הנשיא אירח במשכנו את "כנס המיואשים" הראשון

ריבלין הזמין למשכנו 100 אזרחים שכתבו לו בפייסבוק שאינם מתכוונים לבחור. הסוקרת מינה צמח פנתה אליהם: ב-1996 פחות מ-26 אלף קולות הפרידו בין המנצח והמפסיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אירח היום (שלישי) במשכנו מפגש יוצא דופן, שזכה לכינוי "כנס המיואשים". 100 אזרחים שכתבו לנשיא בעמוד הפייסבוק שלו שאינם מעוניינים לבחור בבחירות הקרובות התייצבו במשכן כדי לשתף את ריבלין בתחושות שהביאו אותם להחלטתם.

"לא הזמנתי אתכם כדי להטיף לכם, ובוודאי לא כדי לבקש את קולכם. הזמנתי אתכם כדי להקשיב לכם, לשמוע אתכם; אבל גם כדי לשתף אתכם בחשש שיותר מדי אזרחים בקרבנו מתפתים לאדישות ולייאוש”, אמר ריבלין והוסיף, "חשוב לי לומר היום בצורה ברורה ביותר שהייאוש הוא אויב הדמוקרטיה. למבולבלים בתוכנו אני מבקש לומר: בחרו את הטוב ביותר; את הטוב ביותר עבורכם; את מי שעוסק במה שהכי חשוב לכם. ואולם ייאוש אינו נוגע לסדר עדיפויות, הוא לא שייך לבחירות אלה או אחרות, אלא הוא ייאוש מהשיטה, הוא ייאוש מהדמוקרטיה”.

אחת המשתתפות, נאווה איטלי, בת 38 ואם לחמישה ממושב תרום, התייחסה לתחושת הזלזול של נבחרי הציבור בבוחר ואמרה: "יש תחושה קשה שמערכת הבחירות הזו מתעסקת בשולי ובשחיתות ולא מנסה לתת מענה- לא שמעתי אף הצעה מאף מתמודד שנותנת תקווה לשינוי". יקיר כהן, בן 25 ממושב זמרת שבעוטף עזה, סטודנט במכללת ספיר, סיפר: "אני גר בעוטף עזה ומאז מבצע צוק איתן יש תחושה כי יש שעון חול עד הסבב הבא. אין אופק ביטחוני, כלכלי או מדיני. אין שום שוני- ימין, שמאל, מרכז. לא משנה במי אבחר- הקול שלי לא יזיז לאף אחד".

הסוקרת ד"ר מינה צמח הציגה למשתתפים את השפעת אחוזי ההצבעה על תוצאות הבחירות. ״הגורם הראשון שעולה מהסקרים בקרב מי שלא מתכונים להצביע הוא היאוש והמחאה", אמרה צמח. "מי שלא מצביע מרגיש שהוא מתנקם במפלגות שלא עושות ולא תורמות, אבל בישראל ב-1996 פחות מ-26 אלף קולות הפרידו בין המנצח והמפסיד", ציינה, "400 אלף איש לא הלכו להצביע באותה מערכת. אם היו הולכים 29 אלף ועוד אחד ייתכן ומערכת הבחירות הייתה מסתיימת באופן הפוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ