זה לא נגמר עד שזה נגמר: התרחישים שעשויים להפתיע את הסוקרים

מפלגות שיתעצמו מעבר לתחזיות, מפלגות ותיקות שייעלמו, והאם יש יותר משני מועמדים לתפקיד רה"מ? בחירות קודמות הוכיחו שבימים שלפני ההצבעה חלות התפניות הדרמטיות בדעת הקהל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שתי יממות לפני פתיחת הקלפיות, לא מעט שאלות שעשויות לשנות את המפה הפוליטית עדיין לא פתורות — האפשרות שמפלגות מכהנות יעלמו, שכוחן של מפלגות מסויימות יגדל משמעותית ביחס לסקרים ואפילו האפשרות שראש הממשלה הבא יהיה אחר מבנימין נתניהו או יצחק הרצוג עדיין לא ירדו לחלוטין מהפרק.

>>> בחירות 2015: כל הכתבות, הסקרים והפרשנויות

בכל אחת ממערכות הבחירות ב-20 השנים האחרונות חוללה לפחות מפלגה אחת סנסציה והשיגה תוצאה שהסוקרים לא חזו מראש: ב-1992 היתה זאת צומת שהפתיעה עם שמונה מנדטים יקרים; מפלגת המרכז זכתה ב-1999 ב-6 מנדטים — הרבה פחות משנחזה בתחילה; שינוי זכתה ב-15 מנדטים ב-2003; הגמלאים זכו ל-7 מנדטים ב-2006 ואילו יש עתיד הפתיעה עם 19 מנדטים בבחירות האחרונות.

ביום שישי חל המועד האחרון בו מותר לכלי התקשורת לפרסם סקרים לקראת הבחירות. באופן מסורתי, בתקופה הזאת — ימי השקט מתחזיות פוליטיות עד יום הבחירות — מתחוללות התפניות הדרמטיות בדעת הקהל.

אפשר למנות לפחות שלושה סוגי הפתעות אפשריים בבחירות הקרובות. הראשון הוא התעצמותה של מפלגה – אחת הרשימות תזכה למספר מנדטים הגבוה משמעותית מכפי שניבאו לה הסקרים. הישג כזה צפוי להפוך דווקא מפלגה שולית ללשון מאזניים ולזכות את חבריה בג׳ובים ובכיבודים גדולים מכפי שצפו מנהיגיה ערב הבחירות. הפעם, בניגוד למערכות בחירות קודמות, הסיכוי שמפלגה חדשה שלא מתקרבות לאחוז החסימה בסקרים — כלומר לא כולנו של משה כחלון או יחד של אלי ישי — תיבחר לכנסת הוא נמוך מתמיד בשל השינוי שחל באחוז החסימה, שמאפשר רק למפלגות שייזכו בלפחות ארבעה מנדטים להיכנס לכנסת. רק שתי רשימות חדשות עשויות לעבור את אחוז החסימה: כולנו של משה כחלון, שנהנית מתמיכה מרשימה בדעת הקהל, ויחד של אלי ישי שמתנדנדת סביב אחוז החסימה החדש אך בחודשים האחרונים מצליחה לעבור אותו בהתמדה.

הפתעה אפשרית נוספת היא היעלמותן של מפלגות מכהנות. אביגדור ליברמן ומפלגתו, ישראל ביתנו, יכולים להידרדר אל מתחת לאחוז החסימה, ותסריט שבו חברי הכנסת של מרצ לא יישבו במליאת הכנסת הבאה פתאום נראה ריאלי. מצב שבו מפלגה שנחשבת ליציבה בדעת הקהל הישראלית לא תצליח לגייס מספיק מצביעים יכול להיחשב בהחלט להפתעה שכזאת.

הפתעה שלישית, דרמטית הרבה יותר, עשויה להיות זהותו של ראש הממשלה הבא: האם לצד בנימין נתניהו או יצחק הרצוג ייתכנו גם מועמדים נוספים? במערכת הפוליטית סימנו בשבועות האחרונים אפשרות — אם כי סבירותה נמוכה למדי — לפיה יאיר לפיד, למשל, עשוי זכות במספר מפתיע של מנדטים ולגייס קואליציה יציבה מזאת של הרצוג ונתניהו.

המחנה הציוני

האפשרות שיצחק הרצוג הוא ראש הממשלה הבא של ישראל, ושהוא יצליח לכונן ממשלה יציבה שתתבסס על גוש המרכז–שמאל בלבד, עדיין נעה על הציר בין הסביר ללא־סביר. בפועל, המחנה הציוני עשויה להיות הפתעת הבחירות הקריטית ביום שאחרי.

הרצוג לא נחשב מועמד משמעותי עם פתיחת מערכת הבחירות. חבירתו לציפי לבני והקמת “המחנה הציוני”, לצד קמפיין כושל של נתניהו, חיזקו מאוד את מועמדותו. הסקרים מאפשרים לו, תיאורטית, לכונן ממשלה, אף שסיכוייו של נתניהו גבוהים יותר. המחנה הציוני נכשל עד כה באחת המשימות המרכזיות: ניוד מצביעים מגוש הימין לתמיכה במועמדותו של הרצוג. תנועת הקולות של הימים הקרובים עשויה לשפר את מצבו.

הרצוג ולבני בראיון במערכת "הארץ", בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

הליכוד

נתניהו יכול להפתיע פעמיים. הפתעה אפשרית אחת היא חיובית: נתניהו יזכה לניצחון מרשים שיאפשר לו לכונן ממשלת ימין צרה, כפי שהתחייב, ללא המחנה הציוני או יש עתיד שיידחקו אל ספסלי האופוזיציה. ההפתעה השנייה האפשרית היא שלילית, אם יתגלה פער גדול הרבה יותר מארבעת המנדטים שנותנים הסקרים כיום לטובת המחנה הציוני.

"תסריט הבלהות", על פי סביבתו של נתניהו, הוא שהליכוד יזכה ל-18 מנדטים בלבד בשל אדישותם של מצביעי המפלגה והאפשרות שרבים לא יילכו לקלפי. כשהחליט לפרק את ממשלתו ולפזר את הכנסת, נתניהו לא העריך שמהפך נמצא על סדר היום. בסביבתו היו משוכנעים שמפלגותיהם של משה כחלון ואביגדור ליברמן יגלו מחוייבות לנתניהו ויהיו חזקות יותר מכפי שנראה כרגע.

"גם אם נזכה ב-18 מנדטים ולהרצוג יהיו עשרה מנדטים יותר מאיתנו, עדיין נוכל להרכיב את הממשלה הבאה", אמר מקורב לנתניהו. לדבריו, "הבעיה היא בעיקר פסיכולוגית: במצב של פער של עשרה מנדטים, הנשיא ירגיש מחוייב להטיל את הרכבת הממשלה קודם כל על הרצוג. במצב כזה, לא מעט מפלגות עשויות להתגמש וללכת איתו למרות שהיו מעדיפות לשבת דווקא איתנו".

יש עתיד

האם יאיר לפיד עשוי להפוך לראש הממשלה הבא? אף שהתרחיש נשמע דמיוני וסבירותו נמוכה מאוד, ביש עתיד נהנים לשחק במחשבה שציבור הבוחרים ייאפשר בסופו של דבר את המהלך. "לפיד בהחלט יכול להיות ראש הממשלה הבא", סיפר אחד מחברי הכנסת של המפלגה. לדבריו, "יש עתיד יכולה לסגור 'ברית אחים' חדשה עם כחלון וליברמן שיצהירו שלפיד הוא מועמדם לראשות הממשלה. בלי לפיד, ליברמן וכחלון, אף מועמד אחר לא יוכל להרכיב את הממשלה הבאה ולמפלגות אחרות לא יהיה מנוס אלא לחבור אלינו".

במקביל, ביש עתיד מתכוונים להפתיע ולהגיע למספר מנדטים מרשים, כפי שעשו בבחירות הקודמות: המפלגה נהנית כיום מתמיכה משמעותית בציבור, לאחר שהתרסקה בסקרים שנערכו עם פיזורה של הכנסת הנוכחית.

את האופטימיות ביש עתיד צריך לקחת בערבון מוגבל. במערכת הבחירות הקודמת, מפלגתו של לפיד היתה חדשה וכמעט בודדה במרכז המפה הפוליטית. נצחונו של נתניהו היה מובטח, כך שמצביעים רבים החליטו לבחור במפלגת המרכז כדי שתייצג אותם. הפעם יש עתיד לא נהנית מיתרונות אלה. למרות ההתחזקות שלה בסקרים האחרונים, מצביעי מרכז רבים מתייצבים מאחורי הרצוג, ואחרים עשויים לעשות זאת ביומיים הקרובים. גם הקמתה של "כולנו", מפלגת מרכז נוספת, עשויה להקשות על לפיד לשחזר את הישגיו.

לפיד בכנס בחולון, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

מרצ

סקרים שנערכו בקיץ החולף, בעיצומו של מבצע צוק איתן, העניקו למרצ מספר דו ספרתי של מנדטים. חצי שנה מאוחר יותר, ובצל הקמת המחנה הציוני, מרצ עלולה שלא לעבור את אחוז החסימה. מנהיגת המפלגה, זהבה גלאון, יצאה בשבועות האחרונים לקמפיין שנועד להשאיר את מרצ מעל המים. הסקרים האחרונים מנבאים, באופן עקבי, שמרצ תזכה בחמישה מנדטים גבוליים. אתמול בערוץ 2 גלאון הסבירה, "אסור שהסיסמה רק לא ביבי תהפוך לרק לא מרצ. יש ספין חזק שצריך לחזק את הרשימה הגדולה כדי שהנשיא יטיל עליה את ראשות הממשלה. דווקא בימים האחרונים בוחרי מרצ מבינים שההצבעה האסטרטגית הפעם היא למרצ: אם מרצ תיעלם ארבעה מנדטים הולכים לפח והרצוג לא יהיה ראש ממשלה".

ישראל ביתנו

קצת כמו מרצ, נראה שיש סיכוי שגם שר החוץ אביגדור ליברמן לא ייכנס לכנסת הבאה — תוצאה שתהיה אירונית במיוחד מאחר שליברמן היה זה שקידם את העלאת אחוז החסימה מלכתחילה. הסקרים האחרונים נותנים למפלגתו ישראל ביתנו 4-5 מנדטים והמפלגה "מגרדת" את אחוז החסימה.

ליברמן לא הצליח להפוך לדמות רלוונטית בבחירות האחרונות ורובם המוחלט של מצביעיו יגיעו מקרב ציבור העולים. בליכוד העריכו שלמרות הבטחותיו אתמול, ליברמן רחוק מעשרה מנדטים, אך שהוא יעבור באופן משמעותי את אחוז החסימה. “הסקרים לא יודעים לקרוא נכון את ציבור העולים. יש גם לא מעט עולים שעדיין יושבים על הגדר. נופתע מאוד אם ליברמן יזכה בפחות משבעה מנדטים בבחירות", אמרו בליכוד.

הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת, איחוד המפלגות הנתמכות על ידי הציבור הערבי בישראל, כבר עכשיו נחשבת לאחת ההפתעות הגדולות: ארבע הסיעות הצליחו להתאחד, חרף הבדלים מהותיים בהשקפת עולמן ולנהל קמפיין משמעותי ברחוב הערבי. לפי הסקרים, הרשימה המשותפת עשויה להפוך למפלגה השלישית בגודלה בכנסת הבאה. חד"ש, בל"ד, רע"מ ותע"ל, התאחדו דווקא בעקבות מאמציו של ליברמן להעלות את אחוז החסימה ולהקשות עליהן להיבחר לכנסת. גם מבחינה זו המהלך עשוי להתברר ככישלון עבור שר החוץ: ככל שהרשימה המשותפת תהיה חזקה יותר, הדבר יבוא על חשבון האגף הימני וחבריה יחזיקו בעוצמה רבה משהיתה להם בכנסות האחרונות.

ספק רב אם לראשונה יחזיקו הח"כים הערבים בעמדות מפתח דוגמת חברות בוועדת החוץ והביטחון או ראשות האופוזיציה. חבריה כבר הבהירו שהם אינם מעוניינים בתפקידים אלה. במקום זאת, ראש הממשלה הבא יצטרך להעניק לה תפקידים משמעותיים דוגמת ראשות ועדת הפנים או ועדת הכספים.

יחד — העם איתנו

באופן אירוני, מפלגתו של אלי ישי תפתיע עם כל תוצאה שתקבל: מנהיג ש"ס לשעבר שהתפצל ממנה, הצליח לכונן רשימה שנויה במחלוקת ולגייס קהל תומכים שמעניק למפלגה סיכוי לעבור את אחוז החסימה. על פי כל הסקרים האחרונים, המפלגה מצליחה לגייס חמישה מנדטים – מספר המבטיח את כניסתה לכנסת הבאה.

מאידך, אם ישי לא יעבור את אחוז החסימה בסופו של דבר, עשרות אלפי קולות של מצביעי ימין מובהקים יושלכו לפח ויקטינו את מימדיו של גוש הימין בכנסת הבאה. נתניהו, כמו גם אריה דרעי, מנהלים בימים אלה קמפיין שנועד להקטין את מספר המנדטים להם יזכה ישי בסופו של דבר, מה שעלול להשאיר אותה בחוץ — ולגרום לאובדן מנדטים לגוש.

כולנו

כולנו יכולה להפוך להפתעה שהיתה יש עתיד בבחירות הקודמות. מפלגתו של משה כחלון נמצאת במגמת עליה בסקרים. כולנו הפכה במערכת הבחירות הזאת ל"כליא ברק" לליכודניקים מאוכזבי נתניהו. מדובר בקהל מצביעים פריך יחסית; חלקם עשויים לחזור לליכוד ביומיים הקרובים אם יתברר שסיכוייו של הרצוג לזכות בכהונה גדלים. אחרים, שעדיין לא החליטו אם לתמוך בכולנו אך מבקשים להפיל את נתניהו מכסאו, עשויים עוד לחבור לכחלון כדי שיקדם מהפך עבורם.

כחלון עצמו יצא לדרך בציפייה שיצליח לגייס 15 מנדטים. הסקרים היום מנבאים לו אכזבה מסויימת — אך על פי ההערכות,הוא עדיין צפוי להיות "ממליך המלכים" בבחירות הבאות. החלטתו אם לחבור לממשלת ימין, או להתעקש דווקא על ממשלה בראשות יצחק הרצוג, עשויה להטות את הכף.

כחלון בכנס TheMarker, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ