דובר הרשימה המשותפת: ארגון המדינה האיסלאמית שואב השראה מהציונות

"מאיפה דאעש למדו את הפשעים? תראו מה התנועה הציונית עשתה בשנת 1948", אמר בפאנל בחירות ראש מערך ההסברה של המפלגה שפרסמה הבהרה: הדברים נאמרו במענה לפרובוקציה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש מערך ההסברה של הרשימה המשותפת, רג'א זעאתרה, אמר היום (שלישי) כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שואב השראה למעשיו מהציונות, והוסיף שחמאס איננו ארגון טרור. "מאיפה דאעש למדו את הפשעים האלה? תראו מה התנועה הציונית עשתה בשנת 1948. מעשי האונס, הביזה, הרצח, הטבח, שבוצעו גם כאן באזורים האלה", אמר זעאתרה, חבר מזכירות חד"ש, בפאנל בחירות שהתקיים באוניברסיטת בר אילן. כשנשאל אם חמאס הוא ארגון טרור, השיב זעאתרה כי "חמאס הוא חלק לגיטימי מהעם הפלסטיני. לעם שנמצא תחת כיבוש יש זכות להתנגד לכיבוש".

בעקבות הסערה שחוללו דבריו של זעאתרה נמסר מהרשימה המשותפת כי "הדברים נאמרו במענה לפרובוקציה של אחד ממשתפי הפאנל, שטען שדאעש למדו את מעשיהם מנציג הרשימה המשותפת. הרשימה מגנה את פשעי דאעש".

ברשימה המשותפת כינסו היום ישיבה מורחבת של ראשי הסיעות והיועצים, כדי למנוע מחברי הרשימה לצאת בשבוע האחרון שלפני הבחירות בהתבטאויות העלולות לפגוע בהם בקלפי ולגרור התקפות נגד המפלגה. לדברי בכיר במערך ההסברה של הרשימה, "כל התבטאות הופכת כותרת משום שכולם מבינים שהרשימה המשותפת תהיה המפלגה השלישית בגודלה בכנסת הבאה. עכשיו מכוונים את החיצים לרשימה הזו". ברשימה ציינו כי ההתקפה עליהם החלה עם ההחלטה שלא לחתום על הסכם עודפים עם מרצ ונמשכה אתמול בעקבות התבטאותו של זעאתרה.

חברי הרשימה הביעו תמיהה על כך שדבריו של זעאתרה עוררו סערה ודבריו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ביום שני, לא זכו לגינוי ממפלגה כלשהי. ליברמן אמר בכנס בחירות במרכז הבינתחומי בהרצליה, ביחס לאזרחים הערבים בישראל, כי "מי שאתנו צריך לקבל הכל — עד חצי המלכות. מי שנגדנו, אין מה לעשות — צריך להרים גרזן ולהוריד לו את הראש; אחרת לא נשרוד פה". ליברמן הוסיף כי "אין שום סיבה שאום אל־פחם תהיה חלק מישראל" וש"אזרחים במדינת ישראל שמרימים דגל שחור ביום הנכבה — מבחינתי שיילכו מכאן, אני מוכן לתרום אותם לאבו מאזן בכיף גדול".

בעקבות הדברים פנה המרכז המשפטי עדאלה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לפתוח בחקירה נגד ליברמן בחשד להסתה לאלימות. עו"ד נדים שחאדה מעדאלה טען בפנייה כי דברי ליברמן הם הסתה לאלימות נגד האזרחים הערבים באשר הם. "דברי ליברמן רק מחזקים את הלך הרוח בחברה הישראלית בתקופה האחרונה, שאיפשר לפגוע בערבים באשר הם בלי לתת שום דין וחשבון. כולנו עדים לאירועים האלימים הרבים שאירעו בשנים האחרונות נגד ערבים כמעט בכל מקום. אם מדובר באירועי 'תג מחיר' של קבוצות ימניות נגד פלסטינים בשטחים הכבושים ובתוך ישראל, או בפגיעות אחרות על רקע גזעני נגד אזרחי מדינת ישראל הערבים", כתב עו"ד שחאדה.

הרשימה המשותפת בכנס בחירות בנצרת בחודש שעברצילום: רמי שלוש

מהמחנה הציוני נמסר בתגובה לדבריו של זעאתרה: "אנו מצפים מראשי הרשימה להתנער לאלתר מהתבטאות השערורייתית שמשווה בין ישראל לבין דעאש, וכן מאמירתו כי חמאס הוא לא ארגון טרור. ההשוואה בין עורפי ראשים חסרי כל צלם אנוש, לבין אומה שקמה מחדש ותרמה לעולם רבות — היא בלתי נסבלת ומעידה על בורות ושנאה. אנו מאמינים כי אזרחי ישראל הערבים מצפים מהרשימה המשותפת שתקדם את זכויותיהם ואת צרכיהם ותפתור את בעיותיהם הכלכליות והחברתיות, ולא תלבה הסתה ושקרים שישיגו ההפך. מצער מאוד שדוברי הרשימה המשותפת פוגעים ברצון של הציבור הערבי והיהודי לחיות בדו קיום".

אביגדור ליברמן הגיב לדברים בעמוד הפייסבוק שלו וכתב כי "דבריו של זעאתרה הם הוכחה לכך שבית המשפט העליון שגה שגיאה חמורה כשאפשר לחנין זועבי להתמודד לכנסת. שופטי בג"ץ שנתנו הכשר לדברים הנוראיים שעשתה ואמרה זועבי בכל השנים האחרונות הביאו לכך שעכשיו מרשה לעצמו אותו זעאתרה לומר דברים שבכל מדינה אחרת היו מביאים לשלילת אזרחותו באופן מיידי ולסילוקו מהמדינה. מיד עם היבחרה של הכנסת החדשה נפעל שכך יהיה גם בישראל, ושבית המשפט העליון לא יוכל לפסול את חוקי הכנסת ואת החלטות ועדת הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ