הבית היהודי מתרסקת לשמונה מנדטים; בנט: "אני לא מאוכזב מהציבור שלנו, אני גאה בציונות הדתית"

במטה המפלגה הורגשה תדהמה בעקבות תוצאות המדגמים שניבאו לה ירידה של ארבעה מנדטים; נתניהו ובנט יחלו במשא ומתן קואליציוני

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

"אני לא מאוכזב מהציבור שלנו, אני גאה בציונות הדתית", אמר אמש יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, אחרי פרסום המדגמים שלפיהם מפלגתו הצטמקה לשמונה מנדטים. "אני גאה בהם כי זה ציבור אידיאולוגי אמיתי. הוא נקרא למשימות התיישבות והוא מתייצב, הוא נקרא למשימות חלוציות ומתייצב, למשימות חברתיות בכל הארץ והוא מתייצב, והפעם הוא נקרא למשימה פוליטית והוא התייצב בגדול"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר אמש לבנט, מיד לאחר קבלת תוצאות המדגמים, והשניים סיכמו להתחיל במשא ומתן קואליציוני. הבית היהודי ספגה אמש מכה משמעותית, לאחר שהתרסקה לשמונה מנדטים, אך השיחות עם נתניהו יאפשרו לבנט לנסות לפצות על כך.

במטה המפלגה הורגשה אמש תדהמה, עם הקראת תוצאות המדגמים בערוצי הטלוויזיה. לאחר זמן מה החלו כמה מהנוכחים במקום לשיר אך המראה היה עגום, במיוחד עבור מי שזכר את התמונות מבחירות 2013, אז ניסו מאות פעילים להידחק ולהתקרב לבנט על מנת לרקוד עמו. אמש העדיף יושב הראש להישאר מאחורי הקלעים.

נפתלי בנט במטה הבית היהודי, אמשצילום: אילן אסייג

לאחר זמן מה, בנאום שנשא מול המצלמות, הוא אמר: "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה וגם אנחנו לא. אנחנו רצים למרחקים ארוכים. אנחנו לא מפחדים ולא מורידים ראש. שאלו אותי אם אני מאוכזב מהציבור הדתי לאומי, ואני אומר להפך: אני גאה בציונות הדתית. אני גאה בכך שזה ציבור אידיאולוגי אמיתי". לדבריו, "זה ציבור שקופץ ראשון על רימון היד האידיאולוגי. למה? כי זה מה שהוא יודע לעשות. המחנה הלאומי ניצח. המחנה שבוחריו הם אוהבי ארץ ישראל. המחנה שבוחריו לעולם לא יהיו מוכנים להקים מדינה פלסטינית".

בנט הוסיף ואמר: "סיכמתי עם נתניהו על מו"מ מואץ להקמת הממשלה. במו"מ הזה נעמוד על העקרונות, ממשלה ששומרת על שלמות ארץ ישראל ושומרת על זהות יהודית. נעמוד על כך שנמשיך להיות ממשלה חברתית אמיתית, שנמשיך להוריד את יוקר המחיה על ידי יצירת תחרות אמת והורדת מחירי הדיור".

את יום הבחירות התחיל בנט בקלפי הסמוכה לביתו ברעננה ומשם נסע למעוזי הציונות הדתית בירושלים, לגבעת שמואל ולפתח תקווה, בניסיון לשמור על מספר מנדטים דו־ספרתי עבור מפלגתו, שעמדה על 11–12 מנדטים בסקרים של הימים האחרונים.

מתחילת הדרך הקפידה הבית היהודי על מסר שלפיו המפלגה אינה חוששת מבחירות. בזמן ההכרזה על יציאה לבחירות היה נתניהו ראש ממשלה מוביל, הרצוג מנהיגה של מפלגת אופוזיציה, ובנט הסתמן אחרי המבצע בעזה כמנהיג החדש של הימין: גאה, בטוח ולא מתנצל. סקרים אופטימיים חזו למפלגה אז 18 מנדטים, והממוצע עמד על 15.

אך מאז באה לעולם מפלגת יחד בראשות אלי ישי, ולאחר פרשת אלי אוחנה (שסירב אתמול לומר למי הצביע לבסוף) וקמפיין המצוקה של נתניהו בימים האחרונים, חמשת המנדטים שהגיעו בבחירות הקודמות כדי לחזק את הימין החלו לנדוד בחזרה אל הליכוד.

לאחר ההלם הראשוני, החלו אתמול במפלגה לסמן את האשמים המרכזיים: אנשי תקומה שחברו לבית היהודי כנציגי הפלג החרדי־לאומי, אך בפועל לא סייעו במשיכת המצביעים שהעדיפו את יחד. לפי חוקת הבית היהודי, הסמכות להחליט מי יקבל תפקיד שר נמצאת בידיו של בנט בלבד. נכון לעכשיו, נראה כי אורי אריאל צפוי להיענש ולקבל תיק שולי, אם בכלל. בעיה אחרת העומדת כעת בפני המפלגה היא חובות העתק שהותיר קמפיין הבחירות שלה. בבית היהודי תכננו תקציב שהתאים למקרה שבו תקבל המפלגה מספר דו־ספרתי של מנדטים, וכעת חסרים לה מיליוני שקלים. מזכ"ל המפלגה, ניר אורבך, שהוצב במקום ה–11, הוא זה שייאלץ להתמודד עם המשבר.

אך שאלת השאלות ביום שלאחר הבחירות היא לאן מועדות פניו של בנט. כלפי חוץ מקפיד יושב הראש לשדר כי הוא נמצא עם הבית היהודי לנצח, אך גם הוא מבין שאם הוא רוצה להיות ראש ממשלה — במפלגה שלו זה לא יקרה. אירועי אלי אוחנה והקמפיין של נתניהו הבהירו לו שהוא עומד בראשה של מפלגה שתמיד תהיה אחותה הקטנה של הליכוד, שהיתה ונשארה מותג הימין החזק מכולם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ