פרשנות | | הבחירות לכנסת ה-20 הן מבחן להנהגה הערבית, וגם לישראל

לאחר התקווה שהביאה הרשימה המשותפת עם הקמתה, היא עומדת בפני אתגרים קשים: אחוז ההצבעה במגזר, המו"מ הקואליציוני והצורך לעמוד בציפיות הציבור הערבי ולהביא לאיחוד אמיתי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הבחירות לכנסת ה-20 שיתקיימו היום (שלישי) זכו כבר לכמה תארים, בהם "בחירות היסטוריות" ו"הזדמנות למהפך". ואכן, עבור החברה הערבית בישראל הבחירות היום הן מבחן אמיתי למנהיגות הפוליטית ברחוב הערבי ולא פחות חשוב מכך — מבחן למעמדם של הערבים מול הממסד הפוליטי והפרלמנטרי בישראל.

>>> בחירות 2015: כל הכתבות, הסקרים והפרשנויות

הקמת הרשימה המשותפת והצלחתן של חד"ש, בל"ד, תע"ל והתנועה האיסלאמית לשלב כוחות, הכניסו את המועמדים הערבים לתודעה הישראלית. התחזיות שמדובר ברשימה שיכולה להיות השלישית בגודלה אילצו את כולם — ובעיקר את התקשורת — להתייחס אליהם בהתאם. מתי בפעם האחרונה נכנס ויצא מועמד ערבי אולפנים בתדירות שבה הופיע ראש הרשימה עו"ד איימן עודה?

איימן עודה בקלפי בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש

כמובן שכל זה יכול להיות מצג שווא כבר מחר, אם הרשימה המשותפת לא תחצה את קו 12 מנדטים, שמשמעותם חיזוק כוח הערבים בהשוואה לכנסת הקודמת. או אז יתחיל קרב סכינים מכוער העלול להביא להתפרקות הרשימה המשותפת, צעד שיכול לשמח רבים — יריבים פוליטים ברחוב ערבי ודמויות בממסד הישראלי שלא מתלהבות מכוח ערבי אמיתי בכנסת. על כן, המאמץ העיקרי היום מבחינת הרשימה המשותפת והציבור הערבי יהיה העלאת אחוז ההצבעה, ולשם כך תיאלץ הרשימה להתמודד עם שני אתגרים — האדישות בקרב המצביעים והמאמץ המקביל של המפלגות הציוניות לחזר אחר הקולות במגזר.

ועדיין, גם אם הרשימה המשותפת תצליח להגיע לרף העליון שנתנו לה הסקרים ולזכות ב-15 מנדטים, היא תעמוד בפני אתגר מהותי. המועמדים, ובעיקר "פורום הארבעה" שמורכב מראשי המפלגות המיוצגות, יצטרכו לקבל החלטות קשות לגבי חלקם בכנסת: למשל על מי ימליצו אם בכלל, וכמה רחוק יהיו מוכנים ללכת — אם יתבקשו לכך — בשיתוף הפעולה שלהם עם הממשלה שתתגבש. מנגד, גם הקואליציה תיאלץ לבחון את הבשלות שלה לקבל את הרשימה כגוש חוסם ולקשור את גורלה בגורל הערבים.

התחושה הרווחת בציבור הערבי היא שהערכים והאומץ שהובילו בזמנו את יצחק רבין להקים ממשלה הכוללת את הערבים, התאדו. מיום ליום גובר השיח על הקמת ממשלה שתעביר לערבים מסר ברור — למרות מפגן האחדות שלכם, תישארו בשולי הדמוקרטיה ומחוץ למנגנון קבלת ההחלטות. כשראש ממשלה מזהיר מהאפשרות שאזרחים ערבים ייצאו להצביע (מבלי לזכות ולו בהערת שוליים ממראייניו), וכשמועמדים רבים מצהירים שאינם מוכנים לשבת בממשלה עם נציגים ערבים, האווירה השלטת היא שרוב החברה הישראלית אינה בשלה עדיין לדמוקרטיה אמיתית ולשוויון. ניתן רק לתאר אילו תגובות היו מתקבלות אם מועמדים במדינות אחרות היו מתבטאים כך כלפי נציגי הקהילה היהודית.

אבל מעבר לפוליטיקה ולכנסת, הרשימה המשותפת תיבחן בחברה הערבית בממד נוסף: לא בחתימת הסכם עודפים עם מרצ, ולא בשאלה אם תמליץ או לא תמליץ על יצחק הרצוג להרכבת ממשלה, אלא איך רשימה כזו יכולה להיות בסיס לשיתוף פעולה עתידי רחב יותר בתוך החברה הערבית, על בסיס מצע משותף שקורא לשוויון אזרחי מלא ושמירה על זהות לאומית.

זועבי, זחאלקה ועודה בכנס בחירות של הרשימה המשותפת, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

מי שעקב אחרי הקמת הרשימה המשותפת מבין, שתפקיד חבריה וחברותיה לא יתמקד רק בהצעת חוקים או בצעקות מעל במת הכנסת, אלא בניסיון להוביל לדו שיח ולערכים אחרים בתוך החברה הערבית; שיח שיחלחל לשטח ויתמודד עם פלגנות, עדתיות וכרסום הערכים החברתיים. מי שאינו חי את החברה הערבית יתקשה להבין את המשמעות של ביקור בכיר מהתנועה האיסלאמית בשכונת אל מוטראן בנצרת, או באשה מחד"ש שזכתה לכבוד, אהדה והקשבה בביקור במעוז התנועה האיסלאמית בכפרים במשולש. את הערך המוסף הזה לא יראו בכנסת, ולא בתל אביב, אבל הוא יהדהד בקול תרועה ביישובים הערבים.

לכן הבחירות היום הן מבחן כפול — גם עבור המועמדים הערבים וגם עבור המדינה. אבל כדי שהמבחן הזה יגיע לרגעי ההכרעה וכדי שניתן יהיה לבחון בשטח את שיתוף הפעולה הפוטנציאלי הזה, הציבור הערבי חייב לממש את זכותו הבסיסית ולצאת להצביע.

20 מתוך 20 |
יצחק בוז'י הרצוג ברחוב בני אפרים בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
1 מתוך 20 |
נתניהו במסיבת עיתונאים שקיים הערב בבית ראש הממשלה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
2 מתוך 20 |
בנט בסיור בירושליםצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ