית ולא את עמדת המפלגה.

אלא שהערב בעקבות שאלות נוספות של כתבים בנושא וככל הנראה על רקע הפרסומים של הימים האחרונים בעניין הוויתורים לכאורה שעשה נתניהו במהלך המו"מ עם הפלסטינים, פרסם מטה הבחירות של הליכוד תגובה מעודכנת – דומה מאוד לדברים שמסרה ח"כ חוטובלי לעלון בתי הכנסת.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי במצב שנוצר במזרח התיכון - כל שטח שיפונה ייתפס על ידי האיסלאם הקיצוני וארגוני הטרור הנתמכים על ידי איראן", נמסר מהליכוד. "על כן, לא יהיו שום נסיגות ושום ויתורים, הדבר פשוט אינו רלוונטי".

ב-6 בינואר התייחס נתניהו לנאום בר-אילן בראיון לעמית סגל ויונית לוי בערוץ 2. נתניהו אמר אז בתשובה לשאלה בנושא כי נאום בר אילן לא פג תוקף "אבל הפלסטינים עיקרו אותו מתוכן" כיוון שבחרו ללכת לעימות בפנייתם לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. "בתנאים שהם רוצים כרגע זה פשוט לא בא בחשבון", אמר נתניהו אז. "אין פרטנר להסכם".

כשנכנס לתפקיד בחודש אפריל 2009 וכן במהלך מערכת הבחירות הצהיר נתניהו כי הוא תומך "בשלום כלכלי" ולא הביע הסכמה להקמת מדינה פלסטינית. אלא שבעקבות לחץ אמריקאי כבד נשא נתניהו כעבור חודשיים, ביוני 2009 נאום באוניברסיטת בר-אילן שבו שינה את עמדתו רבת השנים עליה גם כתב בהרחבה בספריו והודיע שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית בתנאי שזו תהיה מפורזת ותכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ