יהושע סובול על קמפיין "לא מתנצלים" של הבית היהודי: גם הנאצים ביטלו את רגש האשמה

בראיון לרשת ב', התייחס סובול גם ל"נאום הקומץ" של גרבוז וכינה את מנשקי המזוזות טיפשים. יו"ר הבית היהודי: "אני מנשק מזוזות טיפש וגאה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

המחזאי והסופר יהושע סובול כינה היום (שני) את "מנשקי המזוזות" טיפשים והשווה את הבית היהודי לנאצים בראיון לרשת ב'. סובול התראיין על דבריו של הצייר יאיר גרבוז בעצרת השמאל בכיכר רבין שלשום, שעוררו ביקורת חריפה, ועל התקפת העיתונאי ערוץ 7 חגי הוברמן נגד מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר שנהרג ב"צוק איתן". "מי שמנשק מזוזות זו בעיה שלו ושל משפחתו", אמר סובול. "זה לא בעיה של ימין, ולא של שמאל. יש אנשים טפשים בכל מני מגזרים, אנשים שחושבים שאם הם מנשקים איזה חפץ, אז הם מתקשרים עם יישות עליונה", הוא הוסיף.

יהושע סובולצילום: מוטי מילרוד

סובול התייחס בראיון לקמפיין של הבית היהודי "מפסיקים להתנצל" ואמר כי גם הנאצים ביטלו את רגש האשמה. "בנט הכריז על כך שמבטלים את רגש האשמה מעתה והלאה בחברה הישראלית" אמר סובול, "הוא לא הראשון שמכריז על ביטול רגש האשמה. ב-1933, כשהמפלגה הנציונל-סוציאליסטית עלתה לשלטון בגרמניה, אחד החוקים הראשונים שהם חוקקו זה היה חוק לביטול האשמה הגרמנית בתוצאות מלחמת העולה הראשונה". לדבריו,  "הימין לא סובל ביקורת כי מצפונו נגוע, כי הימין מרגיש וחש שהכניס את ישראל לבוץ איום ונורא, הוא מרגיש שהוא אשם והוא לא יכול לשאת את האשמה הזאת". 

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מיהר להגיב לדבריו של סובול. "אחיי בשמאל - איבדתם את הצפון", כתב בנט בפייסבוק. "הבוקר יהושוע סובול (איש מרצ) השווה אותי למפלגה הנאצית, ואת 'מנשקי המזוזות' לטיפשים. יהושוע סובול ויאיר גרבוז, אני מנשק מזוזות טיפש וגאה", כתב בנט.

במערכת הפוליטית נמתחה ביקורת חריפה על דבריו של גרבוז בעצרת בשבת. גרבוז תהה כיצד "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתטחים על קברי קדושים" הם השולטים במדינת ישראל. הוא אמר בין היתר כי "אמרו לנו שצהובי החולצות ושחורי הסמל, אנשי 'כהנא צדק' וצורחי 'מוות לערבים', הם קומץ. הם רק קומץ. ועוד החציפו ואמרו שהגנבים ולוקחי השוחד גם הם רק קומץ. ושהמושחתים והנהנתנים החזיריים הם לא יותר מקומץ. מחריבי הדמוקרטיה - קומץ. החושבים שדמוקרטיה פירושה עריצות של הרוב - קומץ. מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברי קדושים - רק קומץ". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ