יהונתן ליס
יהונתן ליס

ביקורת חריפה במערכת הפוליטית על נאומו של הצייר והפובליציסט יאיר גרבוז אתמול (שבת) בעצרת השמאל בכיכר רבין. גרבוז, הראשון מבין הנואמים, תהה בנאומו כיצד "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתטחים על קברי קדושים" הם השולטים במדינת ישראל. מימין ומשמאל האשימו את גרבוז בהתנשאות, גזענות וזלזול בהשקפת עולמם של יריביו הפוליטיים.

בין היתר, היו מי שהכתירו את הנאום של גרבוז כ"נאום הצ'חצ'חים 2", זכר לנאומו השל דודו טופז בגנות מצביעי הליכוד, שהפך לסמל גם בזכות נאום התגובה המפורסם שהשמיע מנחם בגין. וכן, השוו אותו לדבריה של השחקנית תיקי דיין ב-1999, אז כינתה את תומכי בנימין נתניהו, “אספסוף מהשוק".

איש ממשתתפי העצרת בכיכר אתמול לא מחה על דבריו של גרבוז בזמן אמת. "אמרו לנו, ורצו שנאמין, שהאיש המתועב שרצח את ראש הממשלה, בא מתוך קומץ של אנשים הזויים. ואמרו שהוא הושפע מרבנים מנותקים, ושהוא שייך לשוליים המטורפים”, אמר גרבוז בנאומו. לדבריו, "אמרו לנו שצהובי החולצות ושחורי הסמל, אנשי 'כהנא צדק' וצורחי 'מוות לערבים', הם קומץ. הם רק קומץ. ועוד החציפו ואמרו שהגנבים ולוקחי השוחד גם הם רק קומץ. ושהמושחתים והנהנתנים החזיריים הם לא יותר מקומץ. מחריבי הדמוקרטיה - קומץ. החושבים שדמוקרטיה פירושה עריצות של הרוב - קומץ. מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברי קדושים - רק קומץ”. אחר כך תהה גרבוז, “אם כל אלה רק קומץ, אז איך זה שהקומץ שולט בנו? איך זה שבאין מרגיש ובאין מפריע, הוא, הקומץ, נעשה לרוב?".

גרבוז נואם בעצרת בכיכר רבין, אתמולצילום: מוטי מילרוד

בימין ובשמאל גינו את דברי גרבוז. בהודעה רשמית של המחנה הציוני נאמר כי "אנו מגנים האמירות הפוגעות בציבור בגין אמונתו", והתנערו מגרבוז תוך שהם מבהירים כי "האירוע ודובריו לא אורגנו על ידנו". סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד), שכינה את הנאום "נאום הצ'חצ'חים 2" הקיש מדבריו של גרבוז על מחנה השמאל כולו. לדברי אקוניס, "גרבוז חושף את פרצופו האמיתי של השמאל הישראלי: ההתנשאות, הזלזול באחר, ביטול כל דעה ועמדה אחרת שאינה תואמת את השקפותיהם המקדשות נסיגות וויתורים. תומכי הליכוד והימין כבר היו צ'חצ'חים וגם אספסוף, ועכשיו אנחנו מנשקי הקמעות שהפכו לרוב”.

ח"כ מירי רגב אמרה כי "דבר לא השתנה. השמאל הוא אותו שמאל. אז זה היה נאום הצ'חצ'חים ועכשיו זה נאום מנשקי המזוזות וקברי הצדיקים. אבל גם הפעם זה היה נאום מתריס, מעליב ומתנשא. מוטב שדברים אלה לא היו נאמרים. עכשיו הגיעה העת להתנצל אבל עשרות האלפים שהריעו לגרבוז בכיכר רוצים עוד מאותו הדבר. נאום אפל ששייך לתקופה חשוכה". 

השר נפתלי בנט תקף את ראשי המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני, ואת גרבוז בעקבות הדברים שאמר האחרון. בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה אמר יו"ר מפלגת הבית היהודי כי אתמול "עמד אמן שקוראים לו יאיר גרבוז ואמר את הדברים הבאים: 'מנשקי הקמיעות, משתטחים על קברי קדושים, עובדי האלילים, מטרידים מיניים, אנסים, רוצחי ראש הממשלה רבין'. הוא אומר – 'הקומץ הזה נעשה לרוב'. ככה הוא קורא למחנה שאני עומד בראשו - הקומץ הזה נעשה לרוב".

לדברי בנט, "הקומץ הזה זה עמנואל מורנו סא"ל בסיירת מטכ"ל, שהיו לו תמונות של רבנים על הקיר, והוא נפל כחלל במלחמת לבנון השנייה. והקומץ הזה, גרבוז, זה רועי קליין ז"ל שבמלחמת לבנון השנייה וקרא בקריאה ה'פגאנית' לשיטתך - 'שמע ישראל, השם אלוקינו השם אחד". בנט הוסיף כי "הקומץ הזה הם אנשי עיירות הפיתוח, אנשים שגרים בקרית שמונה, ובשלומי, ובנתיבות, ובשדרות, שקמים בשש בבוקר כדי להתפלל תפילת שחרית, ושמים תפילין. זה 'הקומץ' שאתה מדבר עליו. והקומץ הזה אלו אנשים שאתם דרסתם במשך שנות דור את התרבות, את התרבות שלנו". בנט תקף גם את הבאים לכנס, ואמר כי ״מה שיותר גרוע מדברי האיוולת של האינטלקטואל, הוא שבקהל עמדו אלפי אנשים ואף אחד לא אמר – 'כולנו יהודים. כולנו אחים. מה אתה עושה למען השם?!' וגם ציפי לבני ובוז'י הרצוג שהכנס נעשה למענם - בוז'י לא פצה פה, ציפי לא מחתה. אז אני אומר לכם - ציפי, יאיר גרבוז ובוז'י - הקומץ הזה הוא רוב עם ישראל!".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ