פרשנות | | בחירתה של סופי: מרצ או המחנה הציוני

הבחירה בין הצבעה אסטרטגית לאידיאולוגית אינה קלה. הפעולה הנכונה היחידה היא לשכנע מצביעי יש עתיד לעבור להרצוג ולבני, ולמשוך מצביעי הרשימה המשותפת למרצ

רוית הכט
רוית הכט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רוית הכט
רוית הכט

דווקא בשל היתכנותה של תקווה, לאחר שנות ייאוש והתנהלות אנדרדוגית חמוצה, שהרי ב–2013 הלכנו לקלפיות כדי לקבוע איזו קואליציה שוב ירכיב נתניהו, מצא עצמו מחנה השמאל קרוע ומתייסר ערב הבחירות. בחירתה של סופי. המחנה הציוני האסטרטגי או מרצ האידיאולוגית. יש מי שהרשו לעצמם לדבוק באידיאולוגיה נטו או בפולקלור אינדיבידואליסטי, כמו מצביעיה היהודים של הרשימה המשותפת, כי שלטון נתניהו אינו מסכן את ייחודם אלא דווקא מבליט אותו, אבל סביר שאלו יסתכמו בסופו של דבר באלפים ספורים, כמניין מצביעיה היהודים של חד"ש מדי בחירות.

>>> בחירות 2015: כל הכתבות, הסקרים והפרשנויות

מצד אחד, התשוקה להפיל את נתניהו. הפסקת התפשטות נגע הלאומנות, ההיבדלות, ההפחדות וההתקרבנות. לפני החלטות מהותיות הנוגעות להתנגשות הבלתי נמנעת בין ערכים ציוניים לדמוקרטיים, לפני ה־שלום עכשיו ותיקון העוולות, יש לכבות את מנוע המכונה, שמתפעלת את כל הרעות החולות, כדי להנציח את שלטונה. הימין ידע בעשורים האחרונים לגלות תושייה ופרגמטיזם בשעת הצורך. המתנחלים השתלטו על הליכוד, וכך רתמו מדינה שלמה על משאביה וערכיה לטובת מפעלם. כך הם השרישו בציבור את המשוואה שהתנחלות שווה ציונות מודרנית. בעצרת הימין שנערכה שלשום שמעתי צעירים חובשי כיפה משוחחים ביניהם: "ביבי זבל, אבל אין ברירה, צריך לבחור בו".

גלאון בקלפי בפתח תקווה, הבוקר

ואלו החומרים שמייצרים ניצחון: תושייה, מחויבות, התגייסות מאחורי מנהיג המחנה, כל מנהיג, גם אם הוא עומד בראש המפלגה של גולדה מאיר.

וזה בדיוק הצד השני. הצבעה לתנועת העבודה של מאיר, אֵם השטחים הכבושים, ושמעון פרס, משה דיין, ישראל גלילי ויגאל אלון, אבות ההתנחלות. מפלגת ההסתדרות והמאכערים, שכמעט כל מי שבא בשעריה – לא משנה כמה חתרני, מבטיח ומרשים היה – שקע באבחת פריימריז למדמנת דילים, בריתות ואתרוגים. מפלגה שלא הצליחה להוציא מתחת ידה קמפיין ראוי לשמו, שעה שמולה עומד אחד מראשי הממשלה המאוסים בהיסטוריה הישראלית.

מרצ היא ביתם הטבעי לא רק של השמאלנים אלא גם של הליברלים, החילונים והלהט"בים. וכן, היא היתה צריכה להיות גם ביתם הטבעי של המזרחים, החלשים והמקופחים. חוק הדיור הציבורי של רן כהן עזר לשכבות החלשות יותר מכל זעקה פואטית של אריה דרעי המיליונר. מרצ היא נכס לחברה הישראלית, קל וחומר לחילוניה, החפצים במדינה דמוקרטית, מערבית ושוחרת שלום. למרות החקיקה הענפה והטובה גם של חבריה בהווה, הצבעה למרצ כיום נשענת על ההילה המיתולוגית של אבותיה ותפקידה ההיסטורי, יותר מאשר על משקלה בהווה ובעתיד. זהבה גלאון היא מהמצוינות שבחברות הכנסת. אין פוליטיקאית הגונה וצודקת ממנה - אבל האמת היא שמרצ במתכונתה הנוכחית מתאפיינת בנחמדות יתר, המנוגדת לאופי החתרני שבדי־אן־איי שלה. קמפיין החמלה שמרצ מוליכה בימים האחרונים, המבקש ממצביעיה למנוע את התרחיש הקטסטרופלי של מחיקתה, יעיל; אך הוא מצביע על עמדת הקורבן. בימים אלו הרצוג היה צריך לשתות מנדטים ממרצ הפופולרית, כשם שנתניהו טורף את כוכב הרוק המתנחלי בנט. מישהו זוכר את "יומרצ רבין" האפקטיבי מ–92', עת עמדה מרצ לצד מפלגת העבודה עם י"ב מנדטים?

הבחירה בין השתיים אינה קלה. הקיבה מתהפכת. הפעולה הנכונה היחידה אבסולוטית היא לשכנע מצביעי יש עתיד לעבור למחנה הציוני, ולנסות למשוך מצביעי הרשימה המשותפת למרצ. אבל זו התחמקות. בחירתה של סופי.

גלאון בהצגת קמפיין הבחירות של מרצ, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ