ש"ס חוגגת הישג מריר: איבדה שליש מכוחה, אך גברה על ישי

הנציגות החרדית בכנסת נחתכה לפי 99% מהקולות מ-18 מנדטים ל-13, אך הבחירות מסמנות כנראה את חזרת הסיעות החרדיות לקואליציה, מצומקות ככל שיהיו

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

זמר הבית של ש"ס בני אלבז עלה לבמה, אבל לא כדי לשיר. "הוא פג תוקף, הוא פג תוקף", שאג אלבז למיקרופון והתכוון לאלי ישי, שלפי ספירת 99% הקולות לא עבר את אחוז החסימה. הקהל הריע. "הניצחון הזה, אני שמח בו יותר מה-17 מנדטים", הזכיר אלבז את השיא של דרעי ב-1999 ואולי גם את ההבטחה שלא התקיימה בו.

בנימין נתניהו, ראש ממשלת כ־ו־ל־נ־ו || יוסי ורטר ■ הרשימה המשותפת סדקה את הדטרמיניזם || עמירה הס ■ הנעליים הגדולות של בן גוריון והנעליים המזוהמות של נתניהו || אורי משגב ■ המהפך שלא היה || ארי שביט ■ קמפיין הפחד והתיעוב של נתניהו שרף את הגשרים בדרך לניצחון || חמי שלו ■ המסקנה מהמדגמים: צריך להחליף את העם || גדעון לוי ■ התרסקותו והישרדותו של ליברמן || ברק רביד ■ המלך ביביהו הראשון - הצפרדע שהציבור בלע שוב || טל ניב

המצב הנפשי בש"ס, ומצבה הפוליטי בקדנציה הקרובה, היו תלויים אמש בשתי עמודות במדגמי הבחירות: העמודה על שם ש"ס והעמודה על שם יחד בראשות ישי. מבחינת ש"ס האפס העגול שנרשם בשלושת המדגמים בעמודת ישי הוא גולת הכותרת, ההישג העיקרי ואולי היחיד של מערכת הבחירות, הישג מריר שמותיר את התנועה חבולה ומצומקת ובכל זאת עם תחושת הקלה.

פעילי ש"ס חוגגים בכנס בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

מאות פעילים צהלו אמש במטה ש"ס במרכז הקונגרסים בירושלים תחת כרזת ענק "אבא מסתכל מלמעלה" עם דיוקנו של הרב עובדיה יוסף המנהיג המנוח שזו מערכת הבחירות הראשונה של ש"ס בלעדיו. אבל ח"כ אריה דרעי ימשיך לכסוס ציפורניים עד סיום ספירת הקולות, שכן שום הישג לש"ס לא יהיה שלם כל עוד אלי ישי ומפלגת המרד שלו תהיה שחקן בפוליטיקה הישראלית בשנים הקרובות. דרעי מוכן לאבד עוד מנדט כשיגיעו קולות החיילים ובלבד שיריבו ייעלם מהשטח.

הנציגות החרדית בכנסת נחתכה אתמול מ-18 מנדטים ל-13-14 מנדטים, וש"ס נפרדת לפי המדגמים משליש מכוחה. אבל מה שלא יהיה, הבחירות מסמנות את חזרת הסיעות החרדיות לקואליציה, מצומקות ככל שיהיו, ומציבות את דרעי כנציג הפוליטי היחידי של החרדיות הספרדית. ניסיונות המרד הנחושים של קהילות ספרדיות שחברו לקהילות חרד"ליות כשלו וכולן רשמו תבוסה מהדהדת על אף שאלי ישי — באולם ששכרה "יחד" ומרוחק רק כ-300 מטרים מהאולם של ש"ס — נטע באוהדיו תקווה כי ספירת קולות האמת תעביר את המפלגה את הקו הדק שבין אפס לארבעה מנדטים.

כך או אחרת הרעל זורם בעורקים של מה שהיה פעם תנועת ש"ס ועדות לכך ניתנה אמש במטה שבמרכז הקונגרסים. בהמתנה ליו"ר התנועה דרעי מאות פעילים צרו על עמדת השידור של קול ברמה, תחנת הרדיו האזורית המקורבת לישי, השליכו חפצים וקיללו את שדריה. רק חברי מטה ההסברה של ש"ס וגדרות הביטחון מנעו מההמון לעשות שפטים בעיתונאים.

ש"ס מתבוננת בעין אחת גם על תוצאות האמת שלה. יותר ממפלגות אחרות, ש"ס בנתה על יום הבחירות כמכפיל כוח שיפצה חלקית על הירידה המסתמנת בכוחה.

בקלפיות בכל הארץ בלטו במהלך היום אלפי הפעילים עם חולצות מודפסות "גם אני שקוף". הם חילקו חומר וברכות ונרות נשמה עם דיוקנו של הרב עובדיה יוסף, וכן את הקמעות בדמות מפתח מוזהב עם ההבטחה המצוטטת מפי הרב עובדיה יוסף המנוח, "ישר לגן עדן". עיקר המנגנון המפלגתי, מכל מקום, הסתמך על אלפי אברכים ובחורי ישיבות שהמשיכו את הקמפיין הבלתי אמצעי מדלת לדלת, הסיעו לקלפיות מצביעים קשישים וחולים ובאופן כללי מצביעים פוטנציאליים, בכל הערים. דרעי הסתובב בין הפעילים הללו בניסיון להמריץ אותם.

הקמע "ישר לגן עדן" נפסל לקראת צהרי יום הבחירות בידי ועדת הבחירות המרכזית בראשות השופט ג'ובראן, בנימוק שהוא מנוגד לחוק הבחירות האוסר שימוש בברכות וקללות. הפסילה היתה מהלך שש"ס ציפתה לו מראש, ולכן לא חשפה את הקמע מבעוד מועד. העיתוי הפך את החלטת השופט מיותרת, שכן בפועל, השטח הוצף בעשרות אלפי קמעות כאלה ולא ניתן היה לבלום את החפצה והחלוקה. ש"ס מצדה, הרוויחה עוד הודעה לעיתונות, שבה גינתה את החלטת ועדת הבחירות והשוותה אותה ל"אמירתו המכוערת והגזענית" של יאיר גרבוז. לדברי המפלגה, "מזוזות וקמעות הם חלק בלתי נפרד מהמסורת של רוב אזרחי המדינה".

בבוקר נבחנה בוועדת הבחירות תלונה נוספת נגד ש"ס, לאחר שצלם העובד עם ש"ס תיעד את הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, כשהוא מכניס למעטפה פתק של ש"ס בקלפי שבה הצביע. השופט ג'ובראן דחה תלונה בנושא, לאחר שלשכת הרב יוסף הוציאה הודעה ובה הוא מבקש מהצלמים "לכבד את פרטיותו ואת החוק".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ