כחלון: אחליט על מי להמליץ לאחר קבלת תוצאות האמת

יו"ר כולנו שוחח עם נתניהו והרצוג לאחר קבלת תוצאות המדגמים, שניבאו למפלגתו 10 מנדטים. בסיור שערך אתמול אמר כחלון שימליץ רק על מי שיקבל את תוכניותיו בתחום החברתי־כלכלי

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, שוחח אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, לאחר קבלת תוצאות המדגמים. כחלון הודיע לשניים כי יחליט על מי להמליץ לראשות הממשלה רק לאחר קבלת תוצאות האמת. עד אז, הוא צפוי להיות האיש המחוזר ביותר בישראל.

במטה כולנו פתחו אמש בקבוקי שמפניה, דקות אחרי פרסום המדגמים בערוצי הטלוויזיה שניבאו למפלגה עשרה מנדטים. נמרוד אלירן, פעיל המפלגה, עלה לבמה והכריז על ניצחון. "אנחנו המפלגה המשמעותית ביותר בישראל", אמר, "יהיה לנו בעזרת השם שר אוצר חברתי לראשונה במדינת ישראל". ברקע התנגן בלי הפסקה הג'ינגל "כולנו כחלון". רק כמה עשרות פעילים, מועמדים, יועצים ועוזרים התקבצו באולם ששכרה המפלגה בגני התערוכה בתל אביב. כולם חיכו למוצא פיו של כחלון.

מיד לאחר פרסום המדגמים, אסר כחלון על חברי הרשימה להתראיין. "רק אני אדבר", הבהיר, מתוך חשש לאמירה בעייתית של אחד מנבחרי הציבור החדשים. במדגמים צפה יחד עם בני משפחתו.

משה כחלון, אמשצילום: דודו בכר

כחלון הצביע אתמול בבוקר סמוך לביתו שבחיפה. "זאת הפעם הראשונה שלא אצביע לליכוד, אבל אני עושה זאת בלב שלם", אמר. אחר כך המשיך לקרית אתא ולגבעת אולגה, שם ליווה לקלפי את אמו, מיסה. "כחלון שנולד פה בבית בשכונה הזו, זה אותו כחלון שיגיע לכל תפקיד. אני לא משתנה, אחרים השתנו", הצהיר.

להקת מעודדים, שכללה כ-20 בני נוער לבושים בחולצות המפלגה, ליוותה אותו לכל אורך יום הבחירות. הם המתינו לו מחוץ לקלפיות, הניפו דגלים, השמיעו את הג'ינגל "כולנו כחלון" וקראו שוב ושוב "הנה בא שר האוצר הבא". השיירה של כחלון כללה אוטובוס, כמה מכוניות, קבוצת אופנוענים וטרקטורון, כולם מלאים בשלטי המפלגה.

בערב התלווה אלי כהן, מקום שמיני ברשימת המפלגה, לסיור של כחלון בקלפי בבת ים. הוא העריך שכולנו תקבל מספר דו־ספרתי של מנדטים. ההערכה הזאת שיקפה את התחושה הכללית במטה המפלגה. את התחושות האלה חיזקו גם ההערכה הרווחת שכחלון יהיה שר האוצר הבא והאיש שיכריע את זהותו של ראש הממשלה.

לצד קריאות תמיכה, עידוד וחיזוקים, נשאל כחלון בסיורים בקלפיות שוב ושוב על מי ימליץ לראשות הממשלה. "אחרי הפעם ה-2,000 הפסקתי לספור", אמר כחלון בהתייחסו למספר הפעמים ששמע את השאלה.

במשך היום הוא הקפיד לשמור על עמימות, כפי שעשה לכל אורך הקמפיין, ואמר כי יקבל החלטה בהתאם לתוצאות הבחירות וימליץ רק על מי שיקבל את תוכניותיו בתחום החברתי־כלכלי.

סוגיה שליוותה את כחלון לאורך יום הבחירות היתה העימות עם הליכוד. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, קנס בבוקר את הליכוד ב-20 אלף שקלים בעקבות הפצת הקלטה ישנה וערוכה שבה נשמע כחלון קורא להצביע לליכוד. "קיימת ודאות קרובה ששליחת ההודעה המוקלטת, יום לפני הבחירות, תטעה את הבוחרים", כתב בהחלטתו.

"חבל שהגיעו למקומות האלה. זו לא דרך, זו לא דמוקרטיה. גם בקמפיינים יש גבולות וקווים אדומים. פה פרצו את כולם", אמר כחלון בבוקר. בתשובה לשאלת "הארץ" הבהיר בהמשך היום כי העימות עם הליכוד לא ישפיע על ההמלצה שלו לנשיא: "זה שולי, אלה דברים שקורים בקמפיין. זה אכזב אותי, אפילו כאב לי, אבל זה לא ישפיע".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ