ועדת הבחירות לא תסייע לתושבי הפזורה הבדואית להגיע לקלפי: גם כך גברים ונשים לא נוסעים יחד

נדחתה עתירה לארגן הסעות מכפרים לא מוכרים לקלפיות מרוחקות, בטענה ששיעור ההצבעה בהם דומה לזה שביישובים הבדואיים עם תחבורה ציבורית - אך בפועל קיים פער של עשרות אחוזים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועדת הבחירות האזורית בבאר שבע דחתה שלשום (חמישי) עתירה לארגן הסעות לקלפיות ביום הבחירות לתושבים בדואים בכפרים הלא מוכרים בנגב, המרוחקים לעתים עשרות קילומטרים ממוקדי ההצבעה. 

>>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

יו"ר ועדת הבחירות, השופט אליהו ביתן, נימק את החלטתו בכך שלוועדה אין את המשאבים הדרושים להצבת אוטובוסים בכפרים ביום הבחירות, וכי התועלת בהנגשת מוקדי ההצבעה לכפרים אינה משמעותית מספיק. הוא אף פקפק בנחיצות ההסעות כשטען שתושבי הכפרים גם כך לא ישתמשו בהן לאור ההגבלות שחלות, לדבריו, בחברה הבדואית על נסיעת גברים ונשים זרים יחדיו.

עו"ד נדים שחאדה, שפנה בנושא לוועדת הבחירות המרכזית לפני כחודש מטעם ארגון עדאלה, התייחס בפנייתו ל-13 כפרים לא מוכרים בהם מתגוררים יותר מ-35 אלף תושבים, ושהמתגוררים בהם מצביעים בקלפיות הממוקמות ביישובים המרוחקים 10–40 קילומטרים מבתיהם.

בפזורה הבדואית ישנם כ-10,000 בעלי זכות הצבעה. בכפרים הללו אין תחבורה ציבורית, ולדברי חליל אל־עמור, תושב הכפר הלא מוכר אסרה, בגלל מצבם הכלכלי לרוב התושבים בכפרים גם אין כלי רכב פרטיים. לכן, בעלי זכות ההצבעה שיבקשו לממש את זכותם בבחירות יצטרכו להגיע בעצמם לכביש הראשי סמוך למקום מגוריהם, ולנסוע בתחבורה ציבורית למוקד ההצבעה ובחזרה. עו"ד שחאדה הדגיש בפנייתו לוועדה כי "זו חובתה של המדינה להקל על אזרחים בעלי זכות בחירה לממש את זכותם, ובכלל זה לספק הסעות חינם ממקום מושבם לקלפי בה הם מצביעים".

השופט ביתן כתב בהחלטתו כי הנגשת הקלפיות לתושבי הפזורה משמעותה העמדת מערך הסעות נרחב, המצריך היערכות ומשאבים בסדרי גודל שוועדת הבחירות, כאמור, לא מסוגלת לעמוד בהם. בנוסף, נימק השופט את החלטתו בטענה שהתועלת בהנגשת מוקדי הצבעה לפזורה אינה משמעותית מספיק. לדבריו, על פי נתונים לא רשמיים, אין הבדל מובהק בין שיעור ההצבעה בקרב הבדואים המתגוררים ביישובים רשמיים - בהם קיימת תחבורה ציבורית - לזה של תושבי הכפרים הבלתי מוכרים.

ואולם, לפי התוצאות הרשמיות בבחירות לכנסת ה-19 עולה פער ניכר בין אחוז ההצבעה בישובים המוכרים שבהם מוצבים קלפיות, לבין אחוזי ההצבעה בשבטים. כך למשל, בעיר רהט אחוז ההצבעה עמד על 56%, בערערה על 65% ובלקיה הצביעו 63%. לעומת זאת, בשבטים אבו רביעה הצביעו 15%, באל אעסם 35%, אל־הואשלה 39% ואל־הוזייל 22%. רבים מבני השבטים הללו מסבירים כי אי הצבת קלפיות גורם לרבים לא להשתתף בבחירות. בסך הכול, שיעור ההצבעה בקרב הבדואים בדרום היה 44%.

עוד טען השופט בהחלטתו כי "על רקע הגבלות מסורתיות בחברה הבדואית על נסיעה משותפת של נשים וגברים ממשפחות שונות... אין לצפות שיעשה שימוש משמעותי בהסעות מרוכזות". עם זאת, בוועדה החליטו לחלק לראשונה שוברי נסיעה בתחבורה ציבורית ביום הבחירות בתוך הכפרים הלא מוכרים. עוד כה חולקו השוברים רק בסניפי דואר ביישובים המוכרים. 

בכפרים הלא מוכרים הביעו אכזבה מהחלטת הוועדה, המתבססת, לטענתם, על סטראוטיפים ועל נתונים לא רשמיים. "אם בעבר שיעור ההצבעה היה נמוך, זה לא אומר שצריך להפוך את זה למנהג", אמרו בשיחה עם "הארץ" מקורות במועצת הכפרים הלא מוכרים. לדבריהם, טענת השופט בנוגע להגבלה על נסיעה משותפת של גברים ונשים ממשפחות שונות אינה מבוססת, "ואל לשופט להשתמש בה כחלק משיקוליו".

שיעור ההצבעה בפזורה הבדואית עשוי להיות משמעותי מאוד בבחירות הקרובות, ולא רק עבור הרשימה המשותפת, ששלושה ממועמדיה עד המקום ה-15 הם תושבי הנגב. גם מפלגות אחרות מזהות פוטנציאל בבוחרים הבדואים, ולפי הערכות שונות כמעט כל המפלגות ייהנו מקולותיהם.

לפי תוצאות הבחירות הקודמות שנערכו ב-2013, ש"ס היתה המפלגה היהודית שזכתה לתמיכה הרחבה ביותר בקרב הבדואים, ואף גברה בחלק מהיישובים על המפלגות הערביות. בכפר הלא מוכר תראבין, לדוגמה, אמנם הצביעו אז רק 35% מבעלי זכות הבחירה, אולם 60% מהם בחרו בש"ס - וכך היא עקפה את רע"מ־תע"ל ואת בל"ד. בקלפי נוספת ליד תל שבע, השייכת גם היא לשבט תראבין, זכתה ש"ס לכמחצית מהקולות.

בדואיות ביישוב אבו קורינאת, ביוליצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ