פרשנות | | נתניהו שכח את החיים עצמם: זו לא טעות, זו מדיניות

המפלגות שטוענות שלאחר הבחירות יהפכו את רה"מ ל"בגין חברתי" משלות את עצמן ואת המצביעים. נתניהו לא מכיר דרך התנהלות אחרת, גם אם אמר בחצי פה ש"היה צריך לעשות יותר"

אור קשתי
אור קשתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אור קשתי
אור קשתי

את מערכת הבחירות המסתיימת היום ראוי לסכם בתגובה קצרה, בת שבע מלים בסך הכל, של ראש הממשלה. "אני לרגע לא שוכח את החיים עצמם", כתב בנימין נתניהו בתגובה לדו"ח מבקר המדינה על מחדל הדיור, שהטיל מאות אלפי אנשים אל מצוקה מיידית ומוחשית. זו היתה תגובה כנה, שזיקקה היטב את תפיסת עולמו של נתניהו. כך גם מחיקתה כעבור זמן קצר, נוכח הביקורת וגלי הלעג. היא חידדה את החשד, שהתעורר כבר לפני כמה שנים, כי נתניהו שכח את החיים: את קשיי הדיור, את המשכורת הרחוקה מלענות על הצרכים הבסיסיים, את החובות הנערמים, את בתי החולים העמוסים והכיתות הצפופות, את רשת הביטחון החברתית שפקעה. התגובה הזו גם הבהירה עד כמה נדרשת אמנה חברתית חדשה בין הממשלה לבין האזרחים שהיא משרתת.

>>> בחירות 2015: כל הכתבות, הסקרים והפרשנויות

בשבועות האחרונים בדקנו ב"הארץ" כיצד בחרה ממשלתו השלישית של נתניהו להתמודד עם שורת הצעות חוק בעלות משמעות חברתית, ביניהן הענקת פטור ממע"מ על מוצרי יסוד, הרחבת טיפולי השיניים לילדים עד גיל 18, עצירת חיסול הדיור הציבורי וניסיונות להגביל את שיטת ההעסקה הקבלנית.

את הצעות החוק, שעל רבות מהן חתומים במשותף חברי אופוזיציה וקואליציה, דחתה ממשלת נתניהו על הסף, כמעט ללא דיון או בדיקה. מבחינה זו, קבורת החמור של המלצות הווועדה למלחמה בעוני לא היתה מעשה יוצא דופן אלא דווקא מתבקש.

נתניהו בקלפי בירושלים, הבוקר צילום: מרק ישראל סלם

הקריאה שנשמעה לראשונה בהפגנות המחאה החברתית של 2011 — "זו לא טעות, זו מדיניות" — לא איבדה גרם אחד מהרלוונטיות שלה. אולי להיפך: ככל שגברו קשיי היומיום ופחתו ההקשבה והמענה הממשלתיים, לא נותר לראש הממשלה אלא להתבצר במשבצת המדינית־ביטחונית, הלעוסה עד זרא, זו שגם עליה כבר קמו מבקרים. הניתוק העמיק. לפחות לפי הסקרים האחרונים, עבור קבוצות רחבות, אולי יותר מאי-פעם הפך ראש הממשלה המכהן ללא רלוונטי.

מאז ניצח נתניהו בפעם הראשונה בבחירות עברו כמעט 20 שנה. בתקופה זו הוא שימש כתשע שנים בתפקיד הבכיר ביותר אליו ניתן להגיע. נתניהו קבע וניווט את תהליכי העומק שפוררו את החברה בישראל: התרחבות הפערים והצטברות ההון, על סוגיו השונים, בידי שכבה קטנה והולכת.

הפערים בולטים במיוחד באותם תחומים בהם נסוגה המדינה וקיצצה את השקעותיה — בחינוך, ברווחה ובבריאות. בחלק משמעותי מפעילותה בתחומים אלה, העדיפה הממשלה לנקוט עמדה של משקיף מן הצד ולתת למישהו אחר לנהל את העניינים. את הוואקום שיצרו תהליכי ההפרטה מיהרו לנצל, בין השאר, בתי ספר פרטיים בתקצוב ציבורי, ארגונים ועמותות המספקים שירותי רווחה תמורת רווח, שחקנים שונים הנהנים מהשר"פ או חברות קבלן המעסיקות בתנאי ניצול כחצי מיליון איש, רובם המכריע מהשכבות החלשות. אחת הדרכים לטשטוש ההפקרה של 99% מהאוכלוסייה היא סכסוך מתמשך בין קבוצות שונות בחברה הישראלית. מטיפי האחדות הם מגדולי המפלגים.

בימים האחרונים, ככל שהסקרים ציירו עבורו תמונה עגומה, הסכים ראש הממשלה לומר, בחצי פה, כי אולי "היה צריך לעשות יותר" בתחומים החברתיים, ובראשם הדיור. לנתניהו זהו מעמד קשה, אך כנראה שהחשש מאיבוד השלטון קשה עוד יותר. הבטחות ריקות הוא השמיע גם בסוף מערכת הבחירות של 2013.

לא במקרה בחרה מפלגת השלטון שלא לפרסם בשתי מערכות הבחירות האחרונות את מצעה, ובכך לברוח מכל רמז להתחייבות אזרחית. המפלגות הטוענות כי לאחר הבחירות יהפכו את נתניהו למעין "בגין חברתי" משלות את עצמן וחמור מכך — את המצביעים להן. הליכוד לא ישנה את דרכיו. "מורשת נתניהו" אינה מכירה באפשרות אחרת או בהתנהלות שונה. זו איננה טעות.

20 מתוך 20 |
יצחק בוז'י הרצוג ברחוב בני אפרים בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
1 מתוך 20 |
נתניהו במסיבת עיתונאים שקיים הערב בבית ראש הממשלה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
2 מתוך 20 |
בנט בסיור בירושליםצילום: אמיל סלמן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ