סקר ערוץ הכנסת שבוע לפני הבחירות: 21 מנדטים לליכוד, 24 למחנה הציוני

על פי הסקר הנרחב שכלל יותר מאלף נשאלים, גוש שמאל-מרכז מונה 56 מנדטים, כחלון 9 וגוש ימין-חרדים 55, תמונה שעשויה לאפשר את הטלת הרכבת הממשלה על שני המועמדים. רק 8% מהאוכלוסיה היהודית מגדירים עצמם "שמאלנים"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקונגרס האמריקאי לפני שבוע בדיוק לא שינה את מצבת המנדטים של מפלגת הליכוד - כך על פי סקר נרחב שביצע ערוץ הכנסת. לפי הסקר, שהתפרסם היום (שלישי) שבעה ימים לבחירות, הליכוד נותרת בשפל של 21 מנדטים לעומת 24 מנדטים של המחנה הציוני - נתון זהה לעומת סקר הערוץ בשבוע שעבר. 

לפי סקר הערוץ, שכלל יותר מאלף נשאלים - מספר משתתפים הגבוה משמעותית מהממוצע - יש עתיד מתחזקת והופכת למפלגה השלישית בגודלה עם 14 מנדטים - מספר שיא למפלגה מאז החלו הסקרים במערכת הבחירות הנוכחית. מהסקר עולה עוד כי רק 8% מהאוכלוסייה היהודית בישראל מגדירים עצמם שמאלנים. זהו הסקר האחרון שעורך הערוץ לפני הבחירות.

>>> שבוע לבחירות: לממוצע של כל הסקרים

יצחק (בוזי') הרצוג והמחנה הציוני יכולים לשאוב עידוד גם מחישוב תמונת הממליצים בפני הנשיא שעולה מהסקר הנוכחי. לפי הסקר, אם הרשימה המשותפת (13) תצטרף למחנה הציוני (24), יש עתיד (14) ומרצ (5) ותמליץ על הרצוג בפני הנשיא ראובן ריבלין יהיו ליו"ר מפלגת העבודה 56 ממליצים - זאת לעומת 55 ממליצים לכל היותר שיהיו לנתניהו (הליכוד - 21, הבית היהודי - 12, ש"ס - 7, יהדות התורה - 6, ישראל ביתנו - 5 ויחד - 4). יו"ר כולנו, משה כחלון, טרם הודיע על מי ימליץ ואילו יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לא פסל המלצה על הרצוג - כך שגם הקולות הללו לא בטוחים לגוש הימין.

הסקר הנוכחי אינו שונה מהותית מהסקר הקודם של הערוץ, שנערך ערב נאומו של נתניהו מול הקונגרס האמריקאי לפני כשבוע - גם אז זכה הליכוד ל-21 מנדטים והמחנה ציוני ל-24. הרשימה המשותפת זוכה על פי שני הסקרים הללו ל-13 מנדטים וגם הבית היהודי נותרת יציבה עם 12 מנדטים. על פי הסקר הנוכחי, גם מפלגת כולנו של משה כחלון מתחזקת מעט וזוכה ל-9 מנדטים לעומת 8 בסקר הקודם של הערוץ. מרצ נחלשת מעט ויורדת ל-5 מנדטים בהשוואה ל-6 בסקר הקודם.

המפלגות החרדיות נותרות יציבות יחסית - מצבה של ש"ס בסקרים לא השתנה והיא עומדת על 7 מנדטים, ומפלגתו של אלי ישי מוסיפה להתנדנד על אחוז החסימה עם 4 מנדטים. יהדות התורה נחלשת מעט ל-6 מנדטים בהשוואה ל-7 בסקר הקודם שנערך בערוץ.

המשתתפים בסקר נשאלו עוד כיצד הם מגדירים את עצמם פוליטית. רק 8% מהאוכלוסייה היהודית, על פי הסקר, מגדירים את עצמם בשמאל. קטגוריה זו כוללת 18% ממצביעי המחנה הציוני ו-76% ממצביעי מרצ. 15% מגדירים עצמם "מרכז, נוטה לשמאל". לעומת זאת, 35% מהישראלים-יהודים מגדירים את עצמם ימנים, ו-24% נוספים מגדירים עצמם "מרכז, נוטה לימין". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ